Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Kanaďan dovedl Československo k bronzu. Fandil i prezident Beneš

7 2015
I mistrovství světa v roce 1938 hráli českoslovenští hokejisté doma. Jaké bylo? Připomeňte si jeho příběh.

Góóól! Kanadský trenér poplácává své svěřence po zádech a slaví s nimi v poslední minutě jedinou branku zápasu. Českoslovenští hokejisté poráží na úvod domácího šampionátu Rakousko 1:0.

Že tu něco nehraje? Ale kdepak, všechno sedí, tak jak má. V roce 1938 totiž dovedl Československo k bronzové medaili rozený Kanaďan Mike „Matěj“ Buckna.

MS v Praze 1933

Šampionát prvně v Praze: řádil Maleček a fandil Vlasta Burian

„Na poslední týden před zahájením turnaje popadne Mike čtrnáct vybraných mužů a maséra a všichni ukážou metropoli záda,“ píše ve své knize Devatero hokejových zastavení Miloslav Jenšík.

Ještě před začátkem mistrovství si totiž československý tým udělal týdenní výlet do Špindlerova Mlýna, kde měl načerpat síly na vrchol sezony. I přes protest československých funkcionářů hokejisté obuli lyže a na plánovaný hokejový trénink se nakonec ani nedostalo. Ale teď už zpět do bruslí.

Historická výhra nad Američany

Po pěti letech se národní týmy sjely opět do Prahy, kde zimní stadion na Štvanici hostil už 12. mistrovství světa v ledním hokeji a zároveň 23. mistrovství Evropy. Mezi zúčastněnými týmy opět nemohli chybět šampioni z Kanady ani Spojené státy americké. Los byl k domácím hokejistům nemilosrdný a ve skupině je čekalo Rakousko (1:0), Švédsko (0:0) a Kanada.

Mimořádný byl pro našeho trenéra právě zápas proti Javorovým listům. Matěj Buckna se narodil v Kanadě slovenským rodičům a za oceánem se také naučil hrát hokej. V roce 1935 se přestěhoval do Prahy, kde nastupoval rovnou jako hrající trenér za místní LTC.

V jednom týmu se tak ještě jako hráč potkal s českou hokejovou hvězdou Josefem Malečkem, kterého kromě jinéhovedl právě proti Kanadě na šampionátu v roce 1938. Přes všechno úsilí Československo tehdy ztroskotalo 0:3. Ve čtvrtfinálové skupině čekal národní tým jako první výběr USA.

Trenér Buckna dokázal vyburcovat hokejisty ke skvělému výkonu a díky gólům Cetkovského a Pergla porazil národní tým Američany poprvé v historii, a to poměrem 2:0. Na pěti předchozích šampionátech nevstřelili českoslovenští hokejisté Americe ani branku. „Byl vlastně už nejvyšší čas,“ okomentovala tehdy úspěch Čechoslováků Národní politika.

Němci na ledě hajlovali

Nejemotivnější náboj přineslo čtvrtfinálové střetnutí Československa se Švýcarskem, které v základní skupině nastřílelo hned 31 gólů, což bylo o devět více než Kanada (pozdější mistr) a Velká Británie (pozdější mistr Evropy) dohromady. V hledišti se tentokrát usadil také prezident Edvard Beneš.

Mistrovství světa 1938

12. mistrovství světa a 23. mistrovství Evropy v ledním hokeji probíhalo ve dnech 11. – 20. února 1938 v Československu.

Na turnaj se přihlásilo 14 mužstev, rozlosovaných do tří kvalifikačních skupin. První tři mužstva z každé skupiny postoupila do tří čtvrtfinálových skupin, ze kterých první týmy plus nejlepší evropské mužstvo ze skupiny, kde hrála Kanada, postoupily do play off.

Ve skupinách se hrálo systémem každý s každým. Hrací doba byla 3x15 minut. (Wikipedia.org)

Vyrovnaný zápas skončil po základní hrací době 1:1 a následovalo prodloužení. V něm se hráči helvetského kříže dostali do vedení 2:1, ovšem domácí zásluhou Kučery vyrovnali a poté dokonal obrat krásným gólem z mezikruží Ladislav Troják. Československo vyhrálo 3:2.

„Vítězství bylo zásluhou především skvělého Modrého v brance, jenž zahrál nejlepší zápas svého života,“ napsal o tomto utkání rozhlasový komentátor Josef Laufer ve své knize Hokej můj osud.

Bohumil Modrý tenkrát podal opravdu skvělý výkon a svými zákroky doháněl Švýcary k šílenství.

V semifinále českoslovenští hokejisté podlehli Britům 0:1, ale poté si spravili chuť v utkání proti Německu. Ačkoliv němečtí hokejisté při nástupu na ledovou plochu hajlovali ve znamení Říše, československý tým je porazil 3:0 a na turnaji skončil třetí. 

Kanaďané pak ještě ve finálovém střetnutí porazili Velkou Británii 3:1 a stali se už podesáté mistry světa, ale to už Mike „Matěj“ Buckna dávno oslavoval bronzové medaile se „svými“ Čechoslováky.

A nezůstalo jen u nich, ale o tom až jindy.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze