Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MS 1959: Euforie po skalpu Kanaďanů a bronzová premiéra kouče Sýkory

14 2015
Před čtvrtým domácím šampionátem Československo musí řešit zásadní otázku: Kdo povede národní tým? Po kanadském vzoru to má být kouč ligových mistrů. Těmi se stávají překvapivě hráči Kladna, a tak se v roce 1959 na lavičku postaví poprvé v kariéře Vlastimil Sýkora.

Nebude to mít lehké, ale po vítězství nad Kanadou a bronzovém úspěchu ho hráči odnesou z ledu na ramenou.

„Získat medaili byl tehdy státní zájem,“ řekl médiím o tlaku na svého otce rovněž hokejový trenér a expert Marek Sýkora. A úspěch vyžadoval také početný zástup fanoušků.

MS v Praze

seriál MF DNES

Oproti předchozím šampionátům si v roce 1959 neužila mezinárodní hokejové bitvy jen pražská Štvanice, ale i stadiony v ostatních koutech republiky. Dvanáct týmů bylo rozděleno do tří skupin, které se odehrály v Brně, Ostravě a Bratislavě.

Českoslovenští hokejisté se představili na Slovensku. Utkání o 7. až 12. místo diváci netradičně shlédli na kluzištích v Kolíně, Mladé Boleslavi a na Kladně, zatímco finálové boje, kam postoupily první dva týmy z každé skupiny, už se přesunuly na Štvanici.

Od posledního (zlatého) šampionátu v roce 1947 pražský zimní stadion prošel proměnou - před dvěma lety se z hřiště pod otevřeným nebem stal zastřešený stadion.

Jádro dodalo Kladno

Vlastimil Sýkora tam byl v roce 1959 jako doma. Zimní stadion na Kladně tehdy procházel náročnou rekonstrukcí, takže Oceláři odehráli celou sezonu, korunovanou ligovým titulem, právě na pražském ostrově.

Fakta

MS 1959

Československo: Vladimír Nadrchal, Jiří Kulíček - Karel Gut, František Tikal, Rudlof Potsch, Jan Kasper, Stanislav Bacílek - Ján Starší, Karol Fako, Miroslav Vlach, Jaroslav Volf, Jozef Golonka, Jaroslav Jiřík, Bohumil Prošek, František Vaněk, Josef Černý, Miroslav Rys. Trenér: Vlastimil Sýkora.

Konečné pořadí: 1. Kanada, 2. SSSR, 3. Československo, 4. USA, 5. Švédsko, 6. Finsko, 7. Německo (NSR), 8. Norsko, 9. Německo (NDR), 10. Itálie, 11. Polsko, 12. Švýcarsko.

„Sýkora s sebou do československé reprezentace přivedl hned šest ligových šampionů, kolem kterých následně sestavil bronzový tým,“ píše Miloslav Jenšík ve své knize Devatero hokejových zastavení.

Pět hráčů povolal z Brna, tři z Bratislavy, jednoho z Vítkovic a dva ze Sparty - nejlepší střelec ligy Vladimír Zábrodský chyběl. Ze základní skupiny hokejisté postoupili bez větších problémů. Porazili Švýcarsko (9:0) a Polsko (13:1), ale nestačili na Kanadu.

S hráči javorových listů Čechoslováci prohrávali po druhé třetině už 0:7 a zápas nezachránily ani dva góly Vlacha a Jiříka v poslední třetině. Do finálových bojů v Praze postoupilo Československo ze druhého místa.

Utkání z mistrovství světa poprvé vysílala kromě rozhlasu i televize, takže tlak veřejnosti na trenéra Sýkoru se tím ještě zvýšil. Fanoušci čekávali po dvanácti letech z domácího mistrovství opět zisk medailí.

Nejdřív zklamání, pak euforie

Zápas se Švédskem se národnímu týmu před tribunami zastřešené štvanice povedl (4:1) a českoslovenští hokejisté potvrdili roli favorita také proti Finsku, které v klidu přestříleli 8:2. Pak euforie pohasla.

Sýkorův tým nezvládl závěr dobře rozehraného zápasu se Sovětským svazem (3:4) a klopýtl i v pátek třináctého s výběrem USA (2:4). V posledním zápase se měl národní tým pokusit o téměř nemožné - porazit už jisté mistry světa z Kanady alespoň o dva góly, a přebrat tak Spojeným státům bronzové medaile.

KOUČ. Trenér československé reprezentace Vlastimil Sýkora na archivním snímku.

KOUČ. Trenér československé reprezentace Vlastimil Sýkora na archivním snímku.

Mužstvo do utkání vstoupilo výborně, ovšem za stavu 4:3 ve třetí třetině chyběl hokejistům stále jeden gól. Ve snaze o vyrovnání zkusili Kanaďané hru bez brankáře, ve které ale přišla velká chvíle Miroslava Vlacha.

„Neměl jsem dobrý výhled, kolem bylo spoustu lidí, ale vím, že přijel na modrou a odtamtud poslal kotouč do branky,“ okomentoval pro Českou televizi Vlachovu tečku za turnajem pyšný trenér Vlastimil Sýkora.

Československo na druhý pokus porazilo mistry a slavilo senzační bronz!

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze