Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petra zájem svazu těší a o MS říká: Nevěřím, že v kabině byly problémy

Kouč české hokejové osmnáctky Jakub Petr udílí pokyny svým svěřencům. | foto: iihf.vom

12 2015
Místo trenéra české hokejové reprezentace hráčů do 20 let je po Miroslavu Přerostovi volné. Vedení svazu tam chce dosadit Jakuba Petra, úspěšného kouče osmnáctky. „Zájem potěší, ale dál bych to nerozebíral,“ řekl Petr, který zároveň působí jako asistent trenéra u extraligového týmu Vítkovic.

Nejprve zhodnotil, proč Vítkovice prohrály v nedělním 37. kole na Spartě 2:4, pak poskytl serveru iDNES.cz rozhovor o aktuální situaci českého juniorského hokeje.

Šéf svazu Tomáš Král na čtvrteční tiskové konferenci oznámil, že výkonný výbor souhlasí s tím, aby Přerosta nahradil právě Petr. Záleží však na postoji Vítkovic, zda 41letého trenéra pustí. „Kontakt proběhl. Ale dohodli jsme se, že se budeme soustředit na práci, ať je to tady v klubu, ale hlavně u osmnáctky, kde nás čekají turnaje, příprava v Kravařích a pak mistrovství světa. Je to věc jednání, není k tomu momentálně co říct,“ uvedl Petr.

Dokážete si představit, že byste ve Vítkovicích zůstal a stal jste se zároveň trenérem dvacítky?
Pokud by to mělo fungovat v současném režimu, je to podobné. Dvacítka těch akcích tolik nemá, ale zase je to zodpovědnější funkce. Možná předbíhám, ale já zastávám vzhledem k mému věku a věku mých kolegů být co nejvíce na střídačce. Byl by to bonus pro nás i pro hráče ve dvacítce. Všechno je o dohodě a zorganizování věcí.

Ale zájem vás musí těšit, ne?
Už jsem to říkal několikrát - jsme potěšeni, že se v souvislosti s tím příštím týmem mluví o nás, ale tím bych to uzavřel. Celý realizační tým, který působí u reprezentace do 18 let, musí nejdřív dokončit svou letošní misi. Sezona je rozjetá, končí pro nás až na konci dubna na světovém šampionátu. Spoustu kluků může hrát ještě příští rok na dvacítkách, takže je času dost.

Odcházející trenér Přerost prohlásil, že čeští mladíci se ještě úspěchu dočkají. Souhlasíte? Opravdu jsou ročníky 1996 a 1997 tak výjimečné?
Kluci to dokazují, ne jenom na vrcholných turnajích. Dokazují to i v sezoně. Ale asi neobjevím Ameriku, když řeknu, že národní týmy jsou obrovsky vyrovnané. Letos bude jedním z favoritů mistrovství světa do 18 let tým Finska, Švýcaři hrají doma. Musíme brát v úvahu, že k našemu loňskému stříbru pomohla hromada štěstí. Dva zápasy se rozhodovaly až v prodloužení. Je to sice fráze, ale hranice mezi úspěchem a neúspěchem je opravdu strašně úzká. Jde spíš o to, že kluky každý turnaj i kritika po něm posouvá dál. A my teď máme hráče, kteří to na seniorské úrovni dotáhnou daleko.

Třeba útočník David Pastrňák, který o víkendu zaznamenal za Boston premiérové dva góly v NHL?
Koukal jsem se na ten zápas, byla to radost. Je obdivuhodné, jak dokázal přepnout a po mistrovství světa se dostal do téhle fazonky. Je to obrovský pocit štěstí pro mě a pro ostatní, co jsme s ním přišli do styku. Hodně mu to přeju. Myslím, že by to mělo nakopnout i další jeho spoluhráče. Nebo i ty mladší. Je vidět, že ta cesta do slavné soutěže vede i bez jakékoliv extrémní medializace a věcí kolem. On si svými hokejovými výkony řekl o šanci v Bostonu. To samé Slovák Réway tady na Spartě, kterého jsem viděl chvíli po zisku bronzu a na tom ledě byl znát. Fandím těm klukům z pozice trenéra, ale mám radost i jako fanoušek.

Co jste říkal tomu, co se dělo po juniorském šampionátu?
Spoustu věcí už bylo řečeno. Mediální pozornost se ke dvacítkám poslední roky upíná více a více. Turnaj se v popularitě trochu přibližuje Kanadě. Když se výsledek podaří nebo nepodaří, tak přichází odezva. To, co se dělo kolem, mi přišlo nepřiměřené. Jsem přesvědčený, že tam kluci nechali maximum, co mohli. Holt jim nevyšlo čtvrtfinále. Podívejme se na osmnáctileté holky, které prohrály tři zápasy ve skupině, ale ve čtvrtfinále porazily Švédky a právem budou považovány za úspěšné. Rozhodují detaily v klíčovém zápase. Já bych kluky nehanil. Musíme poukázat na chyby, což je posune dál. Ale pořád to bylo jenom prohrané čtvrtfinále. Věřím, že tihle borci budou mít šanci na osmnáctkách nebo na dvacítkách - ať už pod jakýmkoliv trenérským vedením - ten rozhodující zápas na šampionátu vyhrát.

Po nečekaném vyřazení od Slováků se každopádně na veřejnost dostaly neshody v českém týmu. Překvapilo vás, že byly problémy v kabině?
Já bych neřekl, že to byly problémy. Věci, které se dostaly na veřejnost, mi nepřísluší komentovat. Jenom se to dočítám z novin. Když se bavím s hráči, které jsme tam měli my, nebo s kolegy z realizačního týmu, tak mi to nikdo neříká.

A loni u vás podobné problémy byly?
Takhle - turnaj je dlouhý a vždycky se něco objeví. To snad ani nejde, aby se nějaký problém neobjevil. Ale když se výsledkově daří, tak to ta euforie postupně smazává. Ale když se turnaj nevydaří, tak česká povaha je taková, že hledáme chyby někde jinde. Osobně nevěřím tomu, že tam problémy v kabině byly. Kluci si za tím úspěchem šli, sehráli před šampionátem výborný turnaj v Přerově. Prostě se prohrál důležitý zápas, ale kvalita těch hokejistů se tím nemění.Najdete na iDNES.czmobilní verze