Dánský junior Oliver Bjorkstrand překonává při nájezdu švýcarského gólmana...

Dánský junior Oliver Bjorkstrand překonává při nájezdu švýcarského gólmana Gauthiera Desclouxe. | foto: AP

Švýcaři jim nepomohli, čeští junioři musí k postupu vyhrát nad Ruskem

• 212
Čeští juniorští hokejisté musí k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa v Kanadě ve středečním závěrečném utkání základní skupiny B vyhrát nad Ruskem, jinak je čeká pouze boj o záchranu. Rozhodla o tom výhra Dánska nad Švýcarskem 4:3 po nájezdech.

Tým trenéra Miroslava Přerosta se nyní propadl na poslední místo s dvoubodovou ztrátou na Dány i Švýcary. Do mírně lepší pozice by ho dostal případný zisk Švýcarska se zatím suverénním Švédskem, po němž by Čechy posunula do play-off i výhra v nastavení. Vyrovnali by se totiž Dánsku, s kterým mají lepší vzájemný zápas po výhře 4:3 v prodloužení.

Pokud však Švédové nepřipustí překvapení, musí Přerostův výběr uspět za tři body. Dvoubodový zisk by ho totiž při shodném čtyřbodovém zisku se Švýcary i Dány kvůli nejhorší bilanci v minitabulce vzájemných zápasů zařadil na poslední pozici.

Zároveň ale mají Češi stále naději při vítězství nad Rusy v běžné hrací době i na druhé místo ve skupině.

Přitom Švýcaři měli s Dány zápas dobře rozehraný, protože je v 11. minutě dostal do vedení Kris Schmidli a za 66 vteřin zvýšil syn českých rodičů Kevin Fiala.

Jenže ještě v úvodní části snížil Oliver Bjorkstrand a ve 33. minutě vyrovnal v přesilové hře Anders Krogsgaard.

Hned za 24 vteřin sice vrátil Švýcarům vedení Timo Meier, ale v 36. minutě smazal ztrátu v další početní výhodě Mikkel Aagaard a v rozstřelu rozhodl o historicky první výhře dánských juniorů mezi elitou Bjorkstrand.

Ve skupině A si po Kanadě a Spojených státech amerických vybojovalo postup Slovensko díky výhře 5:2 nad Německem. Hattrickem se na tom podílel útočník pražské Sparty Martin Réway. Němci zůstávají bez bodu a potřebují porazit obhájce Finsko, aby unikli boji o záchranu. Úřadující mistři světa mají zatím jediný bod.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě

Skupina A (Montreal):
Slovensko - Německo 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
10. Lantoši (Cehlárik, Černák), 14. Réway (Šoltés), 16. Sukeľ (Koyš, Rosandič), 45. Réway, 60. Réway - 19. Tiffels (Kahun), 46. Tiffels z trestného střílení. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Öhlund (Švéd.) - Wüst (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 5 568.

Skupina B (Toronto):
Švýcarsko - Dánsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
11. Schmidli (Hischier), 12. Fiala (Malgin, Meier), 33. Meier (Siegenthaler, Malgin) - 18. Bjorkstrand (Ehlers, Eller), 33. Krogsgaard (Hertzberg, Aagaard), 36. Aagaard (Olesen), rozhodující sam. nájezd Bjorkstrand. Rozhodčí: Patafie (USA), St. Jacques (Kan.) - Dehaen (Fr.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 13 263.