Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejproduktivnější muž NHL na MS v Praze? Posily ze zámoří vypadají slibně

Jakub Voráček při souboji s americkým bekem Kevinem Shattenkirkem. (19. února 2014) | foto: AP

23 2014
Vladimír Růžička, milovník papírků s různými variantami sestavy, už zase dostál své pověsti. „Máme to rozepsané,“ řekl reprezentační kouč o adeptech na domácí květnový šampionát. Plány mu mohou změnit zranění, ztráta formy či to, jak se přeskupí tabulky NHL. Jedno je zřejmé: do zámoří bude třeba sáhnout.

Češi v této sezoně zatím prohráli všech šest duelů, a byť se dají porážky částečně omlouvat zkoušením mladíků či těsnými výsledky, na mistrovství světa bude čas na pokusy chybět - a tolerance od fanoušků ještě víc.

„Chceme to složit co nejlíp. Pokud budou moct z NHL přijet někteří dřív, chtěl bych je vidět a dát všem šanci,“ řekl Růžička; do zámoří vyráží na inspekci na konci roku.

Turnaj ve vlasti je pro hráče mimořádná věc. Ale hlavně ti zkušenější si uvědomují, co všechno obnáší. „Doma bude daleko větší tlak od veřejnosti, očekávání budou vysoká. Z hlediska úspěchu je někdy lepší hrát venku než doma,“ řekl spolupracovníkovi MF DNES Aleš Hemský, mistr světa (2005) i­ olympijský medailista (bronz 2006).

I on by mohl být tím, kdo tlak ustojí. Hemského Dallas je v NHL nyní mimo postupové příčky. Soutěž ještě není ani v polovině, ale nyní by potenciální posily mohly vypadat takhle: do branky Neuvirth, do obrany Židlický, Hejda, Šmíd a Zbyněk Michálek, v útoku Voráček, Hanzal, Hemský, Hudler a třeba i Jágr, budou-li jej trenéři úspěšně přemlouvat, aby si rozmyslel konec reprezentační kariéry.

Posily ze zámoří na MS

2014 - 7 hráčů. Z toho obránce Jordán z nižší AHL, jiný bek Polák se hned zranil. Tým skončil čtvrtý.

2013 - 12 hráčů. Rekordní počet poslední pětiletky, všichni zažili čtvrtfinálový krach se Švýcary.

2012 - 7 hráčů. Gólman Mrázek přijel z nižší OHL. Češi brali bronz.

2011 - 10 hráčů. Jeden z nejlepších českých týmů skončil třetí.

2010 - 4 hráči. Posily z NHL chyběly, ale Češi dobyli senzační zlato.

Na hraně (ne)postupu je nekompletní „lajna“ ve složení Pavelec - Polák - Fleischmann, Krejčí, Frolík.

Bylo by naivní čekat, že všichni přijedou. Sestavu určuje nálada, únava, zranění či zamítavá stanoviska klubů. Počet mužů ze zámoří také nemusí být nejdůležitější.

Lákavá je však třeba představa, že lauf vydrží Jakubu Voráčkovi. Teď v NHL vládne bodování, za poslední dva duely má bilanci 2+4, naposledy dvěma góly překonal kamaráda Pavelce v brance Winnipegu. A stal se v NHL druhou Hvězdou týdne.

„Kuba je výtečný hokejista. Dobře bruslí, je velký, umí nahrát i dát gól,“ souhlasí televizní expert Milan Antoš. „Vždycky je také dobré mít ofenzivního obránce a Židlický patří k nejlepším. Honza Hejda zase hraje výborně defenzivně,“ doplňuje tipy do obranných řad.

Podle Růžičky rozhodne o nominaci únor a březen: „Zatím chci nechat kluky v klidu.“

Oporám v NHL ostatně teď šampionát ani nemůže být bezprostřední motivací. „Chuť si na takovém turnaji zahrát mám, na druhou stranu je pořád začátek sezony a pro mě je prioritou rozdělaná práce tady v Dallasu,“ souhlasí Hemský.

S přibývajícími týdny se však bude důležitost tabulek NHL pro ambice českého národního týmu stále zvětšovat.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze