Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skvělý víkend mládeže, Hradec bral titul, medaili i vysněný postup

Mladší dorostenci Hradce Králové slaví po sobotním vítězství nad Chomutovem titul mistrů republiky, který ve své kategorii obhájili z loňského roku. | foto: Stanislav Souček

31 2015
Mladí hokejisté hradeckého klubu v této sezoně potvrdili a potvrzují, že ve výchově nadějí se Východočeši zařadili mezi elitu.

Byl to víkend, který by si přál zažít šéftrenér mládeže snad každého hokejového klubu v Česku.

Tomáš Martinec totiž v tom právě uplynulém slavil mistrovský titul s mladším dorostem, který sám vede, družstvo osmé třídy získalo na mistrovství republiky bronzové medaile a junioři po několika marných pokusech vybojovali postup do extraligy.

Víkendová sláva pokračovala i v pondělní, kdy starší dorostenci Hradce vyhráli druhý zápas finále s Třincem, vyrovnali sérii a ve čtvrtek si to rozdají na ledě soupeře o český primát. „Souhlasím, byla to pro nás všechny opravdu radost,“ potvrzuje Martinec.

Byť hradecké týmy úspěšně hrály o úspěchy mezi absolutní českou špičkou, sám jako první vzpomene úspěch juniorů, kteří sice svoji soutěž také vyhráli, nešlo však o extraligu, ale „pouze“ o první ligu. „Byl to pro nás nejdůležitější cíl této sezony a zadostiučinění za poslední roky, kdy se nám postoupit do extraligy nepodařilo,“ potvrzuje hradecký šéftrenér.

Úspěchy hradecké hokejové mládeže

Mladší dorost: o víkendu na mistrovství republiky v Hradci Králové obhájil titul z loňského roku, když porazil Brno a Chomutov, prohrál jen se Zlínem

Osmé třídy: na šampionátu, který se hrál rovněž v Hradci, získaly bronzové medaile

Junioři: v neděli završili výhrou nad Jihlavou svoji cestu za postupem do extraligy, což se klubu nedařilo řadu let, v celé sezoně jen třikrát prohráli

Starší dorostenci: probojovali se do finále extraligy, v něm hrají v sérii proti Třinci 1:1 na zápasy

Právě junioři byli poslední kategorií, kde Hradec neměl zastoupení v nejvyšší soutěži. „Tohle je strašně důležité pro návaznost a pro ulehčení přechodu hráčů do seniorské kategorie a také pro to,aby právě v této kategorii hráči nechtěli odcházet tam, kde se extraliga hraje,“ říká Martinec.

Všechny tři další kategorie pod juniory letos skončí na medailových příčkách, což znamená, že se zařadili mezi absolutní českou špičku. Starší dorostenci budou nejhůře druzí, mladší dorostenci jsou podruhé za sebou mistři, tým osmých tříd má bronz.

„To jsou pro nás strašně cenné úspěchy a naděje, že vychováme kvalitní hráče. Všichni to mají k úspěchům mezi muži strašně daleko, ale důležité je, že chtějí pracovat a chtějí se zlepšovat,“ těší hradeckého šéftrenéra.

Sám to nejlépe vidí na mladším dorostu, s nímž stejně jako před rokem získal mistrovský titul. „Byla to pro nás krásná až pohádková sezona. Byli jsme první po základní části, po nadstavbové, pak jsme prošli do finálového turnaje přes velkého favorita, úžasný rok,“ netají Martinec.

Právě semifinále play-off, v němž se hrálo o účast ve finálovém turnaji, ukázalo sílu hradeckého týmu. V prvním zápase série s Pardubicemi totiž doma prohrál, a pokud chtěl udržet naději na postup, musel vyhrát na ledě svého největšího rivala. Povedlo se. „Toho si hodně ceníme, protože Pardubice měly obrovskou kvalitu, velké individuality v týmu, které pravidelně hrály za starší dorost,“ uvedl trenér.

Všechny nejen letošní úspěchy směřují k tomu, aby se co nejvíc hráčů prosadilo v seniorské kategorii. V tom je Martinec optimista: „Máme potenciál a šikovní kluci vidinu v prvním týmu.“

Trenér juniorů: Splnili jsme jedenáct měsíců trvající úkol

Srovnání s mistrovským titulem, který získali den předtím mladší dorostenci, sice možná vyznělo v jejich neprospěch. Přesto hradečtí junioři slavili v neděli oprávněně. Po dlouhých letech vybojovali pro hradecký klub postup mezi elitu, navíc jim u toho aplaudovalo přes tisíc diváků, pravděpodobně rekordní počet na zápase mládežnického týmu v Hradci.

„Splnili jsme přesně jedenáct měsíců trvající úkol, který začal loni na konci dubna. Za to je potřeba klukům a také klubu za vytvoření podmínek poděkovat,“ uvedl trenér Aleš Krátoška, který právě před jedenácti měsíci do Hradce přišel proto, aby klubu v nejstarší mládežnické kategorii pomohl do extraligy.

Junioři Hradce slaví společně s početnou skupinou fanoušků postup do extraligy,...

Junioři Hradce slaví společně s početnou skupinou fanoušků postup do extraligy, který si definitivně zajistili výhrou nad Duklou Jihlava.

Vzal jste na sebe nevděčný úkol, protože projekt nepočítal s ničím jiným než s postupem. Jak bylo těžké ho splnit?
Určitě to nebylo jednoduché, i když jsme většinou vyhrávali. Ale byla to spousta zápasů, dlouhá cesta, o jejíž úspěšnosti nakonec rozhodovaly čtyři zápasy v baráži.

V celé sezoně jste prohráli jen třikrát, takže sezona bez větší krize?
Dá se to tak říct, i když ty tři porážky přišly před Vánocemi ve třech zápasech venku za sebou. tehdy se sešlo několik věcí. Hráli jsme už nadstavbu se soupeři z Moravy, kteří byli kvalitnější. Do toho několik kluků hrálo extraligu dospělých, a když se vrátili k nám, tak možná přišlo trochu uspokojení a pocit, že mezi juniory to půjde samo.

Vaši cestu za postupem to ale neohrozilo.
Neohrozilo, i když třeba nadstavba pro nás nebyla jednoduchá. Jak už jsem říkal, moravské týmy byly kvalitní, navíc všichni věděli o našich ambicích. Proto se proti nám většinou patřičně vyhecovali a snažili se nám dokázat, že na to nemáme. Byly to často těžké zápasy, ale na druhé straně nám asi i dost pomohly.

V čem?
Že jsme byli lépe připraveni na play-off a pak na baráž, protože jsme mohli hrát těžké zápasy. Přece jen v základní části byla kvalita týmů rozdílná, i proto jsme se snažili využít každou příležitost, abychom mohli třeba v reprezentačních pauzách hrát s týmy z juniorské extraligy.

Definitivní stvrzení postupu jste si užili v Hradci, přišlo více než tisíc diváků?
Jen to podpořilo naši radost. Fanoušci Hradce jsou skvělí, zajímají se i o mládežnický hokej, nás třeba v baráži jezdili povzbuzovat i ven, za to jim patří velký dík.

Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze