Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí hokejisté mají jednoznačný cíl: vyhrát!

5 2001
Praha - Hráče, kteří by měli na přelomu roku v Pardubicích a Hradci Králové obhájit zlaté úspěchy z předešlých dvou světových šampionátů hokejistů do dvaceti let, jmenovali trenéři národního týmu. Jaroslav Holík je přesvědčen, že hráči jsou schopni získat titul. "Sledovali jsme sedmdesát hráčů v českých ligách i v zahraničí a myslím si, že jsme vybrali ty nejlepší. Důležité jsou kvality hokejové i morální. Potřebujeme kluky, kteří hrají pro tým, ne na sebe," říká Holík.

Zdá se, že v týmu nakonec bude deset hráčů, kteří hrají v Čechách, a deset ze zámoří. Plus dva brankáři.

"Ti, co přijeli z Ameriky, mají vlastně jistou nominaci už jen kvůli tomu, že se museli uvolňovat ze svých klubů," vysvětluje trenér Holík. Velký otazník zůstává nad útočníkem Václavem Nedorostem z Colorada. Vedení vítěze Stanley Cupu totiž poslalo hráče na farmu a otevřela se tak možnost, že by si na MS do 20 let zahrál.

"Ano, Nedorost je stále na farmě. Sám jsem s ním mluvil a řekl mi, že o reprezentaci má zájem. Žádost o jeho uvolnění jsme poslali, vše teď záleží na generálním manažerovi Colorada."

Všichni hokejisté budou hrát na stejných postech, jako ve svých klubech. Stále více hráčů berou trenéři z nižších zámořských soutěží.

"Tam se právě zdokonalují v rychlé kombinační hře. A je na hráče mnohem větší tlak. Nemyslím, že jde hokej v extralize dolů, ale je tu menší tlak na hráče a ti starší dovolí i věci, které v zahraničí nejsou možné. Jako když Dopita, Reichel a Salfický radili, jak potrestat faul Mariána Moravy na útočníka Třebíče Tomáše Zelenku. A to vše působí i na mladší hráče," je přesvědčen Holík.

Kouči se snažili dát dohromady hokejisty, kteří vytvoří skutečný tým. "Hledáme hráče, kteří jsou ochotní udělat vše. Padají do střel, dobře kombinují a tak dále. Kolektivní pojetí je nejdůležitější," bere si trenér za vzor reprezentační "A" výběr. Nebere hráče, kteří jsou sice nadaní, ale nepracují pro tým.

Turnaj probíhá v době Vánočních svátků. "Oslavíme Štědrý den společně, jako by se hrálo v cizině. Pouštět domů nikoho nebudeme," plánuje trenér, přestože očekává tlak ze strany agentů a rodin reprezentantů.

Kdo budou největší soupeři českého týmu? Tradičně silná mužstva mají Finsko, Rusko, USA, Kanada. "O malinko slabší je teď Švédsko," myslí si Holík. Nad otázku, jaký je cíl, se usmívá: "Já jsem ještě neviděl trenéra, který by nechtěl vyhrát! Jednoznačně chceme vyhrát. Ale špička je velice vyrovnaná, někdy je zapotřebí i trochu štěstí. Nejvíc se budeme soustředit na první zápas s Američany. Ti mají velký elán, jsou nadupaní a věří si, vždy když přijedou do Evropy." Samozřejmě se budou hráči snažit vyhrát skupinu, aby ve čtvrtfinále narazili na slabšího soupeře. Loni si s přehledem poradili se Švýcarskem.

Česká reprezentace se vydá 10. prosince na desetidenní soustředění do Havlíčkova Brodu. Jeho součástí budou i dva přípravné zápasy. První sehrají 17. prosince v 17:30 v Hlinsku proti Pardubicím a druhý o dva dny později ve stejný čas v nové pardubické hale s extraligovým týmem Kladna.

Úvodní zápas šampionátu hrají v Pardubicích den po Štedrém dnu od 17 hodin proti USA.

Předseda organizačního výboru Zbyněk Kusý ví, že už dnes je v Pardubicích i Hradci Králové vše připraveno.

"Většina účastníků si už byla prohlédnout prostory obou hal a jsou spokojeni. Také předprodej vstupenek se rozjel velice dobře," libuje si pardubický manažer. O lístky je zájem nejen v Pardubicích, kde hrají v základní skupině Češi, ale i v Hradci Králové. Tam už předprodej začal a diváci skupují hlavně zápasy výběru Kanady. Od středy je možno koupit lístky na zápas Česko - USA, od pondělí 10. prosince i na ostatní pardubická utkání.

Širší nominace týmu ČR:

Brankáři:
Fikrt (Litvínov), Hronek (Slavia), Hübl (Litvínov), Šulan (Plzeň)

Obránci:
Leví: Krajíček (Petersborough/OHL), Chvojka (Medicine Hat/WHL), Blaťák (Zlín), Poživil (Litvínov), Němec (Vsetín).
Praví: Ustrnul (Plymouth/OHL), Novák (Regina/WHL), Mojžíš (Moose Jaw/WHL), Hanzlík (Sparta), Punčochář (Karlovy Vary). Náhradníci: Pavlas, Chmelil

Útočníci:
Levá křídla: Hemský (Hull/QMJHL), Lukeš (Toronto/OHL), Novotný (České Budějovice), Boháč (LIberec), Jakeš (Brandon/WHL).
Pravá křídla: Průcha (Pardubice), Sklenář (Rosice), Vondrka (České Budějovice), Hořava (Kladno), Hřebejk (České Budějovice).
Centři: Plekanec (Kladno), Podlešák (Lethbridge/WHL), Hudler (Vsetín), Dlouhý (Slavia), Staněk (Třinec). Náhradník: Domin.


Program mistrovství světa hráčů do '20' let:
Úterý 25. prosince:
skupina A (Pardubice):
14:00, USA - Česká republika,
17:30, Bělorusko - Švédsko,
skupina B (Hradec Králové):
15:30, Francie - Kanada,
19:00, Švýcarsko - Finsko,

středa 26. prosince:
skupina A (Pardubice):
17:00, Slovensko - Bělorusko,
skupina B (Hradec Králové):
17:00, Rusko - Francie,

čtvrtek 27. prosince:
skupina A (Pardubice):
17:00, Česká republika - Slovensko,
20:15, Švédsko - USA,
skupina B (Hradec Králové):
15:30, Kanada - Švýcarsko,
19:00, Finsko - Rusko,

pátek 28. prosince:
skupina A (Pardubice):
17:00, Bělorusko - Česká republika,
skupina B (Hradec Králové):
17:00, Francie - Finsko,

sobota 29. prosince:
skupina A (Pardubice):
15:30, Švédsko - Slovensko,
19:00, USA - Bělorusko,
skupina B (Hradec Králové):
15:30, Kanada - Rusko,
19:00, Švýcarsko - Francie,

neděle 30. prosince:
skupina A (Pardubice):
14:00, Česká republika - Švédsko,
17:30, Slovensko - USA,
skupina B (Hradec Králové):
15:30, Rusko - Švýcarsko,
19:00, Finsko - Kanada,

úterý 1. ledna 2002:
11:00, o udržení A5 - B5 (Hradec Králové),
14:30, čtvrtfinále B2 - A3 (Hradec Králové),
           čtvrtfinále A2 - B3 (Pardubice),
18:00, čtvrtfinále B1 - A4 (Hradec Králové),
           čtvrtfinále A1 - B4 (Pardubice),

středa 2. ledna:
Hradec Králové:
15:30, o 5.- 8. místo (poražený A1/B4 - poražený B2/A3),
19:00, o 5.- 8. místo (poražený A2/B3 - poražený B1/A4),

semifinále:
17:00, semifinále (vítěz A1/B4 - vítěz B2/A3),
20:15, semifinále (vítěz A2/B3 - vítěz B1/A4),

čtvrtek 3. ledna:
17:00, o udržení B5 - A5 (Pardubice),

pátek 4.ledna:
15:30, 7. místo (Hradec Králové),
19:00, 5. místo (Hradec Králové),
14:00, 3. místo (Pardubice),
17:00, finále (Pardubice).


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze