Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí hokejisté mohou napodobit Nagano

1 2003
Halifax - Po dni pauzy čeká český tým hokejistů do dvaceti let na mistrovství světa v Kanadě čtvrtfinále, které tradičně tvoří hranici mezi úspěchem a propadákem. Pokud mužstvo Jaroslava Holíka dokáže porazit USA, mohla by být jeho cesta k případnému triumfu totožná s tou, jakou absolvovalo reprezentační áčko na olympijských hrách v Naganu. Případným semifinálovým protivníkem by totiž byla Kanada a všeobecně se předpokládá, že v druhé polovině pavouka play off Rusové postoupí do finále přes vítěze utkání Finsko - Slovensko.O vítězství českého týmu nad Švédskem 3:1 čtěte ZDE Utkání sledujte v on-line reportáži

"Vůbec bych se nezlobil, kdyby to takhle proběhlo," culil se asistent trenéra Jiří Kalous.

Se stejným čtvrtfinálovým soupeřem, Spojenými státy, se český výběr ročníku narození 1983 utkal už před necelými dvěma roky ve stejné fázi turnaje i v rámci světového šampionátu osmnáctiletých. Utkání se tehdy v Lahti nevyvíjelo příznivě, Češi prohrávali už 0:3. "Pak jsme ještě prohrávali 2:4, ale nakonec jsme po nájezdech postoupili," vzpomněl si Kalous na divoké utkání z loňského dubna, po němž Američané neudrželi nervy a pouštěli se do potyček s českými hráči ještě v prostoru kabin.

"Tu situaci si také vybavuji velmi živě. Šlo o velmi emotivní utkání, hrálo se o postup do semifinále. Oni se na tohle mistrovství světa připravovali tři roky a my jsme jim byli v cestě za medailí překážkou, což oni naprosto neunesli," řekl Kalous.


Bez konfliktu se neobešel ani zápas letošních osmnáctek. Češi jej vyhráli 1:0 a po zápase se strhla bitka rovnou na ledě. Paradoxně se ale hokejisté USA vzhledem k novém systému turnaje radovali z celkového zlata.

Tým USA se podle jeho slov příliš nezměnil: "Američané mají podobný tým jako ve Finsku, jenom je kombinovaný s hráči z úspěšného ročníku čtyřiaosmdesát. Tu ale zase znají naší mladší hráči, kteří ji také porazili."

Od Američanů se dá podle kouče ve čtvrtek očekávat podobný styl, jaký produkují domácí Kanaďané, tedy náročný a agresivní hokej plný osobních soubojů. "Hrají hodně nátlakově. Jak se dostanou do pásma, jsou schopní střílet ze všech pozic a být nebezpeční. My proti nim musíme hru zjednodušit hlavně v rozehrávce a využít ji k rychlým protiútokům tak, jako v poslední třetině proti Švédům," plánoval Kalous.

"Myslím si, že na ně máme. Na osmnáctkách jsme je porazili, i když vlastně se štěstím. Utkání bude hodně bolet, ale nějak ho snad zvládneme," nebál se nejbližšího soupeře člen druhé útočné formace Petr Domin.

Před klíčovým utkání mají hráči za sebou střídmé oslavy příchodu nového roku. Standardní večeře spojená se slavnostním přípitkem byla na programu již v půl osmé, pak dostali hráči volno. Většina z nich se telefonicky pozdravila se svými nejbližšími, kteří v tu dobu měli v Čechách rok 2002 už zdárně za sebou. Někdo se šel podívat na chvilku do centra Halifaxu.

"Většinu novoročních přání jsem odeslal už s předstihem a spojil je s Vánoci. Pár telefonů jsem ale přeci jen ještě vyřídil," popsal příjemné povinnosti Domin. U vedení i všech hráčů toho večera převládala hlavně úleva a radost z postupu ze skupiny, jenž po vylosování neměl být jednoduchý. "Tušil jsem, že budeme mít problémy," přiznal asistent trenéra, než se vrhl do studia hry dalšího soka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze