Mladík z Havířova chce chytat jako Brodeur

• 3
Praha - Při utrápené výhře Sparty v 29. kole hokejové extraligy exceloval v brance Havířova mladičký gólman Jakub Čech. Teprve šestnáctiletý brankář odehrál svůj druhý celý zápas a důvěru trenéra rozhodně nezklamal. Až v pondělí se dozvěděl, že v kleci nahradí svůj vzor Pavla Cagaše.

I třetí zápas Sparty proti týmu jejího bývalého kouče Františka Výborného se musel prodlužovat. Přestože hned na konci první minuty prodloužení strhl výhru na stranu domácích Zelenka, Čechovi už dobrou náladu nezkazil. "Čekal jsem, že Jiruš vystřelí. Vyjel jsem si a Zelenka pak měl ulehčenou pozici. Ale přijeli jsme pro bod a to se nám povedlo, takže spokojenost," uculuje se mladý brankář.

Havířov se snažil hrát hodně zezadu. "Dařila se nám obrana středního pásma, mužstvo se možná i pod dojmem, že chytá méně zkušený Čech, semklo a pomohlo mu. Byl sice trochu nervózní, nerozehrával puky, ale v určitých fázích tým podržel," říkal po zápase asistent trenéra Ivo Peštuka.

Havířovský talent vstupoval do utkání s obavami, ale zároveň se hodně těšil. "Nejvíce jsem se bál, abych nepustil hloupý gól. Ale, jak jsem chytil dvě tři střely, uklidnil jsem se." Zvládl i dvojnásobnou přesilovku Sparty a poprvé kapituloval při přesilovce pět proti čtyřem. Když na začátku 16. minuty zvyšoval Zelenka na 2:0, přecejen znejistil. "Přál jsem si, ať už je konec třetiny."

Své umění nejvíce předvedl ve třetí dvacetiminutovce, kdy si poradil s několika nebezpečnými střelami i s velice nepřehlednou mlýnicí před svou svatyní. Nic na jeho výkonu nemění ani slova domácího trenéra Hynka, který se po zápase omlouval za špatný výkon svých svěřenců.

Mimo led nesmělý mladík Jakub Čech měl vždy za svůj vzor havířovskou jedničku Pavla Cagaše. "V NHL? Tam se mi nejvíc líbí Brodeur, tomu bych se chtěl podobat," říká brankář, který si už vyzkoušel tréninky s hvězdami nejslavnější hokejové soutěže na světě. V létě se totiž připravoval s Jágr teamem. "To mi taky dost pomohlo, bylo to fajn," usmívá se možná příští brankářská hvězda.