Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mlží a lže, kritizuje Halase bývalý sudí

rozhodčí Husička. | foto: Michal SváčekMF DNES

15 2008
Praha - Výkony rozhodčích už zase vyvolávají hněv. Tak zněl titulek článku, který se na stránkách iDNES.cz objevil před týdnem. Na zhoršující se úroveň hokejových arbitrů, práce svazu a komise rozhodčích upozorňoval už loni v březnu bývalý předseda Asociace sudích Petr Vlček. "Od té doby se poměry ještě více zhoršily," říká dnes.

Výkony rozhodčích už zase vyvolávají hněv

Co Vlček před rokem kritizoval?

"Především chybějící koncepci. Současná komise rozhodčích nemá žádná pravidla pro výběr, hodnocení a nominaci sudích. Ti se pak nepochopitelně přeřazují z jedné soutěže do druhé."

Jak se dřív rozhodčí hodnotili?
Existoval žebříček. Před sezonou se stanovila jasná kritéria, podle kterých se vědělo, kolik rozhodčích postoupí do vyšší soutěže a kolik jich sestoupí. To dneska neexistuje. Mě například vyhodili do druhé ligy a dodnes mi nikdo nevysvětlil proč. Jsou to už dva roky.

Podle čeho se tedy nyní rozhodčí rozdělují?
To nikdo neví.

Komise svou koncepci brání tím, že čeští sudí pískají na mistrovství světa a olympijských hrách. Co vy na to?
Ti tam ale pískali vždycky. Kdybychom byli úspěšní, pískal by loňské finále mistrovství světa nejlepší čárový rozhodčí Roman Pouzar. Ale nepískal, místo něj tam byl nějaký Bělorus, který ani neuměl bruslit. Navíc na velké akce jezdí rozhodčí, kteří začali pískat vrcholový hokej dávno předtím, než vznikla tato komise.

Komisi jste také ironicky chválil za experiment s rozhodčím Smetákem. Proč si myslíte, že k tomuto kroku došlo?
Protože hokejoví funkcionáři byli přesvědčeni, že každý bývalý hráč bude pískat líp než rozhodčí. Ale to není pravda. Aby někdo mohl řídit extraligové utkání, musí se vypískat, získat zkušenosti.

Pan Smeták se v minulé sezoně stal jedním ze tří profesionálů, přestože ho několik klubů vetovalo. Čím si vysvětlujete, že se tak dlouho udržel v extralize?
Protože si ho tam předseda komise Pavel Halas dosadil a nemohl říct, že jeho záměr zkrachoval. Jedna zajímavost: pan Smeták byl loni sice profesionální rozhodčí, ale nepískal žádné utkání v play-off.

To je opravdu divné...
Velmi zvláštní je také fakt, že nadřízení profesionálních rozhodčích jsou lidé z klubů. To se pak asi hodně blbě píská. Sám jsem takový alibistický výkon několikrát viděl na vlastní oči.

Petr Vlček

Bývalý předseda Asociace rozhodčích ledního hokeje. Ve funkci působil dva a půl roku, zvolila ho členská základna. Asociace je profesní organizace, která by se měla starat o práva sudích. "Nicméně v tuhle chvíli má velmi slabou pozici, zájmy jsou velmi roztříštěné. Tlak a moc komise rozhodčích, které by asociace měla být opozicí, je absolutní," tvrdí Vlček.

I proto se rozhodl znovu nekandidovat, když mu skončilo funkční období. "V zásadě se dá říct, že jsem byl z toho všeho otrávený. Dneska je předsedou Honza Padevět."

Vlček byl rozhodčím dvacet let, nejvýše působil v první lize, ve které řídil finále play-off. Přemýšlel o extralize? "To snad každý. Asi osmkrát jsem byl kandidátem na postup, ale nikdy to nevyšlo."

Proč? "V době, kdy jsem na to měl, postupovali Husička z jedenáctého a Havlík z dvanáctého místa. A já jsem byl před nima. Ale třeba jsem špatný rozhodčí, nerad bych to takhle posuzoval," poznamenal Vlček.

Loni v březnu jste v otevřeném dopise komisi rozhodčích napsal: "Je nepochybné, že během vašeho vedení úseku rozhodčích se v hokejovém prostředí objevily mnohé praktiky dnes známé a kritizované v oblasti českého fotbalu, které byly pro náš hokej dříve zcela nepřijatelné." Můžete uvést příklad?
Jak už jsem řekl, neexistují žádná pravidla pro zařazování sudích, žádné systematické hodnocení, rozdělování není ničím podloženo. Z toho plyne ohromný prostor pro korupci. A vím o jednom konkrétním případu.

Povídejte.
Delegát Jaromír Brázdil nabízel extraligovému rozhodčímu v roce 2000 zprostředkovaně úplatek. Na semináři delegátů se k tomu veřejně přiznal, byl k tomu vlastně donucen. Je zajímavé, že dnes všichni ztratili paměť.

A pan Brázdil ve funkci dál působil?
Předseda komise rozhodčích Halas ten případ nepředal disciplinární komisi. Zametl to pod stůl a rok Brázdila nenasazoval. Tím se to vyřešilo.

Kdo rozhoduje o nasazování delegátů?
Halas. A Brázdil je jeho bývalý parťák, léta spolu pískali na lajně ligu i na mezinárodní úrovni.

Komise má také problém s nedostatkem delegátů, že?
To je dlouhodobý problém. Dneska už v zásadě žádní delegáti nefungují. Říká se, že na ně nejsou peníze. A když nejsou delegáti, kdo pak vybere, který rozhodčí je dobrý? Všechno je v rukou komise. Ta se může rozhodovat podle toho, kdo se jí líbí a kdo je loajální.

Podle reakcí, které se ke mně dostaly, všichni čekají na červnový kongres, kde se zvolí nový předseda svazu, výkonný výbor a předseda komise rozhodčích. Také si od něj tolik slibujete?
Mně už je to jedno. Ale jestli bude pan Halas kandidovat a znovu se stane předsedou, tak to vidím jako konec férového hokeje v Čechách. Oni cpou hokej do fotbalových kolejí. Když nastoupil pan Kulhánek do funkce předsedy svazu, myslel jsem, že v tom udělá pořádek. Ale neudělal.

Koho byste si tedy v této funkci dokázal představit?
Na to teď nedokážu odpovědět. Slyšel jsem o hodně lidech. Celý systém je špatný, rozhodčí by měli být nezávislí. Pokud nám nominační listiny schvalují kluby a člověk, který sudí řídí, je závislý na tom, co mu kluby dovolí, je to špatně. Měl by to být odborník, který má nějaký kredit.

Co třeba pan Bolina, který nedávno ukončil extraligovou kariéru?
Pan Bolina kredit určitě má. Ale nevím, jestli by byl úplně nejlepší. Věděl bych o jiných, jenže ti by to podle mě nikdy nevzali.

Proč?
Protože to v tomhle systému nemají zapotřebí. Musel by to být člověk imunní a kašlat na kluby. Musel by říct: já budu rozhodovat o tom, kteří rozhodčí jsou dobří, a ne vy, protože zrovna nemůžete dát gól nebo si neumíte nahrát. Ta osobnost by měla mít morální vlastnosti.

Obecně by to měl být asi člověk, který pískal extraligu.
Měl by to být člověk, který se pohybuje mezi rozhodčími, a pokud by pískal extraligu, byla by to ohromná výhoda. Měla by to být uznáváná a finančně nezávislá autorita.

Říkal jste, že vám bylo smutno z odpovědí, které mi poskytl pan Halas ohledně nespokojených reakcí na výkony sudích - více ZDE. Proč?
Protože si vymýšlí. On vám na žádnou otázku neodpoví konkrétně. Bude pořád mlžit. A lhát.

Myslíte, že to dokresluje atmosféru, v jaké pracuje komise rozhodčích?
Tam je teď atmosféra podmíněná tím, že nejsou rozhodčí. Podívejte se, kolik jich je v současné chvíli v extralize nových. To je důsledek jejich v uvozovkách koncepční práce. Rozhodčí prostě nejsou. A když se podíváte na mládežnický hokej, tak ani nebudou. Neexistují žádná pravidla, podle kterých by ti kluci měli perspektivu. Nefunguje žádná spolupráce s kluby, těm je to úplně jedno. A kdo si půjde nechat za tři sta korun vynadat na zápas žáčků?

Proč je podle vás v extralize tolik mladých rozhodčích?
Nejsou peníze. Mladí rozhodčí dnes v extralize pískají za půlku.Témata: Petr Vlček, Korupce


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze