Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mocní muži ve světě hokeje? Třeba i Jágr

8 2003
Toronto, Praha - Podle moci a vlivu seřadil odborný magazín The Hockey News hlavní osobnosti hokejového světa. Žebříček Top 100 zveřejnil jako každý rok. Zařadil do něj šéfy NHL, hráče, kouče, lékaře, sponzory, zástupce televizních společností i novináře. Jediným českým zástupcem je Jaromír Jágr. Útočník Washingtonu se za poslední rok sesunul z 38. místa na 54. Mezi aktivními hráči je šestý. „Ten třicátník zřídka řekne něco význačného, ale jeho činy - ať oslňující či mrzuté - jasně svědčí o dnešních sportovcích,“ napsal dost neuctivě časopis.

„Moc existuje v mnoha formách a projevuje se různými způsoby,“ objevilo se v předmluvě zvláštní přílohy. Obvykle vítězícího komisaře NHL Garyho Bettmana následuje ředitel hráčských odborů Bob Goodenow. Za nimi se srovnaly legendy Wayne Gretzky a Mario Lemieux.

Vdavu hokejistů, koučů a manažerů se skví nečekaná jména i profese. Nepříliš slavný bývalý obránce Dave Babych je 36. díky sporu, který nedávno vyhrál nad někdejším lékařem klubu Philadelphia Flyers. Přesvědčil soud, že ho nutili hrát se zlomenou nohou a takové zacházení předčasně ukončilo jeho kariéru. Vydělal tak 1,37 milionu dolarů.

Do nejlepší padesátky se vměstnal Bruce Elliot, prezident kanadského pivovaru Labatt, vydatného sponzora NHL. Nedaleko za ním zazářila montrealská doktorka Karen Johnstonová, sličná specialistka na otřesy mozku, které se v zámoří stále množí. Předběhla i Reného Fasela, švýcarského bossa Mezinárodní federace (IIHF).

Ve druhé padesátce převládají uznávané postavy z rozličných médií, reprezentanti firem, jež vyrábějí výstroj. Třiadevadesátá je Kanaďanka Hayley Wickenheiserová, nejlepší hokejistka světa. Sté místo náleží rodičům malých hráčů za špatný vliv. Chybí jim soudnost, v Kanadě se často perou a soudí.

Hokejové osobnosti podle Hockey News:
1.  Gary Bettman (šéf NHL)
2.  Bob Goodenow (ředitel hráčské asociace)
3.  Wayne Gretzky (spoluvlastník Phoenix Coyotes)
4.  Mario Lemieux (hráč a majitel Pittsburgh Penguins)
24. Don Meehan (sportovní agent)
27. Don Cherry (televizní komentátor)
48. Karen Johnstonová (lékařka)
52. René Fasel (prezident Mezinárodní federace)
54. Jaromír Jágr (útočník Washington Capitals)
93. Hayley Wickenheiserová (kanadská hvězda)

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze