Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mojžíš: V Rusku mi dluží peníze a dělají mi potíže

Minnesota - Colorado: závar před Backströmem - Gólman Minnesoty Niklas Backström marně čelí vítězné trefě coloradského Joe Sakice (není na snímku). Nepomohl mu ani spoluhráč Martin Škoula (vlevo). Vzadu přihlíží Andrew Brunette.

18 2008
Hořký úsměv se objevil na tváři hokejového obránce Tomáše Mojžíše, když se jej zámořští novináři dotázali na komplikace ohledně přestupu z Ruska do NHL. "Pořád mi dluží peníze," zlobí se na bývalého zaměstnavatele z Novosibirsku posila Minnesoty Wild.

Tomáš Mojžíš je jedním z šestice hokejistů, jejichž kontrakty zkoumá či zkoumala Mezinárodní hokejová federace IIHF.

Bývalý bek ruského Novosibirsku, hrajícího nově vzniklou Kontinentální ligu, se rozhodl v nadcházejícím ročníku vyzkoušet štěstí v NHL. Netušil ovšem, jaké problémy mu nadělá jeho bývalý zaměstnavatel.

"Pořád mi dluží peníze. Bylo mi řečeno, že mi uhradí hole, navíc to bylo i v kontraktu. Nic z toho jsem ale neviděl. Takže mi dluží peníze, a ke všemu přidělávají starosti," popisuje kolínský rodák jednání Novosibirsku, který napadl jeho dvoucestnou smlouvu s Minnesotou. Z toho důvodu se Mojžíš dostal do skupiny prověřovaných hráčů, ze kterých poutal největší zájem médií ruský útočník Alexander Radulov. Ten se však rozhodl naopak opustit NHL a zamířil do mistrovské Ufy, jenž výrazně přeplatila jeho nováčkovský plat v Nashvillu.

"Nejprve jsem souhlasil s dalším působením v Novosibirsku, načež jsem čekal zhruba dva týdny na nabídku kontraktu. Během té doby se ale ozvala Minnesota a já změnil svůj názor. Nic jsem Novosibirsku nepodepsal, takže byli ze hry venku. Z toho důvodu se mi začali mstít a využili k tomu IIHF," uvedl bek se 13 starty v NHL na kontě, které posbíral během působení ve Vancouveru a St. Louis.

Minnesota je tak jeho třetím klubem zámořské kariéry. Zda se prosadí do obrany prvního týmu a bude nastupovat po boku krajanů Marka Židlického a Martina Škouly, však není vůbec jisté.

Wild mají na širší soupisce osm beků s jednocestnými kontrakty. Mojžíš souhlasil s dvoucestnou smlouvou, která mu při pobytu v prvním týmu zajistí příjem 500 tisíc dolarů a během působení ve farmářském celku z Houstonu si přijde na 100 tisíc. Naději mu ale přidává rekonvalescence Kurtise Fostera. Obránce s ofenzivními schopnostmi se teprve pomalu dává dohromady po zlomenině nohy, kvůli níž pro něj uplynulá sezona skončila už 19. března.

Dalším konkurentem, přes kterého by se Mojžíš mohl dostat na soupisku, je mladík Erik Reitz. Nejdůležitější zprávou pro něj ale byla skutečnost, že prověřování jeho přestupu bylo oficiálně uzavřeno. "Nebylo co prověřovat. Nic jsem jim nepodepsal," dodal na závěr.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze