Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Montreal má po 60 letech "nové" dresy

Montreal - Detroit: Hašek likviduje šanci Zedníka - Dominik Hašek je jeden z mála Čechů, kteří v případě výluky zůstane za mořem. Podle svého agenta by mohl obléknout dres farmářského klubu Ottawy v Binghamptonu. | foto: Reuters

24 2003
Montreal - Na první pohled se zdá, že dresy Montrealu Canadiens zaspaly dobu. Žádné křiklavé barvy, nezvyklé křejčovské střihy nebo moderní vzhled. Místo toho jednoduchá kombinace bílé, červené a modré. 20.října však mohli fanoušci nejslavnějšího klubu NHL spatřit svůj tým v nové podobě, po téměř 60 letech se představili Canadiens v novém hávu.
Lépe řečeno, ve staronovém hávu.

Canadiens nastoupili do utkání s Detroitem Red Wings v dresech, které oblékali v sezoně 1945-46.

Ve městě, které vášnivě lpí na hokejových tradicích, to nebyla bezvýznamná událost. Tuhle verzi viděli diváci naposledy před 57 lety. Od té doby nosí Canadiens dresy, které známe z posledních let.

Jejich barevné rozložení je skoro stejné. Ve staré verzi obepíná logo, tvořené písmeny C a H, červeno-modro-červená trikolóra, v současné verzi chybí. Další drobné rozdíly jsou patrné z obrázků v naší fotogalerii (klikněte na odkaz pod velkou fotkou).

Pouze basebalisté New York Yankees oblékají z profesionálních týmů v Severní Americe stejné dresy déle, od roku 1912. 

Žádné třetí dresy

Aby nedošlo k omylu, Montreal se v žádném případě neuchýlil k k používání třetích dresů. V této podobě uvidí diváci Canadiens tuto sezonu ještě pětkrát v rámci speciálního programu NHL, který chce připomenout slavné okamžiky v dějinách některých klubů.

Do programu se zapojili také Edmonton, Los Angeles, St.Louis, Boston, Vancouver a New York Rangers. V dresech, ve kterých Canadiens vyhráli v roce 1946 Stanleyův pohár, se ukáží také 22. listopadu v Edmontonu, kde se bude zápas hrát na otevřeném kluzišti. V hledišti se očekává návštěva přes 50 tisíc diváků.  

Myšlence, že by překreslil své logo a své dresy, se třiadvacetinásobný šampión brání už dlouho.

"Mohli bychom navrhnout nové, atraktivní logo," usmívá se Ray Lalonde, víceprezident klubu pro obchodní záležitosti. "Ale to, které máme nyní, je atraktivní dost. I když je velmi jednoduché."

Nová podoba dresů by mohla uškodit tradici a dědictví kanadského hokeje, říká. "Třetí sada dresů by zřejmě znamenala jistý příjem pro naší pokladnu, ale zahráváme si tady s nejvýznamějším logem v kanadské sportovní historii."

Lákadlo trhu je přesto velké. Třetí sadu dresů používá v letošní sezoně 22 ze 30 týmů NHL. Za ty v autentické podobě mohou fanoušci dát přes 300 dolarů, tedy téměř 9 000 korun.

Z šesti původních týmů NHL zavedly třetí verzi dresů už čtyři. Boston, Toronto, New York Rangers a Chicago. Pouze Detroit a Montreal zůstávají neoblomní, i když Red Wings své současné barvy nenosí tak dlouho.

Sami hráči si změnu pochopitelně užívají. "Je to zábavné, " říká brankář Jose Theodore. "Vyrůstáte a listujete si albem, kde tyhle dresy nosí hvězdy jako Jean Beliveau nebo Butch Bouchard. A pak si je obléknete také."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze