Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravec vzdal boj o reprezentaci

19 2003
Ostrava - David Moravec, dvojnásobný mistr světa a olympijský vétěz, nebude reprezentovat na letošním mistrovství světa. V pondělí začne ve Zlíně soustředění národního týmu pod vedením trenéra Slavomíra Lenera, kapitán Vítkovic ovšem ve výběru hráčů, kteří se nedostali dál v play-off chybí. "Nemohl jsem mu předem garantovat, že pojede na mistrovství světa," uvedl Lener. Moravec proto radši boj o šampionát ve Finsku vzdal.

Slavomír Lener pozval do úvodní přípravy pozval 22 hráčů, mezi nimiž je šest krajánků z finské, ruské a švýcarské ligy. Osm hokejistů nemá na svém kontě žádný start za národní tým.

Největším překvapením výběru je právě absence třicetiletého Moravce, který chybí v týmu po vzájemné dohodě s Lenerem. Hráč sice prý přímo nepožadoval jistotu, že se v kádru nakonec udrží, ale šance, že se objeví v konečné nominaci, byla podle něj minimální.

"David se v poslední době trochu trápil, navíc mezi křídly i centry bude velký přetlak," zdůraznil Lener. Podle něj však nemá Moravec dveře do reprezentace zavřené. "Od příští sezony zase začíná od nuly," řekl kouč.

Sbírat zkušenosti v přípravě by měli hlavně junioři Ondřej Němec, Michal Barinka či Jakub Koreis. Premiérovou pozvánku dostal i dvojnásobný světový šampion hráčů do 20 let, brankář Tomáš Duba, jenž dva roky působí ve finské SaiPě.

"Mladé hráče chci vidět v tréninku a připravovat je pro budoucnost. Momentálně totiž dochází ke generační výměně," podotkl Lener. Žádné reprezentační zkušenosti nemají ani Jan Snopek, Michal Dvořák, Tomáš Demel a Roman Vopat.
Kolik z nich se ale představí v přípravných zápasech proti Švýcarsku a Slovensku, není momentálně jasné.

Výběr bude totiž postupně doplňován dalšími hráči, jejichž kluby vypadnou v play-off. Blízko k vyřazení mají například ve finské lize Hämeenlinna a Oulu, které od něj dělí jen jedna porážka. Volní by tak byli například Jaroslav Balaštík, Tomáš Kucharčík či Petr Tenkrát. "Tento výběr však již moc rozšiřovat nebudeme," tvrdil Lener.

Zlínské soustředění skončí v pátek 28. března, od pondělí budou poté pozvaní hráči trénovat v Praze. Další přípravná fáze se uskuteční v Mariánských Lázních, ve Švýcarsku se Češi představí 10. a 11. dubna. Až poté se k týmu připojí hráči ze zámořské NHL, jejíž základní část skončí 6. dubna.

Nominace na soustředění ve Zlíně (24.-28. března):
Brankáři: Jiří Trvaj (Vítkovice), Tomáš Duba (SaiPa Lappeenranta/Fin.).
Obránci: Michal Dobroň (Plzeň), Ondřej Němec (Vsetín), Jan Snopek (Znojmo), Martin Hlavačka (Karlovy Vary), Michal Barinka (České Budějovice), Miroslav Blaťák (Zlín), Robert Kántor, Marek Židlický (oba IFK Helsinky/Fin.)
Útočníci: Michal Dvořák, Jakub Koreis, Daniel Branda (všichni Plzeň), Radim Kucharczyk, Tomáš Demel (oba Vsetín), Marek Vorel (Znojmo), Jindřich Kotrla (Litvínov), Martin Štrba (České Budějovice), Jiří Burger (Vítkovice), Jaroslav Hlinka (Kloten/Švýc.), Roman Vopat (IFK Helsinky/Fin.), Leoš Čermák (Novosibirsk/Rus.).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze