Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moskva touží po Jágrovi

13 2004
Praha - Nikoliv pouze CSKA, také další moskevský klub Dynamo se uchází o hokejistu Jaromíra Jágra. Česká hvězda NHL má zájem hrát na podzim v ruské metropoli. Po Jaromíru Jágrovi touží dva historicky slavné moskevské kluby - Dynamo a CSKA. „V Rusku se píše jenom o CSKA, ale Jaromír nezavrhuje ani Dynamo,“ tvrdí hokejistův kondiční trenér a důvěrník Marian Jelínek.

Za armádním CSKA stojí zámožný mecenáš Jevgenij Giner. Dynamu zase fandí starosta Jurij Lužkov. Právě s Lužkovem se Jágr seznámil před loňskou prázdninovou exhibicí v Moskvě.

„O sportu si dobře popovídali při audienci na radnici, bavili se i při výletě na lodi,“ řekl Jelínek. Ten se v jednání s Rusy angažuje už několik měsíců. Během následujících týdnů by se situace  mohla zásadně vyjasnit.

Finální rozhodnutí musí bezpochyby udělat Jágr. Ten však má teď jiné starosti. V NHL se zoufale pokouší protlačit tým New York Rangers do play-off. V posledním utkání pomohl asistencí k triumfu 3:1 v New Jersey. Dychtí i po zlatu z jarního mistrovství světa v Česku. V létě by s národním mužstvem měl nastoupit na Světovém poháru.

Teprve potom nastane podzim a start sezony 2004-05. Ani sám Jágr dosud neví, kde bude v tu dobu bruslit, kličkovat a střílet. „Jsem profesionál a chci hrát nejlepší hokej. Vezmu nejlepší podmínky, jaké mi nabídnou. Ruská liga je po NHL druhá nejkvalitnější na světě,“ řekl před časem.

Do rozlehlé země na východě už delší dobu lákají známé hokejisty na honosné gáže. Působí tam domácí hvězdy, čeští mistři Patera či Vlasák, a dokonce i Kanaďané.

NHL pravděpodobně kvůli zásadním sporům mezi hráčskými odbory a majiteli klubů v říjnu nezačne. Prázdnota se ve sledované soutěži může protáhnout až na dva roky. Nebo dokonce navždy...

„Jaromír by se v Rusku zavázal do konce výluky v NHL,“ prohlásil Jelínek. „Jenže NHL třeba úplně zanikne a založí se obdobná liga s jiným názvem. Musíme kontrakt připravit i pro tuhle variantu, aby pak Rusové okamžitě pustili Jaromíra do Ameriky.“ Jágrovi se též zamlouvá technický styl, kterým už kdysi proslula reprezentace Sovětského svazu.

K Rusku má blízko i vzhledem ke svému pravoslavnému vyznání. Nehodlá však hrát jinde než v Moskvě, která se mu líbí. Odtud by se mu zároveň asi nejsnadněji cestovalo do vlasti.

A proč se vlastně při přestávce v NHL nevrátí domů do Kladna? Ani tuhle možnost Jágr nevylučuje. A kdyby přece přijal nabídku z Moskvy, věnoval by část honoráře kladenskému oddílu, v němž je prezidentem jeho otec.

„S Jardou jsme to zatím neprobírali, ale za pár dní letím do New Yorku na hokej, takže snad prohodíme pár vět,“ řekl kladenský manažer Otakar Černý.

Jestliže půjde Jaromír Jágr do Moskvy, Kladno za něj nedostane žádnou náhradu. Jágr je totiž podle mezinárodních pravidel v tomto vztahu volným hráčem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze