Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Motivovat tým pomohl i propadák Američanů

26 2003
Helsinky - (Od našeho zvláštního zpravodaje) Jak vybudit tým proti slabým soupeřům? Trenérovi české reprezentace k tomu před prvním utkáním mistrovství světa se Slovinskem pomohli Američané. Ti v Tampere překvapivě prohráli s Dánskem 2:5. "Chvilku před tím, než jsem chtěl promluvit před zápasem k hráčům, jsem se dozvěděl, že nad nimi Dánové vedou 3:0. A o to jsem se mohl opřít," říkal kouč Slavomír Lener po utkání, které čeští hokejisté vyhráli 5:2.

Než skříží hokejky favorité mezi sebou, musí se na mistrovství světa prokousat skrz týmy jako Japosnko, Dánsko, Ukrajina... Česko má první podobný test úspěšně za sebou.

Model šampionátu a loňská tabulka ale velí jeho mužstvu odehrát ještě jedno utkání s outsiderem, v pondělí ho čeká Rakousko.

Ani za rok v Praze to nebude jiné, možná se jen bude měnit klíč pro rozřazení do jednotlivých skupin, o kterém by mohl nově rozhodovat los. "Taková utkání zápasy jsou o ničem," tak zní převládající názor českých hokejových expertů i veřejnosti.

"Podobné zápasy vám nic nedají, mohou tým jen rozhodit," říká Lener o utkáních s papírově slabšími soupeři.

Hráči soupeře nepodenili, když ale vedli, podvědomě už nehráli tak svědomitě. "Ve třetí třetině už jsme nebruslili," připustil obránce Jaroslav Špaček. V té chvíli se finští diváci začali přidávat k hloučků slovinských fanoušků a chvílemi vytvořili v hale poměrně bouřlivé protičeské prostředí.

Nadržování slabším týmům je ovšem běžným jevem. Když se outsider prosadí proti favoritovi, budí to vždy pozdvižení. To se nakonec stalo v Tampere, kde diváci viděli prohru USA s nováčkem elitní skupiny mistrovství světa.

Narozdíl od Slovinska teď Dánsko slaví šokující výhru. Domácí diváci nevěřícně valili oči, fanynky v hledišti oblečené od hlavy až k patě v červenobílých národních barvách plakaly radostí. Červnobílá ovšem náleží i Rakušanům a o to, aby podobně neslavili i oni, se musí postarat český tým v pondělí.

Jak se vedlo favoritům první den šampionátu:
Česko - Slovinsko 5:2
Kanada - Bělorusko 2:0
USA - Dánsko 2:5
Rusko - Švýcarsko ???
Švédsko - Lotyšsko ???
Finsko - Rakousko ???

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze