Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda bez NHL? Špatné rozhodnutí a škoda pro fanoušky, říká Francouz

Pavel Francouz v české brance v duelu se Švédském tým několikrát podržel. | foto: AP

4 2017
O NHL sní, zámořská soutěž jej láká. Nakonec mu ale může paradoxně prospět, že se do Severní Ameriky ještě letos nevydá. Hokejový gólman Pavel Francouz zůstane i příští sezonu v ruském Čeljabinsku, odkud bude mít díky čerstvému rozhodnutí NHL, že své hokejisty do Pchjongčchangu nepustí, blízko k olympijské nominaci.

Francouz se momentálně v Praze připravuje s českým národním týmem na pařížský světový šampionát, kam by rád odjel. Dokonce by se mohl poprat o roli jedničky.

Právě na klíčovou reprezentační akci roku se nyní soustředí. Na práci má klid, i díky vyřešené nejbližší budoucnosti. Příští sezonu ještě odchytá v KHL, z jeho tříletého kontraktu s Traktorem Čeljabinsk totiž není úniku. „Přesně tak, není tam řádná možnost se z toho vyvázat.“

Jste tedy s mířený s tím, že zůstane ještě rok v Rusku?
Ano. Já jsem věděl, že mám smlouvu na tři roky. Zájem ze zámoří bylo takové příjemné zjištění, že sledují v NHL také tuhle ligu (KHL). Nezbývá mi než makat dál a věřit, že se může naskytnout další příležitost za rok.

Před dvěma lety jste říkal, že v NHL dávají přednost vysokým gólmanům, zatímco vy patříte mezi ty drobnější. Je o Vás projevený zájem náznakem toho, že se tento trend mění?
Trendy se rychle mění, zase v zámoří přicházejí na to, že výška není zase tak rozhodující měřítko a že tam mohou chytat i menší brankáři. Beru to jako věc, kterou jednoduše nemůžu ovlivnit.

Fotogalerie

Berete jako inspirací třeba Fina Juuseho Sarose z Nashvillu?
Ano, zrovna ten není úplně obrovský, je hlavně rychlý, tím chybějící centimetry nahrazuje. To by mohla být cesta i pro mě.

Jak se jako hokejista, který zůstává v Evropě, díváte na rozhodnutí NHL, že nepustí své hokejisty na olympijské hry do Koreje?
Myslím si, že je to špatné rozhodnutí. Nějaké důvody pro neúčast hráčů z NHL jsou, jde o ohromný byznys. Nebudu pomlouvat ani jednu stranu. Myslím si, že je to škoda pro fanoušky, kteří se na olympijské hry vždycky hodně těšili a teď se bohužel bude hrát bez těch nejlepších hráčů.

Sledoval jste vyjednávání mezi NHL, hráčskou asociací NHLPA, mezinárodním olympijským výborem a IIHF?
Já čtu průběžně všechno, zprávy z domova i ze světa. Nějaký přehled jsem o tom měl. Ze začátku jsem byl spíš optimistický, myslel jsem si, že jde o nějakou hru, že se nakonec stejně nějak dostanou ke společné řeči. Ke konci ale bylo vidět, že se názory všech stran rozchází čím dál víc a bylo na spadnutí, že to nedopadne.

Nemyslel jste, že přeci jen dojde k dohodě, když přišla zpráva, že IIHF (Mezinárodní hokejová asociace) uhradí náklady na cestování a pojištění hokejistů z NHL?
Jak říkám, v jednu chvíli to vypadalo optimisticky, ale jak čas plynul, začínalo být jasné, že se nedohodnou.

Pro Vás jako brankáře z Evropy se šance na olympijskou nominaci automaticky zvyšuje. Jak to vnímáte?
Samozřejmě chápu ty souvislosti, ale je to daleko. Vůbec na to zatím nemyslím, protože těch kvalitních gólmanů je v Evropě hrozně moc. A nominace se bude dělat až za dlouho, takže zatím si nic nepřipouštím.

Přesto jako jednoho z nejlepších českých gólmanů na starém kontinentu Vás muselo napadnout, že je na olympiádu najednou blíže, nebo ne?
Samozřejmě. Ale na druhou stranu, co je teď, nemusí být za rok.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze