Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda bez NHL? Špatné rozhodnutí a škoda pro fanoušky, říká Francouz

Pavel Francouz v české brance v duelu se Švédském tým několikrát podržel. | foto: AP

4 2017
O NHL sní, zámořská soutěž jej láká. Nakonec mu ale může paradoxně prospět, že se do Severní Ameriky ještě letos nevydá. Hokejový gólman Pavel Francouz zůstane i příští sezonu v ruském Čeljabinsku, odkud bude mít díky čerstvému rozhodnutí NHL, že své hokejisty do Pchjongčchangu nepustí, blízko k olympijské nominaci.

Francouz se momentálně v Praze připravuje s českým národním týmem na pařížský světový šampionát, kam by rád odjel. Dokonce by se mohl poprat o roli jedničky.

Právě na klíčovou reprezentační akci roku se nyní soustředí. Na práci má klid, i díky vyřešené nejbližší budoucnosti. Příští sezonu ještě odchytá v KHL, z jeho tříletého kontraktu s Traktorem Čeljabinsk totiž není úniku. „Přesně tak, není tam řádná možnost se z toho vyvázat.“

Jste tedy s mířený s tím, že zůstane ještě rok v Rusku?
Ano. Já jsem věděl, že mám smlouvu na tři roky. Zájem ze zámoří bylo takové příjemné zjištění, že sledují v NHL také tuhle ligu (KHL). Nezbývá mi než makat dál a věřit, že se může naskytnout další příležitost za rok.

Před dvěma lety jste říkal, že v NHL dávají přednost vysokým gólmanům, zatímco vy patříte mezi ty drobnější. Je o Vás projevený zájem náznakem toho, že se tento trend mění?
Trendy se rychle mění, zase v zámoří přicházejí na to, že výška není zase tak rozhodující měřítko a že tam mohou chytat i menší brankáři. Beru to jako věc, kterou jednoduše nemůžu ovlivnit.

Fotogalerie

Berete jako inspirací třeba Fina Juuseho Sarose z Nashvillu?
Ano, zrovna ten není úplně obrovský, je hlavně rychlý, tím chybějící centimetry nahrazuje. To by mohla být cesta i pro mě.

Jak se jako hokejista, který zůstává v Evropě, díváte na rozhodnutí NHL, že nepustí své hokejisty na olympijské hry do Koreje?
Myslím si, že je to špatné rozhodnutí. Nějaké důvody pro neúčast hráčů z NHL jsou, jde o ohromný byznys. Nebudu pomlouvat ani jednu stranu. Myslím si, že je to škoda pro fanoušky, kteří se na olympijské hry vždycky hodně těšili a teď se bohužel bude hrát bez těch nejlepších hráčů.

Sledoval jste vyjednávání mezi NHL, hráčskou asociací NHLPA, mezinárodním olympijským výborem a IIHF?
Já čtu průběžně všechno, zprávy z domova i ze světa. Nějaký přehled jsem o tom měl. Ze začátku jsem byl spíš optimistický, myslel jsem si, že jde o nějakou hru, že se nakonec stejně nějak dostanou ke společné řeči. Ke konci ale bylo vidět, že se názory všech stran rozchází čím dál víc a bylo na spadnutí, že to nedopadne.

Nemyslel jste, že přeci jen dojde k dohodě, když přišla zpráva, že IIHF (Mezinárodní hokejová asociace) uhradí náklady na cestování a pojištění hokejistů z NHL?
Jak říkám, v jednu chvíli to vypadalo optimisticky, ale jak čas plynul, začínalo být jasné, že se nedohodnou.

Pro Vás jako brankáře z Evropy se šance na olympijskou nominaci automaticky zvyšuje. Jak to vnímáte?
Samozřejmě chápu ty souvislosti, ale je to daleko. Vůbec na to zatím nemyslím, protože těch kvalitních gólmanů je v Evropě hrozně moc. A nominace se bude dělat až za dlouho, takže zatím si nic nepřipouštím.

Přesto jako jednoho z nejlepších českých gólmanů na starém kontinentu Vás muselo napadnout, že je na olympiádu najednou blíže, nebo ne?
Samozřejmě. Ale na druhou stranu, co je teď, nemusí být za rok.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze