Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár mělo hrát Česko-Slovensko, vtipkovali Mrázek s Tatarem

MÁM! Gólman Detroitu Petr Mrázek zasahuje v utkání s Montrealem. | foto: AP

12 2016
Dvě třetiny sezony zářil, poté zažil hokejový brankář Petr Mrázek v NHL menší krizi. Přesto udělal v ročníku 2015/16 další krok ke hvězdám. Teď čeká, jak se vyvine jednání s Detroitem o nové smlouvě, která by z něj mohla udělat jasnou jedničku Red Wings. „Zatím se řeší trenérské změny, časem se ozvou, tak uvidíme,“ řekl Mrázek po včerejším příletu do Česka.

Ještě v únoru patřil Mrázek mezi nejvážnější kandidáty na Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL. Po vítězství nad Ottawou 3:1 gradovaly jeho statistiky na excelentních hodnotách 1,94 (průměr obdržených branek) a 93,4 % (úspěšnost zásahů).

Jenže pak onemocněl, po návratu párkrát střídal, mužstvu se nedařilo... Čísla se pokazila na 2,33 a 92,1 (i tak výborná).

„Na každého v dlouhé sezoně přijde nějaká krize,“ ohlížel se čtyřiadvacetiletý Mrázek. „Bral jsem dvoje antibiotika a chtěl jsem být co nejdřív zpátky. Kdybych se mohl rozhodnout znovu, asi bych si víc odpočinul, abych se do branky vracel v lepší formě.“

Přesto asi další rok v NHL můžete hodnotit pozitivně, ne?
Šel jsem do něj s tím, že budu bojovat s Howardem o místo jedničky. Myslím, že mi to dařilo, takže můžu být spokojený. Ale mrzí nás play off, ve kterém jsme vypadli hned v prvním kole.

Jak se vyvíjí váš vztah s veteránem Jimmym Howardem?
Vycházíme jako profesionálové. Už se mě na to ptalo hodně novinářů během sezony. Že bychom spolu chodili na kafe, to ne. Ale respektujeme se navzájem.

Může se nervozita z vašeho soupeření přenášet na mužstvo?
To bych neřekl. Připravovali jsme se každý na svoje zápasy. Když jsem nechytal, soustředil jsem se na svou příští šanci.

Fotogalerie

Je to o hodně jiné než v době, kdy jste u něj jako zelenáč bydlel?
Jo, už jsou to tři roky. Byl jsem u něj pár dnů, než mě poslali na farmu. Teďka by to bylo zvláštní.

Přeje vám úspěch?
To byste se musel zeptat jeho. Ale myslím, že si přejeme. Když se daří týmu, pomáhá to i nám gólmanům. Vítězství jsou nejdůležitější.

Do play-off nastoupil jako jednička Howard. Vylepšilo vám dojem ze sezony, když jste se dostal do branky v sérii s Tampou?
Jo, byl jsem rád, že jsem naskočil. Škoda, že jsme to neotočili ze stavu 0:2. Rozhodující byl čtvrtý zápas v Detroitu, kde jsme dostali gól dvě minuty před koncem.

V klubu po mnoha letech skončil brankářský trenér Jimmy Bedard. Co to pro vás znamená?
U něj měl lepší pozici Jimmy Howard. Byli spolu zadobře. Já jsem s ním vycházel čistě profesionálně. Slyšel jsem, že by Bedarda mohl nahradit chlapík, který mě vedl na farmě. Pokud se to potvrdí, tak budu rád. Navážeme na spolupráci z Grand Rapids.

Po vypadnutí ze Stanley Cupu jste se omluvil z mistrovství světa. Dlouho jste se rozhodoval?
Ptal jsem se spousty kluků, co hrajou v zámoří i v Evropě. Zajímal mě jejich názor. Co by dělali na mém místě. Měl jsem zájem reprezentovat. Chtěl jsem být s klukama. Ale mám šanci podepsat první dlouhodobou smlouvu, takže jsem se rozhodl, že nepojedu.

Jak to vypadá s prodloužením kontraktu?
Manažer Kenny Holland teďka měnil trenéry, musí vyřešit pár otázek v kádru. Pak se ozve.

Můžete podepsat kratší překlenovací smlouvu, nebo delší, třeba na šest let. Ta druhá varianta by vás lákala víc, že?
Vždycky je super mít dlouhodobou smlouvu. V NHL ale nikdy nevíte, co se stane. Záleží na tom, co klub udělá s Jimmym Howardem. Uvidíme, jestli ho vymění.

Co jste zatím stihl po posledním utkání?
Pohovory a různé srazy s vedením a hráči. Po pár dnech v Detroitu jsem letěl za přítelkyní Sárou. Hrála školní turnaj v plážovém volejbale, mistrovství Ameriky v Alabamě. Tak jsem se na ni jel podívat na čtyři dny. Snad někam vyrazíme na dovolenou, ale už na začátku června chci začít trénovat.

Musíte přípravu upravit kvůli zářijovému Světovému poháru?
Je to trochu jiné. Tahle sezona skončila o něco dřív, ta další o pár týdnů dřív začne, takže se to vyrovná. Nebudu nic moc měnit. Na kondici budu dělat s Martinem Horylem, už osmý rok po sobě.

Česko nepatří mezi favority. I podle zámořských odborníků se bude hodně spoléhat na vás. Počítáte s tím?
V NHL může poslední porazit prvního a stejné to bude na Světovém poháru. Začíná se od nuly. Když předvedeme dobrý kolektivní výkon, tak se může stát cokoliv.

Před časem jste zazářil na šampionátu dvacítek. Vyhovuje vám turnajový hokej?
Záleží na momentální formě. Snad ji dobře načasujeme a bude se nám dařit. Turnaje jsou skutečně zvláštní. Bude se hrát v Torontu, kde jsou šílení fanoušci. Už si kupují lístky a dresy. O tu akci bude velký zájem.

Jak se vám zamlouvá vynález týmů Zbytku Evropy a Výběru Severní Ameriky do 23 let?
Říkali jsme si v Detroitu s Tomášem Tatarem (slovenským útočníkem), že měli udělat Česko-Slovensko. Že by to bylo zajímavější než Evropa. Tomáš uznal, že Slováci by měli těžké postavit silný tým. Evropa bude silná, mají třeba Anžeho Kopitara. Ale uvidíme, jestli se tahle novinka osvědčí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze