Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musil nechce být profesionálním skautem

10 2001
Stockholm - Na život bez hokeje si pomalu zvyká český obránce František Musil. Kariéru šestatřicetiletého mistra světa z roku 1985, který většinu své kariéry působil v zámoří, zkrátilo zranění páteře před dvěma lety. Pardubický rodák s nepříznivým osudem bojoval, po roční přestávce se dokázal do NHL ještě po roční pauze na několik zápasů prosadit, ale po letošní předsezónním kempu musel skončit. Nyní pracuje pro klub Edmonton Oilers, se kterým spojil závěr své kariéry.

Na Švédských hokejových hrách ve Stockolmu Musil poprvé sledoval hráče pouze z tribuny a vžíval se role skauta. Tomuto označení se však brání. "Skaut nejsem. Pracuji pro Edmonton na
základě toho, že jsem měl s organizací ještě rok platnou smlouvu," uvedl Musil. Pro kanadský tým má jen slova chvály, zejména pro generálního manažera Kevina Lowa. "Na konci se ke mně zachovali velmi pěkně. Ještě když jsme byl zraněný, tak jsme spolu trávili spoustu času. On mě chápal," podotkl na adresu svého přítele.

Právě s Lowem se ve chvíli, kdy již bylo jasné, že nebude moci pokračovat v aktivní kariéře, dohodl na další spolupráci s týmem. "Budu pro ně jezdit na některé akce. Dohodli jsme se na určitých věcech, které ode mě budou chtít," popsal svou pracovní náplň Musil. Hlavně se ale věnuje rodině a třem dětem, kterým se snaží maximálně vynahradit časy, kdy se věnoval více hokeji. "Rodina je pro mě na prvním místě," zdůraznil muž, jeho draftovala Minnesota v roce 1983 jako celkově osmatřicátého hráče.

V NHL odehrál Musil za Minnesotu, Calgary, Ottawu a Edmonton 839 zápasů, v kterých vstřelil 36 branek a připsal si 110 asistencí. Hokejem žil odmala, a proto je pro něj strašně těžké smířit se s ukončením kariéry. "Nevadí mi, že nejdu každý den trénovat. Když se ale koukám na zápas, chybí mi ty momentální rozhodnutí na ledě," přiznal Musil.

I proto nechce být zatím profesionálním skautem a rozhodovat o dalších osudech hráčů.  "Zatím na hokej koukám jako hráč a fandím či vztekám se při něm. Musím se ještě naučit oprostit se od emocí. Nechtěl bych ale nikdy nikoho kritizovat, na ledě je to strašně rychlé," podotkl Musil, který vše bere jako velkou zkušenost.

"Pomáhá mi to koukat se na hokej z druhé strany, ale jestli to budu dělat i dále, nevím. Patnáct let jsem byl v Kanadě, takže jsem hledal práci tam. Stále však mám řadu možností, co dál dělat a doufám, že si vyberu tu správnou. Jestli to bude v Kanadě, Americe či v Čechách, nevím," dodal Musil na závěr.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze