Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme mít z hokeje zase radost

3 2004
Praha - Seděl na lavici v šatně a za deset minut pod ním byla louže potu. Brankář Tomáš Vokoun byl po tréninku hokejové reprezentace vyčerpaný. Po dvou porážkách ve Světovém poháru měl dnes odpočívat, přesto se i proti Německu postaví do branky on. „Trenér tak rozhodl. Zeptal se mě, jestli chci chytat, a já přikývl,“ prohlásil brankář Nashvillu.

Během dvou zápasů ve Finsku a ve Švédsku jste čelil už 54 střelám. Nejste unavený?
Spíš psychicky z porážek. Ale pro mě je důležité chytat. Nebylo by šťastné jeden zápas stát a pak jít hned do klíčového čtvrtfinále. Nemám zase takovou formu.

Za porážky přece nemůžete...
No, to asi ne. Ale proti Švédům jsem nechytil nic navíc. Moc jsem týmu nepomohl. Brankář by měl být rozhodující silou. Mám na sebe velké nároky a ty jsem ještě nenaplnil.

Ale obrana vám zatím moc nepomohla, že?
Není příjemné čelit několikrát v zápase dvěma dorážkám po sobě, ale jsem tam od toho, abych mužstvo zachraňoval. A v tom jsem zklamal.

Páteční zápas s Německem nic neřeší. Do čtvrtfinále postupuje každý. Není to utkání zbytečné?
Ne. Potřebujeme vyhrát kvůli fanouškům i kvůli sobě, abychom si zvětšili sebevědomí. Chtěl bych mít z hokeje zase dobrý pocit. Ve Švédsku a zvlášť ve Finsku jsem ho neměl.

Národní tým na domácím mistrovství světa před několika měsíci až do čtvrtfinále zářil. Proč se teď trápí?
Hráli jsme mnohem líp obranu. Proti Švédsku to teď už bylo lepší, ale zase jsme neproměňovali šance. Srazí nás jedna hrubka. A taky vyloučení. V kabině si to pořád opakujeme. Na mistrovství jsme pořád vyhrávali a vypadli ve čtvrtfinále, teď to bude třeba naopak.

Ale zatím jste hrou moc nenadchli...
Není tady nikdo, kdo by o sobě mohl říct: Na ledě jsem odevzdal všechno, podal jsem optimální výkon. Přiznejme si, naše forma není nejlepší.

Čím to je? Jaromír Jágr tvrdil, že soupeři možná trénovali víc.
Je to letní turnaj, hůř se člověk dostane do formy, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Spíš si myslím, že je to v tom, že si hokej v létě moc neužíváme.

Jak to myslíte?
Přišlo mi, že až ve třetí třetině druhého zápasu jsme měli z hokeje radost. Nechyběl nám pohyb a chuť. A hned se to projevilo i na hře. Ta radost ze hry je i pro mě nejdůležitější.

Výpadky ve Světovém poháru se opakují. Možná i proto, že čeští hokejisté tenhle turnaj příliš nemilují, nemyslíte?
Když oblečeme národní dres, měl by pro nás být prestižní každý zápas. Ať už je to olympiáda, příprava nebo Světový pohár. Nechceme udělat ostudu.

Jako třeba na minulém Světovém poháru před osmi lety. Tenkrát po ostudné domácí porážce s Německem na hráče pršely plechovky...
Minulostí se nezabývám, ta nejde změnit. Možná to zní troufale, ale podle mě dojdeme daleko. A to budu tvrdit, i když se do první minuty čtvrtfinále stane cokoli.Najdete na iDNES.czmobilní verze