Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme získat zpátky sebedůvěru, píše Hlinka

12 2001
Pittsburgh - Takhle si start do druhé sezony v roli hlavního kouče v NHL nepředstavoval. Hokejový kouč Ivan Hlinka s týmem Pittsburgh Penguins prohrál všechny tři úvodní domácí zápasy. "Je to otázka třeba jednoho utkání, abychom dostali zpátky sebedůvěru. Musíme si věřit. Že umíme hrát a můžeme vyhrávat," říká Hlinka. "Měl by nám navíc pomoct návrat Lemieuxe." Je kouč pod zvláštním tlakem? Je Pittsburgh slabší než ostatní týmy? O tom vypráví Hlinka v následujícím pravidelném sloupku o dění v NHL.

Měli jsme velký tlak. Ale na počet střel se nevyhrává
Těžko se mně dosavadní výkony Pittsburghu hodnotí. Prohráli jsme všechny tři domácí zápasy, nikdo z toho není nadšený. Normální to není, každý se přece snaží vstoupit do sezony co nejlépe. My jsme navíc měli výhodu domácího prostředí.  Pokaždé jsme si sice vyvinuli velký tlak, měli vizuální převahu, ale na počet střel se hokej nevyhrává. Děláme chyby, které pramení z nervozity. Dostáváme laciné góly, jako třeba proti  Islanders. Samozřejmě nás to všechny mrzí. 

Mladým obráncům chybí zkušenost, rozvaha a trpělivost
Potvrdily se moje obavy z defenzivy. Máme v obraně mladé kluky a hlavně v domácích zápasech jim chybí zkušenost, rozvaha a trpělivost. Ani pro brankáře to nebylo jednoduché. Měli jsme převahu, pořád útočili a naši gólmani nebyli naopak příliš zaměstnáni. Každému se chytá lépe, když je zatížený. Ve třetím duelu jsme dali příležitost Aubinovi, bohužel se to nepovedlo.

Chyběl nám Lemieux, hlavně při přesilovkách
Hodně nám v posledních dvou zápasech chyběl Mario Lemieux.  Zejména v klíčových situacích, kdy se zápas láme, postrádáme takovou osobnost. A především při přesilovkách, zatím jsme neproměnili ani jednu. Početní výhodu vždy někdo  organizuje, kolem něj se točí. U nás je to právě Mario.  Jarda Jágr také chybí, ale ten už je hráčem Washingtonu a s  tím nic nenaděláme.
 
Jak z této nelichotivé situace dostat? Teď pojedeme ven, tam kluci nebudou pod takovou psychickou zátěží. To by nám mohlo pomoct. Je to otázka třeba jednoho zápasu, abychom dostali zpátky sebedůvěru. Musíme si věřit. Že umíme hrát a  můžeme vyhrávat. A já věřím, že na to máme. Akorát se  musíme postavit na nohy, bojovat a otočit to. 

Není to zase tak špatné...
Ostatní týmy hodně posílily, nám naopak odešel Jarda Jágr.  Přesto bych netvrdil, že Pittsburgh je o tolik slabší.  Zůstal nám úderný druhý útok (Straka, Lang, Kovaljov) a  když bude hrát Mario, tak ten dá dohromady další lajnu.  Máme navíc formaci složenou z mladých hráčů (Kraft, Hrdina,  Morozov), do nichž vkládáme velkou naději. Takže to není tak špatné, máme před sebou navíc ještě spoustu zápasů. 

Američtí novináři si potrpí na statistiky. Hodně nám připomínají, že je to nejhorší start Pittsburghu od roku 1996. Ale to mě neštve. Mě štve to, že je to fakt. Ze tří  domácích zápasů jsme nebodovali, to je špatné. Jestli jsem já osobně pod zvláštním tlakem? Vždycky je pro trenéra příjemnější, když se vyhrává. A rozhodně nikdo kolem nejásá nad tím, že se prohrálo. Musíme se vzchopit.

V NHL už není slabých týmů
Na celkové hodnocení NHL je zatím příliš brzy. Z dosavadního průběhu je zajímavé, jak dobře začaly novější týmy, třeba Columbus. NHL se vyrovnává a už tady není slabých mužstev. Výkony Jardy Jágra ve  Washingtonu nebo Dominika Haška v Detroitu nechci hodnotit,  ještě jsem je neviděl v akci.   

Patera a olympiáda? Nikomu bych dveře zatím nezavíral
Slyšel jsem, že Pavel Patera přestoupil do Ruska. Že by se mu tím zkomplikovala cesta na olympiádu v Salt Lake City? I  když je daleko, tak pokud bude podávat skvělé výkony, tak se o nich dozvíme. Rozhodně bych nikomu dveře na olympiádu  nezavíral. To je ještě brzy. Záleží jenom na Pavlovi, je to výborný hráč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze