Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Myšlenky na titul kouč Říha odhání. Zatím

1 2004
Pardubice - Vystoupí letos trenér Miloš Říha a jeho mužstvo až na domácí hokejový Olymp? Boj o titul, taková slova trenér neslyší rád. Touží po extraligovém prvenství stejně jako jeho hráči i celé Pardubice. Zatím však nechce na toto téma mluvit nahlas. „Chceme si splnit cíl. A tento nemohl být jiný než pokusit se získat titul, který nám utekl mezi prsty,“ říká Říha.

„Můžeme však chtít, dělat pro to vše, ale když chybí kousek štěstí a prohrajete 0:1 v sedmém zápase, máte smůlu. Nechceme se sami dostávat pod tlak. Teď jdeme do čtvrtfinále. Na to myslíme. Pokud postoupíme, budeme myslet na semifinále. A když se dostaneme do finále, budeme myslet na cíl, který jsme si dali před sezonou,“ tvrdí Říha.

Co vám ukázala základní část soutěže, kterou jste s přehledem opět vyhráli?
Hráči odváděli dobré výkony i kvalitně pracovali v přípravě. V závěru jsme trošku polevili, ale jeden týden jsme opravdu dost trénovali a na tým dolehla únava. Neměli jsme ale kam spěchat, proto jsme některé hráče šetřili, nehráli jsme na to sto procent, aby nepřišlo nějaké zbytečné zranění. Základní část však pro nás dopadla velmi dobře. Cíl, který jsme si dali před sezonou - skončit mezi prvními třemi - jsme splnili. A nad očekávání. Vždyť jsme základní část zase vyhráli, a už sedm kol před koncem. Tým si však první místo jednoznačně zasloužil.

Byl obrovský náskok výhodný?
Byl výhodný v tom, že si hlavy odpočinuly od psychického stresu a od toho, že musí vyhrávat. Spousta věcí se dala doladit. Je v tom však i nebezpečí. Nehrajete naplno, jenže přijde play-off a v něm musíte makat. Po přestávkách jsme si to ale vyzkoušeli. Řekli jsme si, že znovu nastartujeme a skutečně jsme se nastartovali. Proto si myslím, že mužstvo je zase kousek dál než v minulé sezoně.

V čem je tým vyspělejší?
Když za to vezmou všichni, důsledně brání a hrají týmovým duchem, je opravdu vidět síla. Soupeř nás vůbec nepřehrává. Dříve jsme sehráli zápasy, kdy jsme se honili za každým pukem, vytvořili jsme si dvě šance a propadali jsme. Nyní jsme se posunuli dál. Máme šance, ale vracíme se zpět k trpělivé hře a k obraně. V loňské sezoně jsme chtěli vždy za každou cenu útočit, protože nás všichni do toho hnali. Pak jsme propadali a dělali chyby. O tom ale určitě play-off není.

Pomohl v tomto směru příchod Dopity, nebo tým vyspěl sám?
Jirka je odolný v krizových situacích, v klíčových momentech dokáže vzít zodpovědnost na sebe. Ale i mužstvo se cítí daleko sebevědoměji poté, co vloni splnilo úkol a překročilo čtvrtfinále. Hráči už to znají, vědí, co je čeká. A hlavně vědí, že to zvládnou. Navíc máme čtyři vyrovnané pětky. Kdokoliv nastoupí, dokáže šlapat za jinou pětku.

V průběhu základní části jste často míchal se sestavou a zkoušel různé varianty. Jste nyní v situaci, že vás nic nemůže zaskočit, že máte vše vyzkoušené?
To ne, musíme být připraveni na cokoliv. Může se stát něco, co neočekáváte.
Musíme být na to připraveni a udělat vše pro to, abychom splnili naše postupné cíle. Teď je to postup přes čtvrtfinále.

Může přijít třeba prodloužení. V základní části jste ho ani jednou nevyhráli...
My jsme v nich ale experimentovali. Většinu prodloužení jsme odehráli se slabšími týmy, tak proč bychom měli hrát na bod? Chtěli jsme vyhrát. Proto jsme zkoušeli různé varianty. Teď už ale jde do tuhého, budeme hrát daleko zodpovědněji.

Neděsí vás ani představa, že by nemohl chytat Adam Svoboda a do branky by musel nastoupit někdo z náhradníků?
Pokud by tato situace nastala, mužstvo bude hrát daleko zodpovědněji. Máme však různé varianty, abychom Ádu bránili a do předbrankového prostoru hráče nepouštěli, aby se nic nepřihodilo. Když jsme tak hráli, zápasy se nám nesmírně povedly. Třeba to byl první duel se Spartou, která se vůbec nedostala před branku. To samé platí o nedávném utkání se Slavií. Sice přijela oslabená, nasadila však hráče, kteří hodně bruslili, chtěli chodit před branku, ale my jsme je tam nepustili.

Bylo vám jedno, zda ve čtvrtfinále nastoupíte proti Kladnu nebo Plzni?
Naprosto. Pořád se třeba mluví o Málkovi. My jsme ho ale tady dvakrát vyhnali z branky hned po deseti minutách, což si určitě pamatuje. Navíc Plzeň nemá tak kvalitní obranu jako Slavia a také užší kádr. Kladno je zase urputnější, nevadí mu hrát nadoraz celých šedesát minut. Na druhou stranu zase nemá tak silný brankářský post. Plzeň ho má, ale zase nevydrží tak dlouho pod tlakem. Každý tým má svá pozitiva i negativa, o nichž víme.

Váš čtvrtfinálový soupeř ale určitě bude hodně nabuzen díky postupu. Nemáte obavu z jeho euforie?
My jsme ale také dostatečně nabuzeni. Na play-off a na to, že se už konečně zase začne o něco hrát, se těšíme. Už od zápasu se Slavií jsme atmosféru play-off pomalu navozovali. Je pravda, že ze soupeře všechno spadne a bude hrát uvolněně. To však známe z celé sezony. Bude záležet jen na nás, jak se k tomu postavíme. Každý si musí uvědomit, že jdeme za nějakým cílem a vše ostatní musí jít stranou.

Autoři:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze