Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na co si dát pozor při návštěvě šampionátu

22 2004
Praha - Dopravní zácpy, ztížená možnost parkování, zvýšená koncentrace kapesních zlodějů a dalších pachatelů trestné činnosti. I před tím varuje David Kubalák z preventivně informační skupiny Policejního prezidia ČR. Pokud jste návštěvníky hokejového šampionátu, obyvatelé Prahy, či Ostravy, věnujte pozornost následujícím upozorněním.

Co policie ve spolupráci s pořadateli hokejového mistrovství zabezpečuje? Předně jde o zajištění hlídkové služby, monitoring sportovních fanoušků, pyrotechnické prohlídky hokejových arén a mnoho dalších opatření.

Bezpečnost občanů České republiky i všech diváků a účastníků mistrovství světa je pro Policii ČR absolutní prioritou.

Rádi bychom upozornili na některé dočasné změny i možná rizika, kterým lidé mohou svou opatrností předejít.

Doprava
V době konání šampionátu přibudou na českých silnicích auta a autobusy a zvýší se i počet cestujcích v hromadných dopravních prostředcích. Zvýšení hustoty provozu se projeví zejména na trase Praha – Ostrava a na silnicích vedoucích k hraničním přechodům.

V Praze a v Ostravě je nutné počítat s nezbytnými dopravními uzávěrami, častějšími zácpami a velmi ztíženou možností parkování v centrech.

Bude výhodnější zvolit cestování městskou hromadnou dopravou. Velkou pozornost by měli řidiči věnovat chodcům, protože v těchto městech se jich bude po chodnících i mimo ně pohybovat více, než obvykle.

Na některých místech budou zakryty stávající dopravní značky  a dočasně nahrazeny jinými.

Pozor na falešné vstupenky
Velmi důležité upozornění se týká nákupu vstupenek na hokejová utkání. V žádném případě Policie ČR nedoporučuje kupovat vstupenky jinde, než na oficiálních místech prodeje (tato místa je možné najít na internetových stránkách www.mshokej2004.cz). 

Lístky zakoupené  jinde mohou být padělané a do hokejové haly nikomu dveře neotevřou.

Zvýšená koncentrace lidí – ráj pro kapsáře
Velké množství lidí vždy přitahuje pozornost kapesních zlodějů a bude obzvláště důležité dodržovat základní zásady ochrany před kapsáři.

Je třeba být neustále ostražitý, zejména v tlačenicích a frontách, které se tvoří před vchody do hokejových hal, v dopravních prostředcích nebo nákupních centrech.

Peníze, doklady nebo jiné cennosti je nutné nosit v náprsních nebo uzavíratelných kapsách, nikoli zadních kapsách u kalhot nebo navrchu tašek či kabelek. Nevyplácí se také nosit doklady v peněžence nebo mít při sobě větší finanční hotovost.

Lahůdkou jsou pro kapsáře peníze nebo mobilní telefony, které lidé nosí v batozích na zádech. Stejně snadnou kořistí jsou i zavazadla odložená v restauracích nebo v obchodě v nákupním koši. Zásadně platí, že zavazadla je třeba mít neustále na očích.

Od zlodějů aut po falešné policisty
Lákadlem pro zloděje budou i automobily, které do ČR v tuto dobu přibudou. Každý by měl svůj automobil pečlivě zamykat, používat zabezpečovací prostředky, které má k dispozici a hlavně nenechávat  ve voze viditelně žádné věci. Pozornost zlodějů v těchto případech přitahuje každá maličkost. 

Velká koncentrace lidí přitahuje pozornost nejen zlodějů, ale i jiných podivně a podezřele se chovajících osob, od nejrůznějších žebráků až po pachatele trestné činnosti.

Základní zásady bezpečnosti by měl mít každý stále na paměti. Vždy je lepší, vyhnout se po setmění málo frekventovaným a neosvětleným místům, stejně jako informovat někoho blízkého, kam a s kým jdete, popřípadě na jakém telefonním čísle budete k zastižení.

Samozřejmostí je pečlivé zamykání vstupních dveří domů a bytů a nikdy nevpouštět do domu neznámé osoby. Není na místě ani podceňovat euforické chování sportovních fanoušků a  je lépe vyhnout se jakýmkoli provokacím.

V souvislosti s případy tzv. "falešných policistů" jsme zveřejnili fotografie uniforem českých policistů a jejich služebních odznaků a průkazů. Spolu s dalšími preventivními radami a informacemi k mistrovství světa jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz.

Policie samozřejmě podniká řadu kroků k tomu, aby případů jakékoli trestné činnosti bylo co nejméně. Pozornost a obezřetnost lidí nám však v našem úsilí vždy velmi pomáhá.

Policie ČR přeje všem krásné hokejové zážitky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze