Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na domácí mistrovství postavili supertým

22 2003
Na světových šampionátech jsou Finové v posledních letech jedním z nejúspěšnějších týmů. Od roku 1994 získali šest sad medailí, v roce 1995 ve Švédsku vybojovali zlato. Letos navíc mistrovství světa pořádají, mužstvo posílí řada hvězd z NHL, zlaté loučení by si tuze přál kouč Hannu Aravirta. "Myslím si, že Finové udělají všechno pro to, aby doma zvítězili," řekl pardubický veterán Otakar Janecký, který ve Finsku strávil deset let svého života. "Mají jeden z nejsilnějších týmů." Žádná země, která pořádala hokejový šampionát, ovšem nedokázala od roku 1989 před domácími fanoušky vyhrát.

Finové jsou silní. Pravidelně vítězí v Euro Hockey Tour, bodují i na šampionátech. V posledních pěti letech se vždy probojovali až do semifinále.

Nelze zapomenout na finále 2001. Finové ještě na začátku třetí třetiny vedli nad Českou republikou 2:0, ale nakonec se museli před českým týmem sklonit po jeho heroickém výkonu ve třetí části. Česká republika zvítězila po rozhodujícím gólu Davida Moravce 3:2 a vybojovala třetí titul v řadě.

Trenér Hannu Aravirta podobně jako ostatní trenéři ještě doplňuje soupisku. Už nyní je jasné, že mnoho hvězd dorazí ze zámoří. Saku Koivu byl jmenován kapitánem mužstva ihned poté, co mu lékaři v Montrealu povolili start.

V národním dresu znovu sejde s Ville Peltonenem, ale slavný útok z MS 1996 ve Vídni nebude Aravirtovi k dispozici, protože jeho třetí člen Jerre Lehtinen stále bojuje o Stanley Cup.

Na šampionát dorazí také "Finský blesk" Teemu Selanne, jehož San José překvapivě skončilo v základní části NHL. Mezi další zámořské posily do útoku patří také Marcus Nillson (Florida) nebo Ville Nieminen (Pittsburgh).

Z domácí Sm-liigy se představí její nejlepší hráč v této sezoně Antti Miettien.

Obranu v pondělí posílili z NHL Ossi Väänänen (Phoenix) a Janne Niinimaa (New York Islanders). Ti doplní zárodek kvalitního jádra, jenž tvoří Nummelin (Lugano, Švýcarsko), Toni Lydman (Calgary, NHL), Kimmo Timmonen (Nashville, NHL) a Marko Kiprusoff (HC Kloten, Švýcarsko). Z účasti se omluvil veterán Teppo Numinnen, jehož žena očekává narození dítěte.

Pro zaplnění postu brankáře sáhl Aravirta také za oceán. Janni Hurme prožil na Floridě vynikající rok, stejně jako Passi Nurminen, který z pozice brankářské jedničky vytlačil v Atlantě Milana Hniličku. Připraven je také 19-letý objev Jokeritu Helsinki Kari Lehtonen, jeden z největších evropských talentů, připravených v blízké budoucnosti zaútočit na NHL.

Aravirta oznámil, že po turnaji složí svou trenérskou funkci. "Byl tam hrozně dlouho,
chce změnu, aby dělal také něco jiného," říká Janecký. "Má to dobře načasované. Své působení chce zakončit úspěchem doma."

Širší nominace Finska:
Brankáři:
Jani Hurme (Florida/NHL), Kari Lehtonen (Jokerit), Pasi Nurminen (Atlanta/NHL).
Obránci: Marko Kiprusoff (Kloten/Švýc.), Toni Lydman (Calgary/NHL), Janne Niinimaa (New York Islanders/NHL) Petteri Nummelin (Lugano/Švýc.), Kimmo Timonen (Nashville/NHL), Ossi Väänänen (Phoenix/NHL)
Útočníci: Niklas Hagman, Olli Jokinen (oba Florida/NHL), Mikko Eloranta (Los Angeles/NHL), Tomi Kallio (Frölunda/Švéd.), Saku Koivu (Montreal/NHL), Antti Miettinen (Hämeenlinna), Ville Peltonen (Jokerit), Lasse Pirjetä (Columbus/NHL), Esa Pirnes (Tappara), Kimmo Rintanen (Kloten/Švýc.), Tommi Santala (Hämeenlinna), Teemu Selänne (San Jose/NHL), Tony Virta (Södertalje/Švéd.), Juha Ylönen (Espoo).

Reprezentační desetiletka Finska
1993: MS A - 7.
1994: MS A - 2.
1995: MS A - 1.
1996: MS A - 5.
1997: MS A - 5.
1998: MS A - 2.
1999: MS A - 2.
2000: MS A - 3.
2001: MS A - 2.
2002: MS A - 4.

Loňské výsledky Finska na MS
Základní skupina
- Ukrajina 3:0
- Polsko 8:0
- Slovensko 3:1
Čtvrtfinálová skupina
- Rakousko 3:1
- Rusko 1:0
- Švédsko 2:4
Čtvrtfinále
- USA 3:1
Semifinále
- Rusko 2:3 po s.n.
o 3. místo
- Švédsko 3:5

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze