Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na hokej v Šumperku diváci nezanevřeli

29 2003
Šumperk - Pokud budou před koncem letošního roku bilancovat funkcionáři šumperského hokejového klubu, nemusí to být ohlédnutí neradostné. Spíše naopak. Po jednosezonní pauze se do města vrátil mužský hokej, dorostenci patří mezi týmy, které mohou pomýšlet na extraligu, junioři si zase chtějí vybojovat postup do první ligy.

A žákovská družstva patří mezi nejlepší v republice. To je současný stav v hokejovém Šumperku.

I po krachu prvoligových Draků dále fungovala mládežnická družstva, ale muži městu chyběli. Dokazuje to i fakt, že na zápasy nyní chodí návštěvy, které mohou Drakům závidět i prvoligové mančafty. A to se hraje pouze krajský přebor.

„V Šumperku je o hokejové dění stále zájem, pro někoho to může být překvapení, ale já jsem čekal, že na nás bude chodit spousta lidí. Šumperk je prostě hokejové město,“ říká trenér mužů Jaroslav Peška.

Průměrná návštěva na domácí zápasy Draků přesahuje číslo tisíc, cestu na tribuny už ale našlo i osmnáct stovek fanoušků.

Drakům se v soutěži daří, okupují první místo. Nabízí se tak otázka, zda nebude Šumperským krajská soutěž málo. „Bylo by hezké hrát druhou ligu. Je to ale o penězích, takže v tuto chvíli nejsem schopný seriózně hovořit o tom, jestli budeme druhou ligu hrát, nebo ne,“ říká Peška.

„Postup ale cílem je, jinak asi mluvit nemohu.“ Vítězové moravských skupin krajského přeboru se střetnou mezi sebou, vítěz tohoto duelu pak v baráži vyzve nejhorší celek východní skupiny druhé ligy. „Pokud půjdeme do baráže, budu chtít do mančaftu posily,“ plánuje Peška, jehož tým je složen převážně z domácích odchovanců.

Výjimkou jsou tři Slováci: bratři Viktor a Daniel Valúchovi a Roman Baláž.

Právě složení týmu bylo Achillovou patou Draků. V dobách druhé a první ligy hráli v šumperském dresu převážně přespolní hráči, což je pro klubový rozpočet náročnější, než hrát s odchovanci.

Nebude se situace opakovat i při eventuálním postupu? „Řadě našich hráčů jde výkonnost nahoru, každý z nich šanci zahrát si ligu dostane, pokud na sobě bude pracovat. Nemůžeme dělat nic jiného, než stavět na odchovancích,“ dodává Peška.

Také šumperští dorostenci se pohybují na dohled postupové pozice, a jelikož hrají první ligu, v případě postupového úspěchu by se v Šumperku poprvé v historii hrála extraligová soutěž. „To je ohromně lákavá představa, ovšem vybojovat postup je obtížné. Postoupit může jen vítěz soutěže. Máme mladý tým, který sice hraje každé utkání na vítězství, ovšem občas chybí právě ti starší hráči,“ vysvětluje Petr Rutar, kouč dorostenců a juniorů.

Šumperský hokejový dorost má na soupisce pouze pětici hráčů ročníku narození 1987, ostatní jsou mladší. „Hraje za nás osm deváťáků,“ vysvětluje Rutar.

Zatím první příčku krajské soutěže drží šumperský juniorský celek. Ten klubu několik sezón chyběl, loni se s obtížemi dal dohromady, ovšem letos by už mohl myslet na postup. „Do konce sezóny je daleko, těžko mohu tvrdit, že postoupíme, ovšem z kluků mám pocit, že chtějí hrát a vyhrávat. Pokud budeme chtít postoupit, patrně se o to popereme s Uničovem, ten má velmi dobrý tým,“ dodává trenér.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze