Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Hušáka nesahejte, vzkázal ČSTV vládě

3 2004
Nymburk - Aleš Hušák má plnou podporu Českého svazu tělesné výchovy. Na valné hromadě ČSTV v Nymburku sklidil generální ředitel Sazky od zástupců českého sportu bouřlivý potlesk a v diskusi několikrát zazněla hrdost na novou halu. Ostrá kritika se naopak snesla směrem k vládě, která prostřednictvím ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové vyzvala svaz k odvolání Hušáka.

Předseda ČSTV Vladimír Srb delegátům, zastupujícím více než milionovou členskou základnu, přečetl dopis ministryně, v němž Buzková nedávné Hušákovy výroky na adresu vlády označila za lež a pomluvu.

Tvrzení, že vláda je ke sportu nepřátelská, se pokusila vyvrátit údaji, podle nichž státní dotace do sportu za čtyři roky vzrostly z 1,2 na 1,6 miliardy korun a vláda předpokládá do roku 2006 další zvýšení na dvě miliardy ročně.

Pozastavila se nad tím, že Hušák odmítl pozvat premiéra na slavnostní otevření haly. "Domnívala jsem se, že pan Hušák je ředitelem Sazky, nikoli vlastníkem haly. Jeho výroky mohou poškodit sportovní prostředí," napsala Buzková a vyzvala akcionáře, aby zvážili změny ve vedení Sazky.

Její návrh však nikdo nepodpořil, a tak se o něm v Nymburku ani nehlasovalo. U delegátů, z nichž většina byla před týdnem hosty slavnostního otevření haly, očividně převládla hrdost na moderní sportovní stánek před obavami, že financování haly může v budoucnu ohrozit financování sportu.

Hušák: Problémy se vstupenkami jsou daní za nepřipravenost

     Generální ředitel Sazky Aleš Hušák vyjádřil politování nad problémy, jež provázely distribuci vstupenek na pražské finálové zápasy hokejové extraligy.

     Na valné hromadě ČSTV řekl, že tyto potíže jsou daní za to, že se v Sazka Areně hraje hokej mnohem dřív, než se původně předpokládalo. Zápasy Slavie se Zlínem byly v pátek ráno vyprodány za několik minut. Na mnoho fanoušků se nedostalo a objevily se pochybnosti o tom, zda distribuce vstupenek byla regulérní.

     "Počítali jsme s tím, že budeme mít ještě měsíc na doladění, a na finále play-off jsme nebyli ještě připraveni," řekl Hušák. Připomněl, že kapacita haly je zatím nižší, protože americká firma ještě nenamontovala dva tisíce sedadel. Podpořil Slavii v tom, že značnou část vstupenek rezervovala pro své sponzory, což označil za logický postup.

     Zároveň ji však kritizoval za to, že špatně odhadla zájem diváků. "Pan Růžička nevěřil, že se hala vyprodá, a Slavia nasadila cenu vstupenek zbytečně nízko," řekl Hušák. Nejlepší lístky se prodávaly za dvě stě korun, jejich cena na černém trhu byla údajně mnohonásobně vyšší.

     Hušák reagoval i na podezření, že sami prodejci na terminálech Sazky černý trh vytvořili. "Pokud se něco takového prokáže, okamžitě s provinilcem rozvážeme smlouvu," řekl Hušák.

Předseda ČSTV Vladimír Srb delegáty uklidnil prohlášením, že splácení Sazka Areny množství peněz pro sport nijak nepoznamená. "Sazka má dostatečný potenciál dostát oběma svým závazkům - financovat český sport i splácet úvěr na stavbu haly," konstatoval již poněkolikáté.

Na dvě nejčastější otázky - kolik bude hala stát a jak bude financována - odpověděl hned v úvodu. "Cenu haly budeme znát až po jejím dokončení a podmínky financování jsou předmětem obchodního tajemství," řekl Srb.

Šalamounská odpověď zřejmě delegátům stačila, nikdo se na nic neptal. S optimistickou informací přišel i sám Hušák. Oznámil, že podle předběžných odhadů Sazka za první čtvrtletí vytvořila čistý zisk ve výši 450 milionů korun, to je o šedesát milionů víc než za stejné období loňského roku.

Aby se financování haly sportu opravdu nedotklo, měl by však být v budoucnu zisk dvojnásobný.

Celkové náklady na halu jsou odhadovány na osm miliard korun a z výkonného výboru ČSTV již dříve prosákly informace o tom, že Sazka, která za loňský rok odvedla do sportovního prostředí více než miliardu korun, bude muset svůj výtěžek téměř zdvojnásobit. K podobnému závěru dospěli i finanční analytici, když hodnotili chystanou emisi dluhopisů v hodnotě 190 milionů eur, jimiž Sazka za halu zaplatí.

Na to, že by to pro loterijní společnost mohlo být podle současných výsledků příliš velké sousto, upozornil tradiční řečník valných hromad Alexandr Vachta z Pražské tělovýchovné unie. Připomněl také, že dosud nebyly splněny dvě podmínky, jimiž ČSTV podmínil svůj souhlas s výstavbou. "Hala stojí na cizím pozemku a slibovaná nová loterie se dosud nerozjela," řekl Vachta.

"Projekt neustále provázejí pochybnosti. Ale halu jsme stihli postavit a také ji zaplatíme," slíbil Hušák a dodal, že už v úterý by měly být dluhopisy upsány. Také nová interaktivní sázková hra je prý již připravena a do konce roku bude nainstalováno celkem 1300 videoterminálů.

Sazka se však nedávno přesvědčila, že ne každá nová hra naplní očekávání. I zpráva o hospodaření ČSTV konstatovala, že hra Keno, která měla loni vynést 34 milionů korun na odstranění škod po povodních, ve skutečnosti vydělala jen deset milionů. To byl jeden z důvodů, proč hospodaření ČSTV loni skončilo faktickou ztrátou 20 milionů korun.

Vedle financování haly se ve sportovním prostředí vede hodně diskusí i o možnostech jejího využití jednotlivými sportovními svazy. Rozruch na začátku týdne vyvolala reportáž České televize, podle níž Česká florbalová unie nedostala souhlas k pořádání mezinárodního turnaje, přestože byla ochotna zaplatit za pronájem 350 tisíc korun na den. 

Marnou snahu florbalistů předseda Srb označil jen za nedorozumění. "Máme zájem, aby se v hale pořádalo co nejvíc sportovních akcí. Vždy však bude nutno uhradit náklady," řekl Srb. Kolik stojí den v Sazka Areně, však prý v tuto chvíli nelze říci. Srb nicméně připustil, že do 350 tisíc by se florbalový turnaj vešel a že by jednání o něm mohla být obnovena, byť zřejmě až pro příští ročník.

Předseda ČSTV kritizoval vládu i za nekoncepční investiční politiku a za zvýšení DPH na vstupenky na sportovní akce i na vlastní sportovní aktivity. Přiznal, že lobbování v parlamentu bylo nedostatečné, a vyjádřil naději, že prezident zákon nepodepíše, nebo že pozici sportu brzy vylepší novela. 

Sazka prodávala vstupenky na hokejové finále:
Lístky prodávané přes terminály brzy zmizely
Blažek: Slavia devět tisíc lístků nezabavila
Jak diváci vstupenky "nakupovali"
Čtenáři popisují svoje zkušenosti v diskusi ZDE
Jak měl prodej lístků na finále vypadat podle Sazky
Dohodnuto! Finále bude v Sazka Areně

Prezident republiky Václav Klaus a šéf společnosti Sazka Aleš Hušák na slavnostním otevření nové haly Sazka Arena 27.března v Praze.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze