Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na ledě se hráči rvou a v kabině ničí stropy

19 2003
Chomutov - Emoce vyplouvají na povrch, nervy pracují, na ledě se jiskří. Souboj mezi hokejisty Chomutova a Ústí nad Labem ve čtvrtfinále prvoligového play off dostal po úvodních dvou zápasech ještě zajímavější náboj. Série je vyrovnaná, dnes a zítra se čeká po střechu nacpaný ústecký stadion. Vyhecovanost aktérů navíc přiživují antipatie dvou bývalých Litvínováků: ústeckého útočníka Stavenského a chomutovského trenéra Kýhose. Nad vchodem do kabiny zela obrovská díra ve sníženém stropě. Prý práce Stavenského, tvrdili pořadatelé. "Nevím, kdo to udělal," bránil se hráč. "Asi to zaplatí, jestli to má v hlavě v pořádku," čílil se Kýhos.

Když se ústecký útočník Stanislav Stavenský objevil v šarvátce nebo ostřejším souboji, stadion zaburácel a sborově ho zasypal nadávkami. Staré rány se v play off otevírají.

Stavenského srdce nejspíš zběsile bije, když se podívá na chomutovského trenéra Vladimíra Kýhose. Roztržka je stará rok a půl. Kýhos tehdy vyřadil útočníka z kádru extraligového Litvínova. Pro špatný přístup a výkonnost. Stavenský cítil trpkost. Zařízli mě, opakoval.

Obyčejná bitva? Ale jděte. „Já to ale fakt jako náš souboj neberu,“ odmítá to Kýhos. „Takových hráčů jako je on běhá po světě...“ rýpne si přece jen. Stavenský zase reaguje na Kýhosova slova, že Ústí se snažilo vyprovokovat rvačky. „To je typický výrok pana Kýhose. Nedivím se. Nemám k tomu co říct.“

Ústecký kouč Jindřich Setikovský řevnivost přiznal: „Stavenský má nedořešené účty s trenérem domácích, to se ví. Určitě byl víc vyhecovaný. Trochu i od nás. Když už se výsledek nedá zvrátit, musí se s tím něco udělat.“

V každém ze dvou zápasů na chomutovském stadionu dostal Stavenský desetiminutový osobní trest za nesportovní chován í. Jak snášel pokřiky? „To je všude. Odejdete a fanoušci se proti vám otočí. Kdybyste se za rok vrátil, budou vás vyvolávat jako hrdinu. Neuděláte nic,“ mávl rukou Stavenský, bývalý hráč Chomutova.

Ve středu a ve čtvrtek se od šesti večer hrají třetí a čtvrtá partie play off. „Všechny tyhle zápasy jsou vyhecované. Záleží, jak je zvládne rozhodčí. Když ne, jsou hráči jeden na druhého jako psi,“ líčí ze zkušenosti Jindřich Setikovský, ústecký trenér.

135 trestných minut, to je výsledek úvodních dvou střetnutí. Přestože jich nejvíc nasbíral chomutovský obránce Plaček, sklidil největší ovace. Když v bitce shodil rukavice a ukázkově skolil ústeckého Palečka, mával rukama na oslavu vítězství a jeho spoluhráči ho na střídačce nadšeně objímali.

„My nemáme žádné vyložené rváče,“ tvrdí ústecký Setikovský. „Ale doma jim to vrátíme a zmlátíme je. Co jiného s nimi?“

V prvním zápase hosté zářili. Šance proměňovali s neuvěřitelnou lehkostí. Ve druhém dřeli, ale branku nedali. Zato Chomutov přichystal gólové manévry v přesilových hrách, v pondělí využil čtyři.

„Přesilovky nám jdou. V neděli jsme si vybrali smůlu, dostali jsme smolné góly. V odvetě jsme s klikou dali první dva - ovšem i díky důrazu,“ chválil tým za zarputilost Vladimír Kýhos, kouč Chomutova.

Atmosféru jitří i mírně odlišný pohled na druhý souboj. „ Soupeř nás vyprovokoval, rozhodčí mu pomohl,“ soudil Setikovský. Kýhos odporoval: „Myslel jsem, že Ústí přijelo hrát hokej a ne zápasit. Včera jim rozhodčí držení a hákování toleroval, dneska se to zvrhlo. Ústí chtělo vyprovokovat naše hráče, aby chodili ven.“

Setikovský přece jen přiznal, že důvodem porážky bylo, že se hráči oproti první partii nevěnovali tolik hokeji. „Měli moc krvavé oči.“

Zajímavé je, že se už předvedli všichni čtyři brankáři: chomutovští Jarina a Vrba a ústečtí Kučera s Fikrtem. „Jsem zvědavý, kdo bude za Ústí chytat,“ uvedl Kýhos.

Kouč Chomutova věří, že venku se bude jeho celku hrát lépe: „Ústí bude muset víc tvořit, to nám vyhovuje.“ Ústečtí lvi mají problémy s hráči. Netíka trápí teplota, Mráze vazy, fit nejsou ani D. Tvrzník a Pavlas. „Vezeme jednu výhru, v to jsme tajně doufali. Lidé se můžou těšit na show,“ zve Setikovský do hlediště.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze