Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádě bude hrát dvanáct týmů

18 2003
Kréta - Souboj hokejistů na olympiádě mění formát. Hlavního turnaje se zúčastní dvanáct týmů. Rozhodlo se o tom na probíhajícím kongresu IIHF na řeckém ostrově Kréta. Šéfové mezinárodní hokejové federace nyní jednají o herním plánu a rozdělení do skupin. Žádný kvalifikační turnaj přímo v Turíně se hrát nebude.

Všech dvanáct týmů vstoupí na olympijských hrách v roce 2006 rovnou do hlavního turnaje. Kvalifikace se budou dohrávat už rok předtím.

Proti modelu, kterým se hrálo na předchozích olympiádádch v Naganu a Salt Lake City, je to podstatný rozdíl. Tehdy se kvalifikační turnaj hrál přímo v místě olympiády a vítězové čtyřčlenných skupin doplnili "silnou šestku" nasazených: Česko, Kanadu, Rusko, Finsko, Švédsko a USA.

Nyní bude nasazeno hned osm týmů, navíc přímo bude do hlavního turnaje umístěna i reprezentace pořádající země, Itálie.

Otázkou zatím zůstává, zda se při nasazení bude vycházet z umístění na světových šampionátech v letech 2001-2004 a OH 2002, či zda dostane přednost druhý návrh, podle něhož by se do Itálie podívalo nejlepších osm celků z nadcházejícího mistrovství světa v České republice.

"O tom se rozhodne až v sobotu," přiblížil dnes ČTK z dějiště zasedání vývoj situace generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. "První možnost zohledňuje dlouhodobou výkonnost týmů, při druhé jde striktně o umístění na jednom turnaji."

Pro kvalifikanty tedy zbudou tři volná místa v hlavním turnaji. Kvalifikace se bude hrát na podzim 2004 a vyvrcholí v únoru 2005, rok před začátkem hlavního turnaje. "Narozdíl od předchozích olympiád zahájí všechna mužstva hlavní turnaj ve stejném časovém úseku," píše se v závěrech kongresu IIHF.

Zásadní otázka, zda v turíně budou startovat hokejsité z NHL, však stále zůstává nevyřešena. "Dokud není podepsána dohoda mezi NHL a zástupci hráčské asociace, nemůžeme se domlouvat ani o olympiádě," vyložil mluvčí IIHF Szymon Szemberg.

Na kongresu se již dříve rozhodlo o hostiteli mistrovství světa v roce 2007. Poté, co Kanada stáhla svou kandidaturu, získalo pořadatelství Rusko - více ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze