Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádě povede hokejisty Augusta

8 2001
Praha - Hokejový kouč Ivan Hlinka nebude trénovat národní tým na nadcházejících zimních olympijských hrách v Salt Lake City! Legendární postava českého hokeje převezme funkci generálního manažera týmu, jako hlavní kouč se tedy na střídačku mužstva postaví současný reprezentační trenér Josef Augusta. Jeho asistenty budou Vladimír Martinec a někdejší kapitán olympijských vítězů z Nagana Vladimír Růžička. František Černík, do dneška generální manažer týmu, pojede do Salt Lake City jako Hlinkův asistent.
Uvnitř čtěte reakce všech zúčastněných

Gut: Stejně jsem rád, že Hlinka alespoň zůstal jako generální manažer
Dlouho očekávané rozuzlení spekulací okolo zimní olympiády přineslo dvouhodinnové jednání výkonného výboru. "Ivan tu funkci asi nezval hlavně kvůli Augustovi, jenž má v poslední době skvělé výsledky," zdůvodnil rozhodnutí předseda hokejového svazu Karel Gut. "Stejně jsem rád, že nám pomohl alespoň touto cestou a bude dělat generálního manažera. Ale musím přiznat: doufal jsem, že tým povede jako kouč."

Sám Hlinka se jednání výkonného výboru nezúčastnil, se svým stanoviskem seznámil šéfa Guta na hodinové dopolední schůzce. Ve večerních hodinách už nebyl k zastižení.

Nepočítal jsem s tím, přiznal Růžička
Asistenty si vybíral kouč Josef Augusta sám, jako druhého tedy určil někdejšího skvělého centra Vladimíra Růžičku, tahouna zlatého týmu z Nagana. "Ano, asistenti byli moje volba," prohodil pouze Augusta do mobilního telefonu. Byl totiž zrovna na letišti v Turecku, kde strávil dovolenou. "Moc jsem s tím nepočítal," utrousil překvapený Růžička. "O nějakých dalších kompetencích se teprve budeme spolu bavit." U týmu nadále zůstává Vladimír Martinec, jenž s reprezentací prožil všechny zářivé úspěchy v devadesátých letech.

Ze hry tak úplně vypadl kouč Slavomír Lener, jenž dělal Hlinkovi asistenta v Naganu. "Jestli jeho jméno padlo? Ne, Augusta si prostě vybral jiné, my mu nebudeme nic rozmlouvat," komentoval Gut.

Nehraju si na žádné funkce, říká Černík
Definitivní verdikt o tom, že Hlinka se nechce postavit na střídačku, padl ve čtvrtek večer. To se sešel spolu s kamarádem Františkem Černíkem, kde celou situaci spolu probrali. "My spolu nemáme vůbec žádné problémy. Za těch deset let, co spolu pracujeme, vycházíme dobře," povídal Černík. "Ivan má v zámoří daleko větší jméno, navíc umí lépe anglicky." I když vlastně přišel o prestižní funkci, nevypadal Černík přepadle. "Já rozhodně nelpím na funkcích. A navíc si určitě vyjdeme vzájemně vstříc."

Už při únorové cestě do zámoří Černík tušil, že Hlinka s největší pravděpodností národní tým v Salt Lake City nepovede. "Už tehdy jsem mluvil o šanci okolo třiceti procent," vzpomíná Černík. Ten tedy přebírá funkci asistenta generálního manažera, o dalším vymezení kompetencí se bude ještě celý realizační tým bavit. "Do teďka na to nebyl ještě čas," zdůvodnil Černík.

Širší výběr se sejde už v polovině července
Spolu s generálním manažerem Hlinkou a trenéry vyberou do poloviny července širší výběr asi třiceti hráčů, konečná nominace třiadvaceti hokejistů pro zimní olympidáu musí být známa nejpozději do 20. prosince. "Všechny tyto kluky pozveme na Zlatou hokejku do Varů, kde se sejdeme," dodává. "Ale nemusí se jednat výhradně o ty hráče, kteří poté pojedou na olympiádu. Do prosince je ještě dlouhá doba."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze