Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádu jedou Špaček i Patera

21 2001
Moskva - Tři hráči z Evropy budou reprezentovat na olympijských hrách v Salt Lake City. Dnes dopoledne totiž kouč Josef Augusta určil v Moskvě zbývajících osm hokejistů, kteří se pokusí obhájit zlaté medaile z Nagana: obránci - Michal Sýkora, Jaroslav Špaček, Martin Škoula a útočníci Jan Hrdina, Martin Havlát, Pavel Patera, Radek Dvořák a Petr Čajánek. Z původní nominaci vypadli zranění Petr Svoboda a Martin Straka.PROFILY VŠECH NOMINOVANÝCH HRÁČŮJak nominaci komentuje manažer Hlinka?

V Salt Lake City se tak představí dvanáct naganských vítězů a čtrnáct hráčů, kteří vybojovali minimálně jednou titul mistra světa. Pouze nováčci Škoula, Hrdina a Kaberle, který v reprezentačním dresu debutoval na začátku sezóny ve Zlíně, dosud nezískali s českým týmem žádnou medaili. Patrik Eliáš pak má ve
sbírce "jen" bronz ze šampionátu v roce 1998 ve Švýcarsku. 

Zlínský centr Petr Čajánek hned poté, co mu kouč Josef Augusta oznámil, že pojede do Salt Lake City, okamžitě poslal domů přes mobil zprávu. "Měla jenom dvě slova," usmál se jeden ze dvou hráčů z extraligy, kteří budou při olympijských hrách reprezentovat.

Martin Procházka se mezi třiadvacet hráčů nevešel, roztrhne se tak proslulá dvojice Patera - Procházka. "Malinko jsem do poslední chvíle doufal," přiznal Procházka, spolu s Paterou už čtyřnásobný mistr světa a olympijský šampion. "Ale aspoň se na kluky budu dívat v televizi a budu fandit." Centr Patera nevypadal příliš rozveseleně, jako obvykle neprojevoval velké emoce.

Hlavní kouč Josef Augusta přečetl novinářům osm zbývajících jmen přímo v Moskvě v dejišti turnaje Euro Hockey Tour. Před tím přišel před tréninkem národního týmu do kabiny a hráčům řekl: "Z tohoto výběru jedou na olympiádu Čajánek a Patera." Zbývající hokejisty nejmenoval, hráči se je tak dozvěděli až od novinářů.

V olympijském týmu jsou tři hráči z Evropy (Čajánek, Patera, M. Sýkora), to je o osm méně než na turnaji v Naganu před čtyřmi roky. Tam jich tedy bylo dvanáct, z toho sedm hráčů z extraligy a pět z jiných evropských soutěží. Hráčů z NHL bylo jedenáct. 

Rozhodla Špačkova zkušenost, přiznal Hlinka
Asi největším překvapením mezi posledními nominovanými hráči je obránce Jaroslav Špaček z Chicaga, spíše se mezi vážnými kandidáty objevovali Filip Kuba z Minnesoty nebo Radek Martínek z New York Islanders. "Rozhodla Jardova zkušenost. Když se podíváte na obranu, tak je tam hodně mladých kluků, proto jsme potřebovali někoho zkušeného," zdůvodnil volbu generální manažer olympijského týmu Ivan Hlinka. "A je to hráč, který má srdce a je ochotný bojovat."

Trenéři navíc sází na Špačkovu sehranost s Pavlem Kubinou, s nimž v jedné dvojici získal dva tituly mistra světa. Špaček je navíc už olympijský šampion z Nagana.

Práce s nominací nekončí, říká Augusta
"K výběru jsme přistoupili velice citlivě. Máme hodně kvalitních hráčů a na každého se prostě nedostane. Speciálně na takovou událost, jako jsou olympijské hry. Skládali jsme mužstvo tak, abychom vytvořili tým, který bude schopen navázat na úspěch v Naganu," komentoval výběr hlavní kouč Augusta. "Práce nominací vůbec nekončí, právě naopak nás čeká ještě tvrdší v realizačním týmu i s hráči," doplnil Augusta.

Pouze nováčci Škoula, Hrdina a Tomáš Kaberle, který v reprezentačním dresu debutoval na začátku sezóny ve Zlíně, dosud nezískali s českým týmem žádnou medaili.

"Doufám, že žádnou nováčkovskou daň platit nebudou. Jsou sice na mezinárodní scéně nováčky, ale v zámoří se stále zlepšují. Škoula je vítěz Stanleyova poháru, hraje přes dvacet minut za zápas. Myslím si, že nebude zatížen tím, že by byl nováček," vyjádřil se reprezentační kouč k dvaadvacetiletému coloradskému obránci. "Hrdina je už zkušený hráč. S Jaromírem Jágrem jsme se o konkrétních jménech před nominaci vůbec nebavili," odmítl poradu s kapitánem o povolání pětadvacetiletého Hrdiny.

V předběžných plánech tak figurují útoky Jágr, Dopita, Hrdina a Eliáš, Lang, Sýkora. "Lang by mohl mezi Eliášem a Sýkorou suplovat Arnotta," vysvětlil Augusta. U dalších útoků konkrétní nebyl; je ale jasné, že budou spolu hrát Robert Reichel s Martinem Ručinským, k nim by se mohl přidat Radek Dvořák nebo Milan Hejduk.
"Oba jsou to skvělí hráči. Ale je o tom všem předčasné mluvit," uzavřel téma útočných řad.

Obránci se musí vyrovnat s vysokými útočníky
V obraně vsadili trenéři na robustní hráče, nejmenší Jaroslav Špaček a Tomáš Kaberle měří 184 centimetrů. "Je potřeba, aby se vyrovnali s vysokými útočníky ostatních mužstev, například z kanadského týmu nebo třeba Sundinem. Vybrali jsme také hráče, kteří mají zkušenosti i s velkým kluzištěm," řekl Augusta k
defenzivě.

"Máme skvělé beky na přesilovky v Hamrlíkovi a Kaberlem, v oslabení zase hrají dobře Šmehlík s Michalem Sýkorou. Zatím přemýšlíme o dvojicích Kubina - Špaček, Kaberle - Šmehlík a Hamrlík - Škoula, ale těch variant je samozřejmě víc," doplnil.

Reprezentační kouč má po podzimní návštěvě zámoří v plánu ještě další cestu do Severní Ameriky. "Jejím cílem by mělo být především podívat se na soupeře. V Salt Lake City budou jiné týmy, než na které jsme zvyklí tady z turnajů. Potřebujeme se zaměřit na klíčové hráče Kanady, Spojených států a dalších týmů," dodal Augusta.

KONEČNÁ NOMINACE:
v abecedním pořadí:

Brankáři: Roman Čechmánek (Philadelphia), Dominik Hašek (Detroit), Roman Turek (Calgary). 

Obránci: Roman Hamrlík (New York Islanders), Tomáš Kaberle (Toronto), Pavel Kubina (Tampa Bay), Michal Sýkora (Pardubice), Martin Škoula (Colorado), Richard Šmehlík (Buffalo), Jaroslav Špaček (Chicago).

Útočníci: Petr Čajánek (Zlín), Jiří Dopita (Philadelphia), Radek Dvořák (New York Rangers), Patrik Eliáš (New Jersey), Martin Havlát (Ottawa), Milan Hejduk (Colorado), Jan Hrdina (Pittsburgh), Jaromír Jágr (Washington), Robert Lang (Pittsburgh), Pavel Patera (Omsk), Petr Sýkora (New Jersey), Robert Reichel (Toronto), Martin Ručinský (Dallas).


Jak by mohla vypadat sestava?
Obranné dvojice:
Kubina - Špaček
Hamrlík - Škoula
T. Kaberle - Šmehlík
Sýkora
Útoky:
Jágr - Dopita - Hrdina
Dvořák - Reichel - Ručinský
Sýkora  - Lang - Eliáš
Hejduk - Patera - Havlát
Čajánek

 

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze