Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádu pojede i veterán Larionov

23 2001
Moskva - Hlavní trenér a zároveň generální manažer ruského olympijského týmu Vjačeslav Fetisov ve čtvrtek zveřejnil seznam 36 hráčů ze zámořské NHL, které považuje za kandidáty olympijského týmu. V seznamu, který zveřejnil deník Sport-express, figuruje i osm hráčů, kteří již byli oficiálně nahlášeni. Fetisov zároveň oznámil jména devatenácti hokejistů, kteří reprezentovat asi nebudou.

Současný asistent trenéra New Jersey Devils listu řekl, že rozhodujícími faktory pro výběr hráčů pro něj bude vlastenectví hráčů. Seznam sestavil se svým poradcem Vladislavem Treťjakem.

Současný trenér ruské reprezentace Boris Michajlov dostal společně s Vladimirem Jurzinovem za úkol vytipovat hráče z evropských soutěží, kteří přicházejí v úvahu pro start v Salt Lake City.

Kdo je v elitní osmičce?
Elitní osmičku, která může být změněna pouze v případě zranění, tvoří brankář Nikolaj Chabibulin (Tampa Bay),  obránci Darius Kasparaitis (Pittsburgh), Dmitrij Juškevič  (Toronto), Sergej Gončar (Washington), Oleg Tverdovskij  (Anaheim) a útočníci Alexej Kovaljov (Pittsburgh), Alexej Jašin  (New York Islanders) a Pavel Bure (Florida).

Rusko bude nejspíš bez Fjodorova
Sborná bude s největší pravděpodobností postrádat jednu z největších hvězd, útočníka Detroitu Sergeje Fjodorova. Ten, ač je také na seznamu zvažovaných kandidátů, se podle deníku Kommersant pravděpodobně olympijských her nezúčastní.

Fjodorov se údajně nechal slyšet, že se nechce setkat s problémy, které měla ruská sborná na uplynulých mistrovství světa. Jednání o jeho účasti ale prý pokračuje.

Deník napsal, že Fetisov s Fjodorovem počítal a že pokud skutečně odmítne hrát, bude to velká ztráta pro celý tým. Fetisova se prý Fjodorovův postoj dotkl a připomněl, že na olympiádě v Naganu hrál, neboť to potřeboval pro svou kariéru. "Dnes jej zase potřebuje náš tým. Nevím, na co čeká," citoval deník trenéra.

V rozhovoru pro časopis Itogi Fetisov prohlásil, že "dveře" ruské sborné jsou otevřeny jen pro ty hráče, pro které je vystoupení pod vlajkou své země věcí ctí.

Podle třiačtyřicetiletého Fetisova, který má ve své sbírce dvě olympijské zlaté medaile, by sbornou měli tvořit hráči z NHL i z ruské ligy. Postěžoval si, že přístup Ruské hokejové federace je liknavý, a upozornil, že mnozí hokejisté se navzájem dokonce ani neznají.

Do Salt Lake City se chystá i veterán Larionov
Na olympiádu se chystá také čtyřicetiletý Igor Larionov, který nyní působí v Detroitu. Podle Fetisova bude buď hrát, nebo bude jeho asistentem. Fetisov v rozhovoru řekl, že před čtyřmi roky byl společně s Larionovem připraven k účasti na olympiádě v Naganu.

Prezident hokejové federace Alexandr Stěblin jim však tehdy řekl, že kdyby ruská sborná prohrála, pak "Rusko pohřbí své poslední idoly a to bude tragédie". 

"Po tomto stupidním vysvětlení ani jednoho z nás do sborné nepozvali," uvedl Fetisov. Sám byl jmenován trenérem teprve nedávno po dlouhých tahanicích s federací. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze