Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Pešána neplivli, když použil pěsti. Omluvil se, řekl šéf Šumperka

Filip Pešán | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

7 2015
Incident po sobotním hokejovém zápase Šumperka s Benátkami nad Jizerou je zřejmě minulostí. Trenér hostí Filip Pešán se při odchodu z ledu dostal do fyzického konfliktu s fanouškem domácích a několikrát ho pěstí udeřil do hlavy. Později argumentoval tím, že na něj divák plivnul a že si to vyřídili „jako chlap s chlapem“.

Napadený fanoušek se přihlásil šumperskému klubu a odmítl, že by na kouče plivnul, což může doložit svědky. Ve stejný čas se Pešán šumperskému klubu za své chování omluvil. „Jsem rád, že u pana Pešána zafungovala sebereflexe a omluvil se,“ řekl ředitel Salithu Šumperk Vladimír Velčovský.

Co bude šumperský klub dál podnikat při řešení incidentu?
Vůbec nic.

Podle vás bylo vše v pořádku?
U nás k žádnému pochybení nedošlo. Zaplať pánbůh, že existuje video. Ukazuje, že pan trenér Pešán napadl našeho fanouška. Ten ho nevybíravým slovním způsobem urážel, ale neplivnul, na to máme svědeckou výpověď jak jeho, tak okolí. Profesionální trenér by tohle měl udržet. On udělal krok k fanouškovi, on ho napadl, s tím, že tam okamžitě byla pořadatelská služba a další lidi, kteří je odtrhli od sebe.

Znáte reakci kouče Pešána?
Musím říct, že v pondělí v odpoledních hodinách mě kontaktoval a omluvil se za incident. S tím, že pokud nám to způsobilo nějaké problémy, tak se omlouvá, že se měl chovat jinak a udržet se. Ráno se omluvil ještě písemně na emailovou adresu klubu. Nevidím pochybení ze strany pořadatelské služby a pan trenér Pešán zafungoval sebereflexivně, takže nemám, co bych dál řešil.

Benátecký trenér se ozval s omluvou sám?
Nechtěl jsem ten incident přehlédnout, ale vyřešit vše až do konce. O incidentu jsem informoval svůj protějšek v Benátkách, upozornil jsem pana sportovního manažera Jana Slivku, že ze strany jeho zaměstnanců to nebylo profesionální vystupování, zvlášť když trenér také pracuje s mládeží u reprezentační devatenáctky a měl by být víc psychicky odolný. Pan Slivka řekl, že ho to samotného mrzí a že s panem Pešánem promluví. Následně se benátecký trenér omluvil klubu ústně i písemně.

Přijímáte jeho omluvu?
Přijímám. Samozřejmě ve sportu, kde vládnou emoce, dokážu některé věci pochopit. Nicméně jsme profíci a trenéři ve vypětí pracují dnes a denně, musí tedy nadávky a urážky zvládnout. On to krátce nezvládl, ale jsem rád, že zafungovala sebereflexe a omluvil se. Kdyby došlo k pochybení na straně klubu, že by byl trenér fyzicky napaden a selhala by bezpečnostní agentura, tak vyvodím důsledky, ale ze strany svědeckých výpovědí i videa jsem nic takového nezaznamenal. Klub to považuje za ukončené.

S napadeným fanouškem jste tedy hovořili, jemu také omluva stačí?
Fanoušek sám se přiznal, že trenéra slovně urážel způsobem, „jestli má cenu sem vůbec jezdit“, a možná ještě nějaká sprostá slova, která samozřejmě nejsou z videa slyšet. Ale bylo to jen verbální slovní napadání. Za to se fanoušek omluvil. Kontaktoval nás s tím, že není pravda, že by plival, což je schopen doložit i svědky, kteří byli kolem něj.

Pro fanouška je to tedy také uzavřené?
Chvíli zvažoval podání trestního oznámení pro napadení, nicméně od toho ustoupil a nechtěl to dál rozviřovat i proto, že sebereflexe u pana trenéra zafungovala. Říkal, že je mu to nepříjemné, že také neudržel emoce, a pokud by s tím měl klub nějaké problémy, že se omlouvá a v budoucnu se bude držet zpátky. Prý ho vyprovokovalo, jak pan Pešán při utkání vystupoval a že má také jen jedny nervy. Ale už se to nebude opakovat.

Čekáte, jak se k tomu postaví hokejový svaz? Pro něj se incident zřejmě omluvou nevyřeší.
V zápise o utkání není od hlavního rozhodčího ani od žádného z klubů ani zmínka. Oficiálně svaz tedy nemá co řešit. Může k tomu dojít samozřejmě na svůj podnět, ale k tomu nemám žádné informace a nikdo po nás nechtěl žádné vyjádření ani videodokumentaci. Svazové orgány mají své postupy a máme tři dny po utkání, takže si myslím, že se tomu věnovat nebudou.Najdete na iDNES.czmobilní verze