Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pilování přesilovek je třeba čas

15 1999
P r a h a - V hokeji platí: v přesilovkách se dá vyhrát zápas. Národní tým měl při posledním turnaji ve Finsku v těchto situacích prachbídnou úspěšnost a dvakrát dokonce inkasoval. Také proto skončil až třetí. Přitom na posledním mistrovství světa Kaberle, Ručinský, Patera a spol. při vyloučení soupeře nebývale excelovali. Před následující akcí, moskevským Baltika Cupem, se znovu nestihlo stanovit precizní plány a nacvičit souhru. Malůvky na tabulích a teoretické porady by samy o sobě stejně sotva něco zmohly.
Po dvou trénincích v Praze mužstvo ráno letí do Ruska, kde se spolu na led dostane už jen jednou.
Ještě větší časovou tísní trpělo na finské Karjale.
Před prvním utkáním mu pořadatelé vyhradili plochu na pozdní večerní hodinu. Proto raději zůstalo v hotelu.
"V pondělí i v úterý jsme na přesilovkách pracovali a ještě ve středu se jim budeme věnovat. Příliš času ale není," potvrdil kouč Ivan Hlinka. "Víte, že my v přípravě speciální pětice nepoužíváme, jen ve výjimečných fázích. Jinak nasazujeme útoky, jak jdou obyčejně po sobě." Během dvou dnů lze těžko vyzkoušet originální experimenty. Například sestavu ze samých forvardů nebo takzvaný deštník, variantu, při níž na modré čáře operuje pouze jeden bek a druhý se ohání před gólmanem.
Jak tedy oživit produktivitu v početní převaze? Co může Hlinka se svými asistenty Augustou a Martincem změnit? Hráči mají různé nazory, málem každý by volil jiný recept. Jeden sází na dohodu a kombinaci, druhý by raději pálil ze všech pozic a před brankou dorážel.
Jistá skupina věří v jakési nadpřirozené síly. "Je potřeba takové společné souznění, někdy se daří jindy ne, potřebujete i štěstí," míní Ivan Hlinka.
Mezi "spiritisty" patří i protřelý obránce František Kučera. "Přesilovka je ošemetná věc. Neřekl bych, že se to dá natrénovat. Záleží na tom, jak si spolu porozumíme." Viktor Ujčík, křídlo s přesnou střelou švihem, rovněž jmenuje jako důležitou ingredienci věc nehmotnou: Herní pohodu. "Když ji máte, jde pak všechno lehko," soudí.
Přikládá však další tip: "Míň kombinovat a co nejčastěji se nutit do střelby." Do značné míry s ním souhlasí též trenér Hlinka: "Při současné aktivitě bránící čtveřice se nejvíc osvědčí rychlá přihrávka a následný důraz při zakončení." K přívržencům poctivého pilování přesilových situací se zařadili střelec Jan Čaloun a centr Pavel Patera, přestože se při hokeji řídí mimořádnou intuicí a bleskovými reflexy. "Turnaje jako Karjala nebo Baltika jsou dobré na přípravu, ale na přesilovky je potřeba delší čas," domnívá se. "Můžeme se domluvit, říct si kde kdo bude stát, ale všechno se vyladí tak po týdnu, čtrnácti dnech."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze