Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na rovině umí Dvořák, v kopcích září Jágr

28 2001
Hluboká nad Vltavou - Už je tradicí, že někteří z nejlepších tuzemských hokejistů začínají přípravu na příští ročník v NHL soustředěním na Hluboké nad Vltavou. Ve středu začali to letošní. Soustředění vede Marian Jelínek, kondiční trenér Jaromíra Jágra. "Zavedeme trochu inovace," sdělil. Když trénovalo pět sedm hokejistů celkem, byli v jedné skupině. Letos je jich dvakrát tolik. Trenér je rozdělí na zatažené a začínající. "Jak komu skončila sezona." "Začínající mají náběhový mikrocyklus, druzí běžný tréninkový," přiblížil kouč. "Poslední dva tři dny už budeme společně."

Hráči mají dvě fáze dopoledne i odpoledne. Nejdříve po jízdě na kole směřují do posilovny a po klidu po obědě znovu sednou na kola. Pak si zahrají fotbálek či golf, je na nich, jak se cítí. Cyklistické výjezdy nejsou jen šlapáním bez vzruchu, o ten se postarají sprinty na vrchu s několikavteřinovým záběrem.

Až budou hráči trénovat poslední dny, najedou i při sprintech ve dvou fázích 150 kilometrů. V loňském roce si na jízdu do kopců našel trenér Jelínek výjezd ke hlubockému zámku. Letos bude hráče prohánět do kopce na Hosín. "Na rovině to umí Radek Dvořák, je lehčí, jezdí švihem," popsal cyklistické kvality kouč. "Do kopce se prosazují silové typy." Těmi jsou na kole Jaromír Jágr, Martin Straka, Martin Ručinský nebo František Mrázek.

Ale také platí, že kdo má více najeto, je na kole čipernější. Tenis, který si všichni zahrají při sobotním turnaji ve čtyřhře, nejlépe ovládají Martin Ručinský či Václav Prospal. "Ti by mohli hrát určitě nějakou nižší soutěž," míní trenér Jelínek. Dalšími tenisty jsou Martin Straka, Radek Dvořák či Jaromír Jágr. Jen dva tři hráči nevodí raketu tak, aby ohrozili ostatní. Když se hraje tenis nebo fotbálek, nehraje se jen tak pro nic a za nic, většinou si hráči zpestří souboj o útratu. Nejde o pivo, většinou o kávu, džus nebo vodu.

"Už si zvykli na styl amerických sportovců, nesednou si večer, aby pili pivo." O kouření už vůbec nemůže být řeč. Poprvé soustředění absolvují Petr Svoboda, Milan Kraft či Martin Havlát. "Petr Svoboda se sám přihlásil," ujistil Marian Jelínek. "Bude s námi absolvovat celý program Jágr Teamu."

Jedno zaručeně pozitivní Jágr Team zajistí jaksi mimo program. "Hráči se tady poznají. Až přijede Petr Svoboda, bude tady pár kluků, kteří mu budou vykat, protože se spolu ještě vůbec neznají," přemítal trenér. "Ale seznámí se, a až třeba pojedou do Salt Lake City na olympiádu, bude všechno jiné."

Sám komunikaci ordinuje, tu považuje za podstatnou součást přípravy hráčů. I o psychologii na ledě bude kniha, kterou by Jihočech, pocházející z Českého Krumlova, rád vydal do konce roku. Cyklistika se bere.

"Ve skupině se přinutíme," řekl o kole ještě vážně Martin Straka. Jinak ho moc nemusí. "Nechcete jet za mě?" poptal se František Mrázek a nabídl své kolo. "Nejvíce se těším na Kleť," ujistil Martin Ručinský. "Určitě tam letos zase pojedeme."

Martin Straka (vlevo) a Martin Ručinský se koupou v bazénu při soustředění Jágr Teamu v Hluboké nad Vltavou

Martin Straka (vpravo) následovaný Martinem Ručinským při projížďce na horských kolech na tréninkovém kempu Jágr Teamu v Hluboké nad VltavouNajdete na iDNES.czmobilní verze