Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na šampionátu se hlídá i doping

27 2004
Praha - Hokejového mistrovství se dotkla první dopingová aféra. I když jen letmo. Ruský útočník Sergej Zinovjev na turnaj skutečně nepřicestoval kvůli tomu, že byla v jeho těle objevena marihuana. Informaci potvrdil agentuře AP člen ruské výpravy, jenž si přál zůstat v anonymitě. Ruská hokejová federace po dopingové ostudě sborné na šampionátu mladíků zavedla preventivní kontrolní testy.

I český tým se na dopingové komisaře připravoval. „Už v přípravném kempu jsme kontrolovali doplňkové preparáty hokejistů. Všechno bylo v pořádku,“ prohlásil lékař národního týmu Jan Vanáč.

„Upozorňovali jsme hlavně hráče ze zámoří, že v Evropě je dozor komisařů mnohem přísnější.“

V NHL dopingové kontroly nejsou. „Myslím, že to kluci nezneužívají, to je podle mě problém spíš třeba baseballu,“ prohlásil útočník Edmontonu Radek Dvořák. „Já taky nic nebral, i když jsem mohl.“

Před olympiádou v Naganu i v Salt Lake City hráči z NHL prošli přísnými testy. Možná příznačně se k nim nedostavil třeba veterán Mark Messier, o němž se v zámoří vypráví, že užívá rozmanité podpůrné a léčebné prostředky.

Které léky také nesmějí užívat hokejisté

■ oční kapky a mastičky obsahující kortikoidy
■ kapky proti kašli obsahující efedrin
■ některé léky proti alergii
■ běžné léky: kodynal, solutan, mukoseptonex
■ marihuanu (naopak alkohol na seznamu chybí)
■ větší množství kofeinu (orientační maximum: čtyři šálky kávy denně)
(podle Světového antidopingového kodexu WADA) 

Kromě drog mají sportovci zakázané i léky, kterými se léčí běžní pacienti. Třeba kapky proti rýmě. „Před olympiádou v Salt Lake City jsem si musel do nosu kapat místo nich slanou vodu. Léčba trvala tři měsíce,“ řekl Dvořák.

Útočníka Jiřího Dopitu zase tehdy trápila bolavá záda. „Trpěl, protože místo účinných steroidů mohl jen aspirin,“ stěžoval si tehdy manažer Philadelphie Bobby Clarke.

Na mistrovství proběhne zhruba sto kontrol. Po zápasu odebírají komisaři mezinárodní federace vzorky vylosovanému hráči z každého týmu. Pošlou je do pražské laboratoře. Výsledky jsou hotové za dva dny.

Tresty se řídí podle Světové dopingové agentury. „Třeba za nález nandrolonu bude hráč okamžitě diskvalifikován, dostane trest dva roky. Na výsledky jeho mužstva to nemá vliv,“ řekl Jan Chlumský, šéf Českého antidopingového výboru.

Domácí reprezentaci navštívili komisaři už během přípravy. Všechny vzorky byly podle informací MF DNES negativní.Najdete na iDNES.czmobilní verze