Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Sibiři nabídnou Jágrovu roštěnou

16 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES)- Co nevidět se po hokejistovi Jaromíru Jágrovi bude jmenovat specialita ve vyhlášené omské restauraci U Švejka. Český šéfkuchař Jaroslav Psota zařadil na nový jídelní lístek heslo "Roštěná 68". Název odvodil od kultovního čísla, jež útočník tamního Avangardu nosí na dresu. Předpokládaná cena? V přepočtu přes 400 korun.

V poměrně luxusním hostinci na Marxově třídě se Jágr může zastavit, kdykoliv se mu daleko na východě zasteskne po svíčkové nebo bramborovém salátu.

Socha vojáka Švejka s půllitrem piva v ruce stojí u vchodu. Symbolem podniku se populární literární postava stala proto, že její stvořitel Jaroslav Hašek kdysi v Omsku žil a psal.

"Děláme vlastní klobásky, máme dršťkovou polívku, špekové knedlíky, upečeme kačenu nebo štrúdl," říká dvaapadesátiletý Psota.

Pobaveně vypráví, jak si ruští hosté klidně poručí ke svíčkové rýži a jak považují knedlíky za jakýsi kulatý teplý chléb. V zemi pracuje chlapík pocházející z Brna už od roku 1995, od letošního března vyvařuje v Omsku. Mezi českými hráči v Rusku je docela známou osobou.

U Švejka si můžete objednat i "Chřest Salfa", využívající přezdívky brankáře Dušana Salfického z Čerepovce. "Se Salfou si docela často voláme," tvrdí Psota. "Je s ním legrace, i na ledě udělá sem tam nějakou vylomeninu."
Seznámili se v Moskvě, kde před časem oba vykonávali své řemeslo.

Pokud mají hokejoví krajané při cestě svých týmů do Omsku volný večer, leckdy skočí "ke Švejkovi" na domácí stravu a čepované české pivo. Sportovnímu fanouškovi Psotovi kolikrát věnují lístky na zápas Avangardu, které běžně stojí až 500 rublů, tedy asi 460 korun.

"Nedávno tu byli kluci z Novosibirsku, Srdínko a Gureň," řekl kuchař. "Oba jsou na sladké, zbaštili spoustu lívanců a palačinek."

Šéfkuchař omské restaurace U Švejka.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze