Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Slovensku budou chtít titul

14 2001
Hradec Králové - Na slovenské hokejisty v české extralize si fanoušci během posledních sezon již zvykli. Stále častěji však hráči odcházejí také opačným směrem. Jedním z posledních příkladů je Tomáš Martinec, odchovanec hradeckého hokeje, který odehrál několik extraligových sezon v Pardubicích. Na Slovensko zamířil z Litvínova, kam ho na podzim minulého roku pardubický klub prodal. Následující měsíce osmadvacetiletý Martinec prožije ve Zvolenu, v týmu, který bude obhajovat slovenský titul.

Proč právě Zvolen a další stěhování, kterého jste si v posledních sezonách užil víc než dost?
V Litvínově mi končila smlouva a když jsem uvažoval co dál, přestože jsem byl prakticky dohodnut na jejím prodloužení, nakonec jsem to neudělal.

Na severu Čech se vám nelíbilo?
To snad ani ne. Docela jsme si tam s rodinou zvykli. Přestěhovali jsme se, kluk začal chodit do školky. Byli jsme i dohodnuti na podmínkách pro další sezonu.

Když jste byli dohodnuti, proč jste tedy nezůstal?
Najednou z Litvínova začali odcházet klíčoví hráči. Do poslední chvíle jsem čekal, jak se situace vyvine. Mužstvo bylo neustále oslabováno: odešly hlavní opory Reichel, Orct, Kysela, teď Pilař a někteří další. A já bych nechtěl hrát v mužstvu, které se může trápit v bojích o záchranu. Litvínovu něco podobného nepřeju, ale vzhledem k jeho oslabení je to možné, a proto jsem se rozhodl odejít.

Jak jste zareagoval, když jste se dozvěděl, že by to mělo být Slovensko?
Počítali jsme s rodinou trochu s tím, že bychom z České republiky mohli odejít. Nejdřív jsme chtěli zůstat v Litvínově, předtím jsem rád hrál v Pardubicích, odkud bohužel nabídka nepřišla. Když tyto možnosti padly, přistoupil jsem na Zvolen.

Co vás přesvědčilo?
Asi to, že je momentálně na Slovensku nejlepší. Vloni slovenskou ligu vyhrál a já jdu do mužstva, které chce zase vybojovat titul, chce být první, a to je pro mě důležité. Navíc nebudu zdaleka prvním Čechem, který bude ve Zvolenu působit. Měl bych se tam sejít s Romanem Čechem, Pavlem Augustou, s kterým jsem rok hrál v Pardubicích, měl by tam hrát Pavel Kowalczyk, litvínovský Ivo Prorok, Toužimský z Plzně a nyní snad i Hrbek ze Sparty.

Cizinců vás bude hodně. Všichni se asi nebudou moci najednou na ledě objevit. Nemáte z toho trochu strach?
To snad ani ne. Mohou být na ledě čtyři, ale podle mých zpráv někteří z Čechů získali slovenské občanství.

Přestupy jsou také o podmínkách pro hráče. Jak na tom je Zvolen v tomto směru?
Obstojně, smlouva je slušná.

Ale to je jen jedna věc. Co její dodržování? Nemáte obavy?
Samozřejmě, že v některých slovenských klubech se smlouvy moc nedodržují. Ale podle mých informací je Zvolen jeden z mála klubů, který splní to, na čem se s hráči dohodne.

Ve Zvolenu vás čeká obhajoba titulu, což nebude jednoduché.
Vůbec ne. Ale klub prý funguje dobře a hráči si prostředí pochvalují, což je dobrý předpoklad.. Dále všichni mluví o výborné partě, výborném trenérovi. A mužstvo bude určitě kvalitní. Jsou mistry Slovenska a zhruba pět šest hráčů se pohybovalo na špici produktivity soutěže.

Smlouvu jste podepsal ani ne na rok, pouze na deset měsíců, tedy na jedinou sezonu. Proč?
Byla to jedna z mých podmínek, na víc jsem ani nechtěl. Přes všechny informaci jde přece jen trochu o krok do neznáma. Slovenskou ligu jsem nesledoval, nevím nic o její úrovni.

Takže to bylo spíše vaše přání než požadavek klubu?
Ano. Budu mít možnost vše okouknout a pak uvidíme, co bude dál.

Co můžete očekávat od života na Slovensku?
Mělo by to být všechno na slušné úrovni. Byl jsem se tam už podívat na bydlení, k dispozici budeme mít rodinný domek. Přestěhuji se tam s celou rodinou. Jazykové problémy nebudou žádné, takže po téhle stránce strach nemám.

Co vás teď ve Zvolenu čeká?
V neděli nastupujeme na led. A v přípravě se dá čekat velká konkurence. Vzali do ní obrovský počet hráčů a budou vybírat.

S ambicemi klubu se asi budete muset rychle vyrovnat.
Nic jiného než obhajoba titulu je nezajímá a podle toho jednají. Například prémiový řád vychází jen z umístění na prvním místě, jinak nic.

Kdo by měl být největším konkurentem Zvolena?
Nevím a v klubu se o tom nikdo moc nebavil. Ono je to snad ani moc nezajímá. Koukají se jen na své mužstvo. Pokud mám informace, tak Trenčín, možná bratislavský Slovan. Tomu sice několik opor odešlo, ale zase tam zamířil trenér Říha a ten určitě udělá silný tým.

Víte, jaké je tam hokejové prostředí?
Dá se očekávat bouřlivé. Malá hala asi pro čtyři tisíce lidí byla v minulé sezoně údajně vždy skoro plná, protože se týmu dařilo.

Odchodem na Slovensko jste potvrdil své cestovatelství z posledních sezon. Už svým přestupem do Litvínova jste opustil východní Čechy. Jak budete na Litvínov vzpomínat?
Určitě ne ve zlém, i když se mi nedařilo tak, jak bych si představoval. Ale bylo znát, že jsem v začátku sezony nehrál. Když jsem se loni v létě vrátil z hostování v Karlových Varech, chtěl jsem z Pardubic odejít, protože jsem cítil, že trenéři dávají přednost jiným hráčům. Pardubice mi to však tehdy neumožnily a pustily mě bohužel až v rozehrané soutěži. To bylo hlavně na začátku v Litvínově na mých výkonech určitě znát.

Ale pak se vám vcelku začalo dařit. Váš útok poměrně často bodoval.
To je pravda jen částečně, proto taky nejsem úplně nespokojen. Nebyl to sice vyloženě propadák, ale každý se dívá hlavně na bodování a na to, že mi končila smlouva, to pro mě nebylo nic moc.

Zahrál jste si také s Petrem Rosolem. Jaká s ním byla spolupráce?
To byla světlá část mého litvínovského angažmá. I v jeho letech jde stále o hvězdu, která hokej umí. Souhra s ním byla výborná. Bohužel jsme měli pocit, že nám tam chyběl třetí, který by ty šance, které jsme byli schopni vypracovat, proměnil.

Smlouvu nyní máte na deset měsíců. Dá se těsně před zahájením přípravy přemýšlet, co bude pak?
To je asi opravdu předčasné, i když samozřejmě nepopírám, že bych rád hrál ještě jednou v Pardubicích. Jsem tady doma, a proto bych vedení klubu rád ukázal, že mám na to, abych se tady uplatnil. Ale dneska o tom těžko uvažovat. Záleží na výkonech.

Tomáš Martinec
- s hokejem začínal v Hradci Králové, kde také v sezoně 1993/94 poprvé okusil extraligu
- po sestupu Hradce přestoupil do Olomouce, od roku 1996 působil v Pardubicích, na jaře 2000 hostoval v Karlových Varech, na podzim 2000 přestoupil do Litvínova
- pro následující sezonu se dohodl na roční smlouvě se slovenským mistrem Zvolenem
- bratr Patrik hraje za pražskou Spartu, v uplynulé sezoně byl nejproduktivnějším hráčem základní části extraligy

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze