Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Spengler Cupu nahradí Spartu Jaroslavl

15 2003
Davos - Po třech letech bude na prestižním klání o Spenglerův pohár chybět český tým. Na turnaji, který se koná mezi Vánocemi a Silvestrem ve švýcarském Davosu, nahradí Spartu ruský Lokomotiv Jaroslavl. "Minulý měsíc nám bylo sděleno, že nebudeme pozvaní," uvedl Miroslav Kuneš, sportovní ředitel Sparty.

Na tradičním turnaji, hraném v Davosu od roku 1923, se letos v prosinci představí finský Jokerit, německý mistr Krefeld, ruská Jaroslavl, domácí HC Davos a obhájce loňského prvenství, amatérský výběr Kanady.

V posledních třech ročnících českou extraligu reprezentovala Sparta, dvakrát ale skončila na turnaji poslední a jednou čtvrtá z pěti. "Minulý měsíc jsme se zeptali, jestli budeme pozvaní a bylo nám sděleno, že ne. Dozvěděli jsme se to s dostatečným předstihem," tvrdí Kuneš.

Údajně se nejdřív uvažovalo o účasti jiného českého mužstva, hovořilo se o Pardubicích. Nakonec ale dostal přednost ruský mistr.

Ve starším hokejovém věku si přitom české kluby vydobyly ve Švýcarsku skvělé renomé. Před rokem 1949 získal Spenglerův pohár osmkrát tým LTC Praha, Dukla Jihlava triumfovala jen v šedesátých letech pětkrát a celkově osmkrát. Turnaj s osmdesátiletou tradicí vyhrálo české nebo slovenské mužstvo celkem dvacetkrát.

Bohatě dotovaný turnaj se dlouhodobě těšil velkému zájmu diváků, na většinu zápasů bývá vyprodáno. Vítěz turnaje získává téměř milion švýcarských franků.

"Vždycky jsme na Spengler Cup rádi jezdili, právě i díky konfrontaci se špičkovými evropskými mužstvy, která českým týmům chybí. Navíc to byla vždycky vítaná změna prostředí, které je v Davosu krásné a organizace turnaje je na výši," porhlásil Kuneš. Na druhou stranu se ovšem proslýchá, že hráči dávají přednost trávení vánočních svátků v Česku.

"Když pořadatelé turnaje chtějí změnit složení účastníků, přijímáme to a nečiní nám to problém," ujišťuje sparťanský sportovní manažer. "Mezi vánočními svátky máme i tak na programu dvě kola. Alespoň se můžeme soustředit na extraligu a nebudeme si muset překládat zápasy."

Program Spengler Cupu 2003:
26.12. (15:30) Jokerit Helsinky - HC Davos
26.12. (20:45) Kanada - Krefeld Pinguine
27.12. (15:30) Krefeld Pinguine - Jokerit Helsinky
27.12. (20:45) Lokomotiv Jaroslavl - HC Davos
28.12. (15:30) Krefeld Pinguine - Lokomotiv Jaroslavl
28.12. (20:45) Jokerit Helsinky - Kanada
29.12. (15:30) Kanada - Lokomotiv Jaroslavl
29.12. (20:45) HC Davos - Krefeld Pinguine
30.12. (15:30) HC Davos - Kanada
30.12. (20:45) Lokomotiv Jaroslavl - Jokerit Helsinky
31.12. (12:00) finále

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze