Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Valašsku chystají puky pro šampionát

puky pro MS - Michaela Bravencová, pracovnice společnosti Gufex v Kateřinicích na Vsetínsku, představuje hokejové puky, se kterými se bude na přelomu dubna a května hrát mistrovství světa v Praze a Ostravě. | foto: Lukaš MachalínekČTK

29 2004
Kateřinice - Za tři měsíce začne v České republice světový šampionát v hokeji. A to je důvod, proč se ve valašské společnosti Gufex v Kateřinici rozbíhá naplno výroba puků. Tamní společnost má totiž exkluzivní smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací. "Na šampionát dodáme 1000 hracích puků a další 2000 tréninkových kusů, které ale budou mít stejnou kvalitu," řekl majitel společnosti Pavel Mráček.

Puky již tradičně ponesou na líci emblém IIHF, druhou stranu ozdobí logo letošního mistrovství. Gufex dokončí jejich výrobu na konci března, tedy jen několik týdnů před zahájením turnaje.

Zakázka pro něj není ničím výjimečným. Na světové šampionáty dodává puky již několik let. Firma má totiž exkluzivní smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) pro všechny jí pořádané soutěže. "V loňském roce se nám podařilo získat certifikát, který zajišťuje spolupráci s federací až do roku 2006," konstatoval Mráček.

Dodávka puků pro mistrovství světa není podle Mráčka pro firmu z ekonomického hlediska příliš zajímavým obchodem. "Je to ale skvělá reprezentace firmy i celého regionu na mezinárodní úrovni. Fakt, že vyrábíme puky pro vrcholné turnaje, nám otevírá dveře při obchodních jednáních u řady jiných kontraktů," uvedl.

Výroba puků totiž tvoří pouze polovinu výrobního programu společnosti. Gufex lisováním technické pryže vyrábí celou řadu dalších výrobků. Mimo sportovních doplňků, jako jsou koncovky na hokejky nebo malé přívěšky na klíče v podobě kotouče, se zabývá také například produkcí rohoží či membrán pro čistírny odpadních vod.

Výroba puků však firmu proslavila nejvíce. Hraje se s nimi česká extraliga i většina dalších evropských ligových soutěží.

Firma ročně vyrobí zhruba milion kotoučů, zhruba polovina jich putuje do USA, ale zakázky má i z exotických zemích, jako jsou Nový Zéland, Jihoafrická republika nebo Japonsko. Přestože ve světě existuje ještě několik dalších výrobců kotoučů, valašské puky prý mají nejlepší zvuk.

Svědčí o tom také kontrakty pro olympiády v Naganu a Salt Lake City. "Je to dáno kvalitou. Puky vyrábíme při teplotě 170 stupňů. Vulkanizují zhruba 12 minut," konstatoval Mráček.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze