Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na vině je hra bez úcty k sobě

26 2001
P r a h a - Podle řádů za nemožné pokládá ředitel Asociace profesionálních klubů Stanislav Šulc udělení doživotního zákazu činnosti pro hokejistu Mariana Moravu. "To je trest za zcela mimořádné a zásadní porušení téměř všeho, například tedy falšování výsledků či podplácení soupeře, představme si i s trvalým vlivem na morálku hráčů, na důvěryhodnost soutěží a vůbec hokeje." Jihlavský obránce Morava fauloval třebíčského Tomáše Zelenku záludným faulem zezadu a přivodil mu zlomeniny obratlů spojené dosud s nehybností.Zde si přečtěte o aktuálním zdravotním stavu Tomáše Zelenky

Jaký může být tedy nejvyšší trest za chování na hřišti, které je některými hráči označováno za brutální zákeřnost?
Hranice trestů za nečisté zákroky leží někde kolem osmnácti měsíců. To se ale bude jevit mnoha zainteresovaným v případu Moravy jako spíše směšný pokus o adekvátní trest.

Vám se to zdá i za faul s těžkou újmou na zdraví za dostačující?
Velmi bych se bránil tomu, abych v tomto případě nepropadl i já hysterii, která už byla ostatně vyvolána.

Proč nazýváte hysterií reakce na zákeřný faul, po němž šlo o život?
Ošklivý faul to byl určitě. Je třeba ho potrestat. Lhal bych ale, kdybych tvrdil, že jsem horší faul neviděl, a jako naivní snílek bych se ukázal, pokud bych si myslel, že něco takového už neuvidím.

Není to tak trochu cynismus?
To vůbec ne. Mně připadá jen zvláštní chtít exemplárně, na doživotí, potrestat jeden zákrok, byť s tragickými následky, a mít pocit, že bude vše v pořádku.

Ale proč se hráči k sobě takhle chovají? A proč, jak se tvrdí, je to chyba rozhodčích?
Předseda Gut řekl, že jakoukoli hrubost v boji tváří v tvář si v hokeji představit dovede, pro zákeřnost ale omluvu nenachází. Souhlasíte s ním?
Někdy se způsobu hry hrozím. To není ale v řádech, nespočívá to v rozhodčích. Jsou chvíle ve hře, kdy je zřejmý i základní nedostatek úcty jednoho hráče k druhému. To už nic nespraví.

Ani exemplární trest?
Navrhuji něco jiného. Jestliže se přijmou pravidla hry, že zákrok rukama do zad s rozjezdem a proti mantinelu je životu nebezpečný a odporný faul, pak se shodněme, že je hodný výjimečného trestu, a jednejme podle toho. Pokud bychom připustili změnu pravidel, měla by se do výše výjimečného trestu zakalkulovat i jeho velká nebezpečnost.

Tedy především už sám faul, bez ohledu na případné následky?
Podstata odporného faulu je stejná, i když napadený odejde nezraněn. Vysoké tresty pro všechny, jsem pro. A ne jen tehdy, když už dojde ke zranění.

Třebíčský útočník Tomáš Zelenka leží u mantinelu poté, co jej fauloval jihlavský Marian Morava.

Jihlavský obránce Marian Morava fauluje Tomáše Zelenku z Třebíče

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze