Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na vysněné Himaláje už Sýkora vydělal

29 2004
Plzeň - Odpočinek a relaxace, to je současná touha hokejového trenéra Marka Sýkory. Z Ruska, kde prožil uplynulou sezonu, se vrátil úspěšný, ale hodně unavený. "Potřebuji se psychicky zotavit. Jsem plný napětí. Byl to náročný rok, navíc už mi není pětatřicet. Samé změny - životní styl, strava, cestování letadlem, časová pásma, tlak okolí, vztahy s lidmi...," vypočítává trenér, který sahal po ruském titulu.

S Magnitogorskem vyhrál dlouhodobou část soutěže, došel až do finále. Tam jej v nájezdech pátého utkání zastavil Omsk. Stříbro přijalo vedení klubu jako úspěch, byť zpočátku zavládlo zklamání. I proto si bývalého trenéra Plzně a Karlových Varů zavázalo smluvně i na další sezonu.

Korunní princ, tohle přízvisko se k vám docela hodí. Stříbro s Plzni, Pardubicemi, teď v Magnitogorsku.
Berete to tak, že ligový titul je vám odepřen?
Tentokrát o tom rozhodl jediný nájezd, takhle to nespojuji. Na druhou stranu, jestli je něco mezi nebem a zemí, tak to asi funguje.

Kdysi jste prohlásil, že podle horoskopu máte před sebou maximálně dva tři roky úspěšného trénování.
Tak to asi vychází, že je se mnou konec, že? (úsměv) Tenkrát jsem to zkoumal s Viktorem Ujčíkem, on má tyhle věci rád. Uvidíme, třeba je přede mnou alespoň ještě jeden úspěšný rok. Doufám...

Už je jisté, že pro příští ročník ruské Superligy můžete počítat s brankářem Romanem Málkem. Jste rád?
Jsem tím velmi potěšen.

Vyfoukl jste ho Plzni, že?  I ta o něj měla zájem. Vždyť klub vytáhl do semifinále extraligy.
Takhle to není, i když se na mě v Plzni možná trošku zlobí. Málek zachytal skvěle na jednom z turnajů Euro Hockey Tour právě proti ruskému týmu. A tam ho viděl manažer Magnitogorsku. On inicioval jako první tenhle trejd.

Ale vy jste souhlasil, nebo ne?
Definitivní ano, že o něj stojím, jsem řekl až dva dny po skončení soutěže. Když jsem nastínil, jaké chci udělat změny v kádru. A kdybychom ho nezískali my, připraveny byly další ruské kluby. A věřte, že s ještě větším měšcem peněz...

Málek prozradil, že si vás pamatuje z působení v pražské Slavii, kdy tam byl jako třetí gólman. Vzpomínáte?
Pamatuji si ho velmi dobře, i když Slavii považuji jen za svou malou trenérskou epizodu.

Předvídal jste tehdy, že Málek vyroste v tak výborného brankáře?
Zaujal mě ze tří pohledů. Byl velmi skromný, měl úžasnou kloubní pohyblivost a byl šikovný na hry. To se mi u brankářů líbí. Ale že to dotáhne až takhle daleko, to jsem si tehdy nemyslel.

Uplynulou sezonu hájil barvy Metallurgu kanadský indián Norm Maracle. Zklamal vás?
Takového hráče jsem ještě nezažil. Téměř sto kilo, menší, zavalitý... Připouštím, že jsem byl proti němu trochu zaujatý, přestože lidsky je to správný chlapík. On vůbec nic nepředváděl na tréninku, ale v zápasech chytal výborně. To pro mě bylo nepochopitelné. Je to velký talent, ale lenoch. Dostal jsem informace, že v klidu mohl chytat NHL, ale nikdo ho nepřinutil zatnout zuby. Nezklamal mě, i když mu nevyšlo finále. Tři zápasy z pěti proti Omsku rozhodovaly nájezdy a ty on tolik chytat neumí.

I proto jste vsadil na Málka, specialistu na nájezdy?
Bylo to těžké. Maracla si v klubu velmi oblíbili, včetně šéfa. Já se však rozhodl, že tým Magnitogorsku radikálně obměním a k tomu potřebuji gólmana, kterému důvěřuji a s kterým se domluvím. I to byl kvůli jazykové bariéře s Maraclem problém.

Proč ty velké změny?
Kádr potřebuje omladit. Čekalo se na českého kouče, protože Rusové si netroufli. V týmu totiž bylo několik ikon klubu - bratři Koreškovové, Christič, Osipov. Všechno velká jména. A jména v Rusku znamenají všechno. Jenže herně už nám v podstatě ničím prospěšní nebyli. Musel jsem to udělat.

Je to velké riziko. Případný neúspěch padne na vás, že?
To je jednoznačné. S tím počítám. Ale chci se o to poprat. A i kdybych brzy skončil, ty provedené změny si vyčítat nebudu.

Jak jste vůbec vycházel s hráči?
Po posledním utkání, když jsme trochu popili, mi pár hokejistů řeklo, že to bylo skvělé. I nepřímo mně manažer naznačil, že několik hráčů prodloužilo smlouvy pouze s podmínkou, že v klubu zůstávám. Dokonce v nich mají i paragraf, že pokud já odejdu, mohou i oni. To mně udělalo radost...

Mluvil jste s nimi hodně?
Třeba s Valerijem Karpovem, bývalým kapitánem národního mužstva, jsem diskutoval často. Je to velmi inteligentní hráč. Některé situace jsem s ním konzultoval víc než se svými asistenty. Ale co si o mě v kabině hráči myslí, to nevím.

V týmu jste měl i dva bývalé hokejisty Plzně - obránce Martina Čecha a slovenského forvarda Andreje Nedorosta. Zůstanou?
Splnili mé představy a měli by v týmu zůstat. Což je dobře.

Co čeká vaše svěřence v létě?
Tvrdá dřina, musím tým připravit co nejlépe. Dostanou pořádně zabrat, přidusím je (úsměv). Už na společné dovolené v Turecku, kam zamíříme i s manželkami, budeme tvrdě trénovat.

Před rokem jste naznačoval, že do Ruska odcházíte pravděpodobně jen na jednu sezonu. Ale upsal jste se Magnitogorsku ještě na jeden rok. Co se změnilo?
Oni si vůbec nedovedli představit, že odejdu. Byli jsme úspěšní, to mně jako trenérovi dodalo sebevědomí. Ale na druhé straně, nedělám si iluze. Kdybychom v play-off vypadli v prvním kole s Nižněkamskem, tak mě vyhodili. A nebudu si na nic hrát, nejdůležitější roli při prodloužení smlouvy hrály peníze. Jsou na prvním místě, přestože Magnitogorsk není ve srovnání s jinými ruským klubu zdaleka nejštědřejší a plat trenéra se nevyrovná platům hráčů.

Za ten rok jste nezbohatl?
To netvrdím, v závěru mé kariéry je to příjemné. Ale zase tak růžové to není. Finančně jsem se stále vyrovnával s Karlovými Vary, ze kterých jsem se musel před rokem sám vykoupit. A to hodně draho...

Zeptám se jinak. Už máte vyděláno na vysněnou dovolenou v Himálaji?
To ano. Ale čekají mě pragmatičtější starosti. Třeba splatit hypotéku na barák. Sny jsou teď stranou.

Nikdy jste netajil, že se toužíte vrátit do Plzně, v jakékoliv roli. Mohl jste, ředitel Král s vámi počítal pro příští sezonu na post hlavního kouče. Proč jste nabídku nakonec odmítl?
Je pravda, že jsme byli v kontaktu. V říjnu, kdy jsme prohráli tři zápasy v řadě, to pro mě v Rusku nebylo jednoduché. V tomhle období jsem mu naznačoval, že se asi vrátím. Ale dohodli jsme se, že definitivně se vyjádřím do konce ledna.
Pak se moje pozice zlepšila. Posledního listopadu jsme se, v den mých narozenin a po výhře nad Dynamem Moskva, vyhoupli na první příčku. To přispělo k tomu, proč jsem nakonec Plzni řekl ne.

Měl jste i další nabídky, dokonce i z Pardubic.
V průběhu sezony se ozvala Sparta, po vyřazení s Plzní mi volal Zbyněk Kusý z Pardubic. To mě potěšilo. Ale kdybych se vrátil, tak samozřejmě do Plzně.

Vaše jméno je znovu spojováno s národním týmem. U něj po mistrovství světa končí trenér Lener.
Už jsem to zažil několikrát a vždycky to dopadlo jinak. Myslím si, že trenérem reprezentace bude Vladimír Růžička. Já o tom vůbec neuvažuji.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze