Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na zahájení sezony NHL už v Praze čeká sněhobílý led

Pohled na led O2 Areny připravený pro zápas NHL.

29 2008
Nezvykle bílý led zaujme na první pohled. Oproti extraligové změti reklam působí jeho čistota velmi svěžím dojmem. Co všechno se ještě v O2 Areně musí změnit, než v Praze o víkendu odstartuje sezona NHL?

Do soboty, kdy na led vyjedou New York Rangers a Tampa Bay k prvnímu zápasu NHL, ale i do otevřeného tréninku, který halu naplní ve čtvrtek, bude mít tým zhruba třiceti lidí pořádně napilno.

Nejde jen o ledovou plochu. Kvůli jinému napětí v Americe se v hale musí upravit elektroinstalace a řada dalších věcí.

Show je propracovaná. Až fanoušci zavítají na sobotní a nedělní utkání, měli by se cítit jeden den jako v Madison Square Garden v New Yorku, druhý den jako v St. Pete Times Forum v Tampě.

Bělostný led

To hlavní a také to, co je nejvíc vidět, je ale ledová plocha, na níž se zápasy odehrají. V neděli se v aréně ještě hrál ligový zápas Slavie s Litvínovem, v pondělí už bylo vše jinak.

. Trénink živě na idnes.tv

Přímý přenos ze čtvrtečního tréninku i doprovodného programu vysílá od 14 hodin internetová televize iDNES.tv

Na ploše dominuje středový kruh s nápisem NHL Premiere, jménem partnera a českou vlajkou. Ve středním pásmu jsou ještě čtyři reklamy. To je vše. Jinak je plocha bělostná.

A to není vše. Změněny jsou i velikosti pásem. Obranná třetina se oproti evropským rozměrům zvětšila o více než metr, stejně tak se směrem k zadnímu mantinelu posunuly branky. Tyto úpravy měly vést ke zatraktivnění hry po minulé výluce NHL v sezoně 2004/2005.

"Muselo se posunout ukotvení branek do ledu tak, aby se nepoškodilo chlazení a led, který má Slavia. Změnit se kvůli posunutí branek muselo i zavěšení kamer brankového videorozhodčího,“ říká hlavní technik akce Martin Gross.

Pořadatelé dostali od NHL plánek s přesnými rozměry plochy

Jak se vyrobil nový led? Na ten, na němž hraje Slavia, se nastříkal zhruba centimetr nové vrstvy, ta byla nabílena a na ni přišly čáry, kruhy, body pro vhazování a reklamy. To vše se zakrylo další zhruba dvoucentimetrovou vrstvou ledu.

Na výrobu ledu přímo dohlížel odborník ze zámoří. "Danny Craig tu byl celou noc,“ řekl Karel Tejkal, mluvčí České sportovní, která NHL do Prahy přivedla. A skutečně. Po chvilce se chlapík ve středních letech objevil na ploše a kontroloval, jak led překryl čerstvě namalované reklamy.

Až show NHL v Praze skončí, rolbou se jenom obrousí horní vrstva a znovu na ploše zůstane led, na němž hraje Slavia extraligu.

Mantinely, elektroinstalace, sítě

Co ještě zůstalo a připomínalo extraligu, byly reklamy na mantinelech. Ty se totiž budou měnit dvakrát. Jednou na čtvrteční otevřený trénink, pak ještě na zápasy.

Tolik viditelné změny. Další a neméně důležité se týkají zázemí. Tou hlavní byla úprava elektroinstalace. "Doufám, že diváci neuvidí hořící trafa,“ řekl Martin Gross v narážce na to, že v hale musí změnit síť z 220 na 110 voltů. Kvůli změně příkonu se musela upravit elektroinstalace. "Celkem je v hale 64 transformátorů, z toho 50 je zapojených. Zbytek je záloha,“ vylíčil.

Otevřený trénink, zápasy

Zápasová show bude plně v režii týmů. Jak Tampa Bay, tak Rangers si dovezou vlastní program. Půjde o premiéru, protože show se mění na každou sezonu.

"Viděl jsem program Rangers a je zajímavý a efektní. Například socha Svobody v dresu Rangers,“ popisuje Jiří Mazánek, který má na starosti marketing akce.

Ještě před zápasem čeká fanoušky show v podobě otevřených tréninků. "Chtěli jsme, aby atmosféru NHL mohli zažít všichni. A hala bude plná. Dolní patro haly je vyprodané, v horním zbývá zhruba tisíc lístků,“ řekl Karel Tejkal.

Otevřený trénink, kde se vystřídají oba týmy, bude doprovozen koncertem a ukázkou sledge hokeje, začne ve čtvrtek ve 14:30.

Utkání Tampa – Rangers, respektive Rangers – Tampa, se odehrají v sobotu a v neděli od 18:00.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze