Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nabokov nesmí chytat za hokejisty Ruska

7 2001
Curych - Plán trenéra ruské hokejové reprezentace pro olympijské hry Vjačeslava Fetisova postavit do branky na turnaji v Salt Lake City hvězdu týmu San Jose Sharks Jevgenije Nabokova ztroskotal. Nejlepší nováček uplynulé sezóny NHL nesmí na únorových hrách chytat za Rusko, neboť v roce 1994 reprezentoval na mistrovství světa rodný Kazachstán. "Přestože má Nabokov ruské občanství, nemůže být nominován podle pravidel IIHF, která zakazují hráčům reprezentovat víc než jednu zemi," uvedl mluvčí Mezinárodní hokejové federace Szymon Szemberg.

"Ruská hokejová federace tato pravidla respektuje a nehodlá žádat pro Nabokova žádnou výjimku. Pokud se v této věči odvolá Ruský olympijský výbor k Mezinárodnímu olympijskému výboru, nemůže uspět, protože MOV uznává regule jednotlivých sportovních organizací," upřesnil Szemberg.

Podle pravidel IIHF může hokejista hrát za jinou zemi, pokud při předchozí reprezentační zkušenosti nepřekročil věk osmnácti let. Když Nabokov, rodák z Usť-Kamenogorska, chytal na světovémšampionátu za svou původní vlast, bylo mu devatenáct.

Ze stejných důvodů nemůže česká reprezentace využít při obhajobě zlatých medailí v Salt Lake City využít například služeb Petra Nedvěda. Útočník New York Rangers totiž v minulosti
nastoupil v dresu Kanady.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze