Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nagano? Nejdřív se hasily staré spory

ZRANĚNÝ HRDINA. Dojemný obrázek dvou klíčových mužů z Nagana. Nebýt Hlinky, střelec zlatého gólu Petr Svoboda by jako někdejší emigrant na olympiádě nenastoupil. A kdyby býval na turnaji nehrál... | foto: archiv Liběny Hlinkové

22 2008
Tomu českému mužstvu z naganské olympiády se dodnes říká Tým nad zlato. Je příkladem skvělé party. Přitom se už zapomnělo, že mezi některými hvězdami a koučem Ivanem Hlinkou to nebylo vždycky bez problémů. Tu větších, tu menších. S Jaromírem Jágrem se například nepohodli při Kanadském poháru 1991.

„Štvalo mě, že jsem nemohl hrát s klukama, se kterýma jsem si rozuměl, s Beránkem a Ručinským,“ zlobil se Jágr ve svém životopisu.

„Hlinka mě pořád stavěl do útoku s Reichlem a Kašťákem. Dvakrát jsem za ním byl, aby nás rozdělil, ale on o tom nechtěl ani slyšet.“

Dokonce podle svých slov uvažoval, že odjede z Kanadského poháru předčasně pryč. Táta mu to rozmluvil. „Byla by to pěkná ostuda.“

S Dominikem Haškem rozpory nebyly tak vážné. Spíš šlo o nezvyk. Pro gólmana bylo v Naganu překvapivé, že Hlinka nedělal z hokeje vědu.

„V NHL se věci vysvětlují do nejmenších podrobností: proti komu hraješ, jak hráč drží hokejku, kde máš nastavit svou hůl, kudy můžeš pustit přihrávku a kudy ne,“ napsal Hašek v knize Chytám svůj život.

Jisté šrámy byly v minulosti i mezi Hlinkou a Vladimírem Růžičkou. Trenér z něj udělal v Naganu kapitána, přestože ho Růžička naštval po svém návratu ze zámoří. Tehdy dal „Růža“ překvapivě před Hlinkovým Litvínovem přednost Slavii.

A už tři roky předtím nahněvala kouče i dvojice jeho litvínovských svěřenců – Martin Ručinský, Josef Beránek, která si v Edmontonu na vlastní pěst vyjednávala angažmá v NHL.

Tohle všechno bylo v únoru 1998 zapomenuto. Staré sváry se uhasily. Tým i díky tomu došel až ke zlatu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze