Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nagano! Už je to pět let...

12 2003
Praha - Kdesi na opačné polokouli, v exotickém Japonsku, se zrodila nová generace hrdinů. Brankář Hašek, kapitán Růžička a kouč Hlinka byli v zimě 1998 většinou národa milováni a nekriticky obdivováni. Hokejová reprezentace na olympiádě v Naganu dramaticky porazila naduté Američany, pyšné Kanaďany i silné Rusy. Na hrách směli poprvé nastoupit i profesionálové z NHL, pročež se klání vzletně nazývalo „Turnaj století“. Hlavně pro Severní Ameriku to byl šok, když ho přehlížený český tým vyhrál.

„Jakmile mám nějakou krizi, pustím si na videu záznamy z Nagana,“ řekl obránce Jiří Šlégr. „Rád poslouchám, jak komentátor křičí: Přepište dějiny!“ Část mužstva byla vyděšena z ostudného propadáku na Světovém poháru 1996.

„Nikdo z nás si to nechtěl zopakovat,“ prohlásil útočník Jaromír Jágr.

A tak se dokonale semkl ten různorodý kolektiv citlivě složený z mladých i zkušených mužů, útočných i defenzivních hráčů působících v evropských ligách i NHL.

Klíčový obránce Svoboda převzal platný český pas až v Japonsku, neboť v osmdesátých letech emigroval do Kanady. Polovinu spoluhráčů vůbec neznal, chvilkami marně hledal výrazy v rodné řeči.

Slovutného Jágra, veterána Růžičku i takřka neznámé „junáky“ Špačka, Hejduka či Moravce však poutala úžasná soudržnost. Stejně jako fanoušky doma.

Lidé, kteří se o sport obyčejně nezajímají, náhle vstávali brzy ráno, aby se dívali na hokej. Kvůli časovému posunu začínaly přímé přenosy kolem šesté. V úřadech upadala pracovní morálka, pozornost přitahovala televize, případně rádio.

Od čtvrtfinále se na veřejných prostranstvích srocovaly davy, nejčastěji byl oslavován vynikající gólman. „Hašek je bůh! Hašek na Hrad!“ skandovalo se.

O konečný triumf se Česko utkalo s Ruskem, v neděli 22. února.
Rozhodla jediná rána zadáka Svobody. Země slavila, MF DNES narychlo připravila zvláštní odpolední vydání s obrovským titulkem „Olympijské zlato“.

Hokejisty už v průběhu turnaje povzbuzovaly faxy od příznivců, jež si vylepovali do kabiny. Po příletu z Japonska je v Praze vítalo snad půl milionu lidí. Stavili se na neformální audienci u prezidenta Havla.

Triumfální jízda v pondělí večer končila na plném Staroměstském náměstí, kde stotisícové publikum v únorovém chladu čekalo hodiny. „Pořád mě ta vzpomínka dojímá. Všichni Češi drželi pohromadě a fandili nám,“ tvrdí Jiří Šlégr.

Události z Nagana načaly zlatou éru českého hokeje. Na ligu náhle chodilo více lidí, reprezentace pak získala tři tituly mistra světa v řadě.

Do NHL proudily desítky hráčů a hrdá Kanada musela připustit, že už hokejovému světu nedominuje jako dřív. Že vládne malá země odkudsi z Evropy...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze