Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náhradník smazal rekord z roku 1949

12 2004
New York, Praha - Svět se teprve sbíral z běsů druhé světové války.Tehdy, v březnu 1949, stanovil kanadský hokejový brankář Bill Durnan rekord novodobé NHL, když ve čtyřech utkáních za sebou nedostal ani gól. Až v lednu 2004 tenhle výkon přemazal Američan Brian Boucher z klubu Phoenix Coyotes.

Sedmadvacetiletý muž v pátek večer v Minnesotě nepustil žádnou ránu domácích a uhájil pátou nulu v řadě. Z průměrného hráče, trojky v týmu Coyotes, se náhle stal historickou postavou. „Je to báječná jízda!“ vydechl v obklíčení zámořských novinářů.

Sezonu zahájil jako náhradník. Phoenix jej dokonce nechal na své soupisce jako nechráněného. Kdokoliv si ho mohl zdarma vyzvednout, konkurence v NHL však neměla zájem.

„Ještě jsem neměl čas se zastavit a popřemýšlet o tom všem,“ řekl reportérům Boucher. „Vážně nechápu, co se děje. Předtím jsem v pětaosmdesáti zápasech neměl ani jednu nulu. A teď hned pět po sobě...“

Ani Pálffy, ani Jágr

Na podzim se nejprve zranil jeho kolega Zac Bierk, takže se posunul na post dvojky. Na silvestra dostal volno tahoun Sean Burke a Boucher počal své epochální dílo.

„Záskok“ rozvinul v úžasnou sérii. Triumfy nad Los Angeles, Dallasem, Carolinou, Washingtonem a Minnesotou. Pálffy, Jágr, Gáborík, žádná z hvězd ho nepokořila.

Jinak obyčejná páteční partie v Minnesotě se díky němu stala sledovanou atrakcí. Televizní stanice Fox při něm na obrazovce odpočítávala vteřiny do překonání Durnanova výkonu.

Na počátku třetí části nastal slavnostní okamžik. „Nikdy se nedívám na hodiny, ale tentokrát jsem se fakt neudržel. Nemohl jsem tu šanci ignorovat,“ přiznal se Boucher.

Boucher zvaný Zeď

Legendární Durnan se ve čtyřicátých letech vrhal po puku ještě s nechráněnou tváří. Boucher má na své masce namalovanou zeď z červených cihel. Jako by v posledních dnech takovou stěnu postavil místo sebe do branky. V noci na dnešek nastoupil v NHL znovu, proti Atlantě.

Hýčkal si nepřekonatelnost trvající 325 minut a 45 vteřin, skoro pět a půl hodiny. Zastavil 130 střel! Je nejlepší v novodobé éře ligy, od zavedení červené čáry v roce 1944.

Měl dokonce naději přiblížit se k absolutnímu rekordu Alexe Connella ze sezony 1927-28. Ten nepustil gól 461 minut a 29 vteřin. Jenže to byla úplně jiná doba. Například v útočném pásmu se ještě nesmělo přihrávat dopředu.

Gólmanský rekordman Brian Boucher z Phoenixu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze