Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nalomil nás už Český pohár, přiznává Barus

23 2001
Rosice - Pomohla prvoligovým hokejistům z Rosic léčba Kontinentálním pohárem? Dnes se uvidí, zda bylo dobrou investicí zúčastnit se mezinárodní soutěže, z níž se tým vrátil v noci na pondělí. Na svém ledě dnes hraje prvoligový zápas s Třebíčí. "Bylo důležité, že jsme si na poháru zkusili, co chceme v první lize hrát. Je to nátlaková hra s napadáním dvěma hráči. Ta zkouška nám pomohla," tvrdí Miroslav Barus, jeden z nejzkušenějších hráčů rosického mužstva.

V Osvětimi se zdálo, že hrajete úplně jinak než v první lize. Čím to bylo?
"Byl znát rozdíl ve velikosti hřiště, na širším kluzišti jsou dělat jiné věci. Chceme se neustále zlepšovat. Například v utkání s Osvětimí nám dělal problém přechod středního pásma, které bylo obsazené. A přitom kdokoliv přijede do Rosic, bude na nás hrát přesně tohle."

Není právě v úzkém domácím hřišti vaše nevýhoda? Přejít přes soupeře vám dělá potíže.
"Je to všechno o zvyku. Když jsem přišel do Budějovic, zúžili nám po roce hřiště a nemohli jsme se s tím srovnat. I ve Vsetíně je menší hřiště. Pro nás je důležité, abychom šli v první lize nahoru. Začátek jsme zpackali, z toho se potřebujeme dostat."

Jste ve spodní polovině prvoligové tabulky. Proč jste začali soutěž tak špatně?
"Například jsme postoupili do Českého poháru, kde jsme měli samé extraligové soupeře. Nečekalo se, že budeme vyhrávat, ale ty neustálé porážky nás dostaly hodně dolů, ještě než první liga začala. Přišlo třeba hodně kluků z extraligy, ale ta se hraje úplně jinak. První liga je víc o bojovnosti, zarputilosti, extraliga je techničtější. Také je potřeba, aby se dal dohromady kolektiv. I když změny byly známy už v létě, někteří hráči s námi začali trénovat až na ledě a chce to čas, aby se udělala parta. Není to jednoduché, když se sejdeme jen na tréninku a pak si každý jdeme po svém."

Trenéři, fanoušci i noviny se do vás po nevydařených zápasech v první lize ostře pustily. Bylo těžké snášet kritiku?
"Myslím, že byla zasloužená. Hlavně by nám měla pomoct k tomu, aby se šlo nahoru. Máme mančaft na to, abychom hráli výš, než jsme. Musíme se dostávat do vyšších sfér, kam patříme."

Patříte k nejzkušenějším hráčům mužstva. Je také na vás víc zodpovědnosti, když se nedaří?
"V klíčových okamžicích bychom my starší jako třeba já nebo Pavel Nohel asi měli hráčům něco říct, ale tým je přece jeden a není dobré, když někteří hráči vystupují z pozice, že jsou nad někým."

První ligu jste znal, hrál jste v Rosicích několik zápasů už vloni. Jaké dojmy z ní ale máte teď, když už v soutěži jen nehostujete, ale hrajete ji stabilně?
"Loni bylo naše mužstvo v laufu, hrálo výborně a pobyt v něm bylo vlastně takové zpestření. Letos, když se mančaftu nedaří, je to něco jiného. Každý si musí probrat sám v sobě, kde je příčina."

Co ještě jste o nižší soutěži zjistil?
"Je nevyrovnaná. My třeba porazíme Ytong a potom prohrajeme v Šumperku, nad nímž ale Ytong přesvědčivě vyhraje. Tak to kolísá často."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze