Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Napětí v Coloradu: Odejdou Roy a Forsberg?

23 2003
Denver - Hokejové Colorado možná přijde během léta o dvě superhvězdy. Vítěz kanadského bodování NHL Peter Forsberg odpočívá a uvažuje o pauze v NHL, kde mu v červenci vyprší smlouva a stane se volným hráčem. Legendární gólman Patrick Roy zase plánuje ukončení kariéry. Už v lednu dal do prodeje svůj dům v coloradském Littletonu, chce se vrátit do Kanady. "Něco se o tom šuškalo, ale nevím, jak se rozhodne," říkal Milan Hejduk, nejlepší střelec Colorada a celé NHL. Přečte si původní rozhovor s Forsbergem z MS

Střelec Milan Hejduk možná přijde o nejlepšího nahrávače, jaký s ním kdy hrál. Peter Forsberg s ním dokráčel za individuálními cenami pro vítěze kanadského bodování, respektive pro nejlepšího střelce NHL. "Jeden bez druhého bychom je nevyhráli," tvrdí oba.

Teď ale není jisté, zda se v září v dresu Avalanche hvězdná česko-švédská dvojice  sejde znovu. Forsberg totiž přemítá o své hokejové budoucnosti. Bude pokračovat v Coloradu, nebo jeho kariéra půjde jiným směrem?

Zatím relaxuje v rodném Švédsku, věnuje se hlavně svému oblíbenému golfu. "Hrozně mě baví. Projdu se po trávě, celý den jsem venku a pročistím si hlavu," prohlašuje "Foppa." Mezi jednotlivými odpaly může jeden z nejlepších hokejistů světa přemýšlet o tom, kde chce hrát další sezonu.

V létě mu vyprší smlouva a stane se volným hráčem s omezením, do jiného klubu NHL tedy bez souhlasu Colorada nesmí odejít. "Chtěl bych někdy znovu zahrát za MoDo," prohlásil ovšem kdysi svérázný centr, který někdy svými kroky vzbuzuje dojem, že nemá ctižádost vyniknout v nejlepší soutěži na světě a mezi nejlepší se dostal jakoby "mimoděk".

Klidně se tedy může stát, že Forsberg, jehož mnozí experti považují za nejlepšího hokejistu na světě, ozdobí v příští sezoně svou přítomností švédskou ligu. "Jsme v jakési rozmýšlecí fázi," říká jeho agent Don Baizley. 

Nevyzpytatelný centr se zrovnatak může ze dne na den rozhodnout: Vrátím se do Colorada, a podepsat novou smlouvu bez přehnaných nároků. U brankáře Patricka Roye je varianta, že už neoblékne dres Colorada, mnohem pravděpodobnější.

Po skončení sezony to vypadalo, že Roy je pevně rozhodnutý. Sám sice domněnky o odchodu z NHL nikdy veřejně nepotvrdil, už v lednu ale začal hledat kupce na svůj dům v Coloradu. "Až se vrátím do Denveru, musím to ještě v klidu rozvážit," řekl ovšem gólman novinářům během odpočinku v Kanadě. 

"Nechci se ukvapit, nerad bych si po patnácti zápasech sezony řekl: Udělal jsem chybu, že jsem neskončil," prohlásil gólman, který je držitelem mnoha rekordů NHL a ve své éře se s ním mohl měřit jen Domink Hašek. 

Ten odešel na vrcholu, konec kariéry oznámil pár dní poté, co s Detroitem vyhrál Stanleyův pohár. Roy přitom letos s Coloradem nečekaně vypadl v prvním kole. Motivaci by tedy ještě mít mohl, silný tým Avalanche chce za rok zpět mezi nejlepší. A ještě jeden důvod by ho mohl přimět pokračovat: hokejová "kariéra" svého staršího syna.

Čtrnáctiletý Jonathan Roy hraje za coloradský Littleton a pokud by se rodina přestěhovala zpět do Lac Beauportu v Québecu, mohl by se dostat do kvalitnější dorostenecké soutěže. Jenže kdyby Roy junior neprorazil, mohlo by to ovlivnit otcovo rozhodnutí o další sezoně. O tom, zda ho v Kanadě přijmou, se rozhoduje nyní.

"U nás nikdo nemá protekci, ani když je jeho otcem Patrick Roy," řekl šéf beauportského mládežnického týmu Yvan Marceau, deníku Rocky Mountain News. Možná ani netušil, jak tím posílil naděje fanoušků Colorada, kteří chtějí v září vidět zpátky v brance svého týmu třiatřicítku na dresu "Svatého Particka".

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze