Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nároďák v Moskvě nepropadl, tvrdí internacionál Richter

Bývalý reprezentant Pavel Richter výkony národního mužstva i přes konečné třetí místo nekritizuje. | foto: Reuters

22 2008
Ačkoli hokejová reprezentace na moskevském turnaji Channel One skončila až na třetím místě, celkově nepropadla. "Mužstvo bylo složené nejlépe, jak to jen šlo. Mělo svůj výraz a šanci dostali i mladí gólmani, což je potřeba vyzvednout," zdůrazňuje bývalý útočník Pavel Richter.

Fanoušci ale tak nadšení nejsou. Zvlášť po slovech nového trenéra Vladimíra Růžičky o tom, jak chce s reprezentací na podnicích série Euro Hockey Tour konečně uspět.

"Třetí místo není povzbudivé, ale rozhodně ho nehodnotím jako neúspěch," prohlašuje však Richter.

Proč? "Je potřeba se podívat na výkony v jednotlivých utkáních. A především na ten se Švédskem," připomíná bývalý hráč Sparty čtvrteční vítězství 6:2. "Toho si moc cením, protože se nám proti Švédům v posledních letech vůbec nedařilo. Hráli jsme výborně, a ještě nám nechybělo štěstí - téměř každá střela skončila gólem."

Richterovy postřehy

Gólmani
Kopřiva
zachytal podle předpokladů a hlavně na začátku zápasu se Švédskem spoluhráče podržel. Vláďa Růžička s ním podle mě může počítat jako s dvojkou nebo trojkou pro mistrovství světa. Nováček Salák dostal šanci a to je dobře. V duelu s Finskem to měl vzhledem k časté hře v oslabení těžké, ale obstál.


Hvězdy
Kdo vyčníval? Zaujaly mě především stálé opory, jako je Honza Marek. Líbil se mi Roman Červenka a hodně světlých momentů měl i Zbyněk Irgl. Úroveň mužstva byla vysoká. Nikdo rozhodně nezklamal.

Richter pozitivně hodnotil i zápas Ruskem, který český výběr prohrál 2:5.

"Vyrovnat z 0:2 na 2:2 je vždycky výborný a dvojnásob to platí proti tak silnému protivníkovi. Tým měl v těch chvílích dokonce šance jít do vedení, místo toho ale hráči předvedli klíčové chyby, které se na turnaji několikrát opakovaly. Zbytečná ztráta puku a inkasovaný gól. Potom už to s mužstvem šlo z kopce."

Stejně jako v utkání s Finskem. "To jediné klukům nevyšlo," připustil Richter.

Příčiny neúspěchu? "Nevím, jestli se na hráčích projevila únava, ale fakt je, že mužstvo hrálo asi osm minut ve třech. Nebojím se prohlásit, že nás potopilo necitlivé vylučování ruských rozhodčích. Pískali úplné blbosti."

Pravda, i samotným hokejistům se jejich výroky často nezdály. "Sám jsem viděl, jak kroutí hlavou. A vůbec se jim nedivím, protože takové zákroky se nikde na světě nepískají. Možná leda v Rusku, když hraje Omsk doma," usmál se Richter v nadsázce.

"Jenže chudáci hráči nevěděli, za co chodí ven. Bylo to úplně neuvěřitelné. Kdyby je ruští sudí posílali do čtyř, ale oni šli čtyřikrát za sebou do tří, a ještě na dvě minuty! Ve třech nebo ve čtyřech pak Finy neporazíte."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze