Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo chystá operu o Naganu

17 2003
Praha - Triumf hokejistů na olympiádě v Naganu nejprve přitáhl k ledovému sportu sponzory, reklamu i diváky. Nyní se ale stal dokonce i námětem pro operu, kterou objednalo pražské Národní divadlo u skladatele Martina Smolky. Na libretu se podílel i známý divadelník Jaroslav Dušek. "Opera s názvem Nagano, začátek legendy, je napsána a odevzdána. Uvedeme ji za rok a bude to hudebně-scénická báseň o hokeji," řekl operního souboru Jiří Nekvasil.

Inscenátory se mají stát režisér Ondřej Havelka a výtvarník Bořek Šípek. Čeští reprezentanti získali historicky první zlaté medaile v olympijském hokejovém turnaji, na kterém premiérově startovali i nejlepších profesionálové z NHL, v únoru 1998.

Na cestě do finále zdolali i oba zámořské výběry a v boji o titul porazili hráči v čele s brankářem Dominikem Haškem a útočníkem Jaromírem Jágrem celek Ruska 1:0. Autorem jediné branky zápasu byl obránce Petr Svoboda.

Premiéra oslavného díla se má podle zveřejněného plánu uskutečnit 8. dubna 2004. Smolka se v tom roce dožívá 45 let. Autor stál v roce 1985 u zrodu orchestru Agon, specializovaného na soudobou hudbu. Ke Smolkovým tvůrčím východiskům patří hudební minimalismus.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze